Свържи се с нас

Култура

Учител от НАГ спечели награда от национален конкурс

Published

on

Преподавателят по Български език и литература в Национална Априловска гимназия Велина Парахулева спечели втора награда от Третия национален литературен конкурс за учители „Васил Карагьозов“, провел се в Ямбол, под патронажа на кмета на общината и в партньорството с издателство „Клет“.

Учителят от Априловото школо получи грамота, пет броя от издадения сборник „Отронени листа“ и парична награда. Награждаването на победителите в настоящето трето издание на конкурса се проведе на 21 ноември в зала „Съвремие“ и в присъствието на ямболския градоначалник Валентин Ревански.

Наградата на г-жа Парахулева връчи рецензентът на журито писателят Николай Табаков. Конкурсът се проведе в две области: поезия и проза. Преподавателят по Български език и литература в Национална Априловска гимназия участва в категория проза, като от трите й изпратени разказа, единият бе предпочетен да бъде награден. Разказът се казва „Имената“, посветен на бащата на г-жа Парахулева.

снимка: Личен архив

„Моето семейство ме накара да се включа с участие в този литературен конкурс, защото знаят, че аз „тайно“ пиша. Това лято се осмелих да споделя с тях. Те подозираха, че правя нещо „тайно“ и накрая се разкрих пред най-близките си хора. Те ме амбицираха и казаха, че мога да бъда забелязана. Ако не бяха те, едва ли щях да участвам. Исках си моите тайнописи, не мислех че съм достойна. В крайна сметка останах много поласкана от признанието на журито. Голямата ми награда беше и това, че при самото й връчване председателят на журито Николай Табаков каза, че всичките ми текстове е харесал много и ме стимулира да продължавам да пиша“, сподели за успеха си Велина Парахулева.

Преподавателят по БЕЛ в Национална Априловска гимназия разкри, че ще вслуша в думите на писателя Николай Табаков и ще продължи да пише, като съвсем скоро е завършила текста си „Яворов в моя живот“, който пак стъпва малко върху автобиография, но я мистифицира.

Националният литературен конкурс за учители „Васил Карагьозов“ се провежда от 2009 година, с известни прекъсвания през годините. Надпреварата е само за учители – творци. Текстовете са само литературни, не са интерпретативни или научни, компетентно жури оценява художествената стойност на творбите. В конкурса участваха 41 учители – творци от цялата страна, като от тях 21 бяха номинирани.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица