Свържи се с нас

Новини

До края на декември можем да сменим личния си лекар

Published

on

През декември, всеки който желае да извърши промяна в избора си на общопрактикуващ лекар, може да го направи. Следващият възможен период за нов избор на личен лекар ще бъде през месец юни 2020г.

В останалото време, смяна на лекаря си можем да правим само при промяна на местоживеенето ни от едно населено място в друго или ако бъде прекратен договора с НЗОК.

Желаещите да се запишат при нов общопрактикуващ лекар, трябва да попълнят регистрационнта форма за постоянен избор, която е достъпна за разпечатване и от сайта на Националната здравноосигурителна каса /www.nhif.bg/.

В нея се попълват данните на здравноосигуреното лице, както и тези на досегашния лекар. Ако постоянният избор на личен лекар е за деца до 18 години или за лица, които са под запрещение, изборът на постоянен лекар се осъществява съответно от техните родители, настойници или попечители.

В тези случаи се вписват и техните лични данни. Не е необходимо хората да уведомяват досегашния си лекар за смяната – това става служебно. На новоизбрания лекар се представя и здравноосигурителна книжка или ако лицето все още няма такава, при смяната се представя третия екземпляр от първоначалната регистрационна форма за избор на лекар. Хората, които пребивават в друго населено място временно, но за повече от един месец /пр. прекарват зимата при роднини/ могат да не сменят лекаря си, а да направят временен избор за период от един до пет месеца.

Това се прави чрез специална регистрационна форма за временен избор, в която лицето вписва от коя до коя дата иска да бъде валиден този избор. При извършване на временен избор здравноосигурените лица се ползват с всичките си права по реда на Закона за здравното осигуряване и Националния рамков договор.

След изтичане на посочения срок, осигуреният се възстановява автоматично в пациентската листа на лекаря, при който е записан за постоянно.

Ако възникне необходимост от медицинска помощ при краткосрочно пребиваване в населено място, където не е изборът на личен лекар, хората могат да я получат, като НЗОК заплати за нея, при условие, че се обърнат към общопрактикуващ лекар, който работи по договор със здравната каса и представят здравноосигурителната си книжка.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Честит Ивановден!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Новини

Момче е първото родено бебе в Габрово

Published

on

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.

През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица