

Новини
25 ноември – Международен ден за борба с насилието над жени
Насилието започва с викове, но не трябва да завършва с тишина!
За домашното насилие не трябва да се мълчи! Търсенето на помощ от институциите не трябва да се отлага, за да бъдат избегнати фаталните последствия от недопустимо и нечовешко отношение! Научете правата си, за да можете да се защитите! Законът за защита от домашно насилие урежда правата на лицата, пострадали от домашно насилие, мерките за защита и реда за тяхното налагане.
Отговорността по този закон не изключва гражданската, административно-наказателната и наказателната отговорност на извършителя. Според българското законодателство, „домашно насилие“ е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.
Законът определя като психическо и емоционално насилие върху дете и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

Защита по Закона за домашното насилие може да търси всяко лице, пострадало от насилие, извършено от:
1. съпруг или бивш съпруг;
2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство;
3. лице, от което има дете;
4. възходящ;
5. низходящ;
6. лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително;
7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително;
8. настойник, попечител или приемен родител;
9. възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство;
10. лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство.
Във всеки един от случаите, представляващи домашно насилие, пострадалото лице има право да се обърне към съда за защита!
Компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по постоянен или по настоящ адрес на пострадалото лице.
Молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие. В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.
Според Закона, по искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.
С последните изменения в Наказателния кодекс от 2019 година, чрез включване на допълнителни текстове, всички форми на домашно насилие се криминализират.
Горещи телефонни линии, на които можете да потърсите подкрепа:
Телефон 0800 1 86 76 – можете да потърсите помощ всеки ден, по всяко време на денонощието и без допълнително заплащане
0800 1 19 77 – можете да потърсите помощ всеки ден от 09:00 до 21:00 часа

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно


От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.
От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.
Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.


Икономика
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г


През 2024 г. заетостта и икономическата активност в област Габрово остават стабилни, показват данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.
Според статистиката, общият брой на заетите лица в региона е 41.9 хиляди. От тях 21.0 хиляди (50.1%) са мъже, а 20.9 хиляди (49.9%) – жени. Общият коефициент на заетост за населението на възраст 15 и повече години е 50.6%, като при мъжете този показател достига 53.9%, а при жените – 47.6%.
Във възрастовата група 15 – 64 години броят на заетите е 40.2 хиляди, а коефициентът на заетост възлиза на 73.8%. По пол този показател се разпределя, както следва: 73.0% за мъжете и 74.6% за жените. Степента на образование също оказва влияние върху заетостта в областта.
През 2024 г. коефициентът на заетост е: 87.7% сред лицата с висше образование, 79.8% сред хората с професионална квалификация, 74.9% сред тези със средно образование, 49.4% сред лицата с основно и по-ниско образование.
Икономически активните лица на възраст 15 – 64 години са 43.1 хиляди, или 79.0% от населението в тази възрастова група. В сравнение с 2023 г. този показател се е увеличил с 0.1 процентни пункта.
Данните са предоставени от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ и са в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и Съвета, който установява обща рамка за европейската статистика на лицата и домакинствата.


Новини
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът

Народният представител Михаил Митов се срещна с жители на габровски села, за да ги информира за предстоящи инфраструктурни проекти, финансирани от държавния бюджет. Средствата са насочени към основен ремонт на улици и подмяна на водопроводи. Част от селата, включени в програмата, са Борики, Враниловци, Жълтеш, Новаковци, Поповци, Райновци, Стоевци и Яворец.
„Създадохме сложно правителство, за да прекъснем порочния кръг от избори и да осигурим нормално функциониране на държавата в полза на хората. Успяхме да приемем бюджет, който предвижда важни инвестиции – като възобновяването на проекта за тунел под Шипка, увеличението на пенсиите спрямо инфлацията и доходите, както и ремонт на улици и водопроводи в Габровска област, включително в селата“, заяви Митов.
Той уточни, че ремонтите няма да започнат незабавно с приемането на бюджета, тъй като е нужно време за провеждане на процедурите по избор на изпълнител, но скоро и поетапно ще започне реализацията им. В селата Враниловци и Яворец, освен уличната рехабилитация, се планира и ремонт на сградите на местните читалища. Такъв ремонт е предвиден и за културните институции в селата Гъбене и Драгановци.

„Поех ангажимент да се срещам с жителите на областта не само по време на избори. Днес съм тук, за да ви информирам лично за важните приоритети и да се запозная с вашите проблеми и нужди, за да търсим решения заедно“, допълни Митов.
Бюджетът предвижда и средства за ремонт на пътя Киевци – Габрово, както и за подобряване на водоснабдяването на група села: Велковци, Кметчета, Лесичарка, Карали, Костенковци, Стойчовци, Драгомани, Тодорчета, Междене, Узуни и Старилковци. Те ще бъдат свързани с вътрешната водопроводна мрежа на Габрово.

-
Културапреди 6 дни
Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“
-
Кримипреди 5 дни
Тежко престъпление в Трявна: Разследват убийството на млада жена
-
Новинипреди 6 дни
Младежкият център в Габрово ще подкрепи „Часът на Земята“
-
Новинипреди 6 дни
Децата играят, децата мечтаят и в Габрово, и в Токио!
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ посреща „шоколадите“ от Своге
-
Културапреди 3 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Икономикапреди 3 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“
-
Новинипреди 3 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“