Свържи се с нас

Новини

Ученици от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ на практика в Германия

Published

on

От 27 март до 12 април 2020 година двадесет единадесетокласници от Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, придружавани от двама свои преподаватели, ще бъдат на производствена практика в германския град Лайпциг.

Учениците, от специалностите „Компютърна техника и технологии“, „Системно програмиране“ и „Мехатроника“, в рамките на десет дни, ще надграждат и прилагат специфичните си професионални знания и умения в реална производствена среда.

Ученическата практика в Лайпциг се осъществява по спечелен от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ проект „Европейско професионално образование- как да приложим теорията в практиката чрез иновативни форми на обучение“, 2019-1-BG01-KA102-061390, по програма ЕРАЗЪМ+, Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение (ПОО) –КА102. Негов ръководител е инж. Васил Христов, директор на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово.

Copyright © 2019 GabrovoNews.bg

Младите „василиадевци“ вече са селектирани и разпределени по специалности. Фирмата – партньор е немската компания Виталис –гр. Лайпциг, Шкойдриц, имаща опит в „Еразъм“-проектите и предложила разнообразие от професии.

Според изготвената и утвърдена работна програма учениците от „Компютърна техника и технологии“ ще практикуват, изработвайки офис приложения и комуникация между компютърни мрежи. Единадесетокласниците от „Системно програмиране“ ще работят по медиен дизайн, като ще заснемат, обработват и монтират видеоклипове в импровизирана медийна среда. А съучениците им от „Мехатроника“ ще работят над 3D-моделиране и принтиране, на които ще бъде показан използван за това софтуер от немски компании и как цялото моделиране стига до края на 3D-печатането.

Работният език по време на ученическата производствена практика в Германия ще бъде английски, а участниците вече са издържали изпит за ниво.

Преминалите успешно по проекта възпитаници на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ ще получат международен сертификат за професионални умения и компетенции, наречен „Европас мобилност“ (Europass Mobility), като и сертификат за Европейската кредитна система за професионално образование и обучение (ECVET).

Copyright © 2019 GabrovoNews.bg

„Чрез участието ми в проекта ще повиша квалификацията си. Надявам се и да усъвършенствам езиковите си компетенции по английски. Очаквам от практиката да придобия и нови умения“, сподели за своето участие Ивайло от специалност „Мехатроника“.

„Искам да приложа специфичните си професионални знания и умения в реални производствени условия за така търсените на пазара на труда ИТ и машинни специалности. Оптимист, че ще науча и много нови за мен професионални неща“, каза Цецо от специалност „Компютърна техника и технологии“, участник в практиката.

Дейностите по проекта започнаха на 01.06.2019г. и ще продължат до 31.05.2020г., като частта за мобилност, провеждаща се в Лайпциг, Германия, е в периода от 27.03.2020г. до 12.04.2020г.

Copyright © 2019 GabrovoNews.bg

Ръководител на мобилността на учениците е Десимира Тодорова, старши учител по английски език, а координатор на проекта и ръководител на мобилността на учениците е инж. Елена Илиева – главен учител професионална подготовка.

Целта е реализиране на 10 работни дни в реална производствена среда – работа във фирмите по специалности – местните компании Netto Marken Discount in Schkeuditz, Halle or Leipzig, Rewe in Leipzig, Noack Getränkevertrieb GmbH in Schkeuditz.

Проектът е насочен към младите хора от професионално образование по специалностите: „Компютърна техника и технологии“, „Системно програмиране“ и „Мехатроника“, както и към организиране на обмяна на добри практики за училищен персонал от тези направления.

Педагогическият 5-членен състав от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, който по времето на ученическата практика ще бъде в немски училища и образователни институции, вече е селектиран. Учителите ще имат собствена работна програма, с комуникацията на компания Виталис, като в рамките на мобилността за преподавателите са предвидени посещения в учебни заведения, имащи развита форма на дуално обучение.

Крими

Вътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово

Published

on

Министърът на вътрешните работи Емил Дечев, заместник-министърът Калоян Милтенов и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР, главен комисар Георги Кандев, проведоха работна среща с ръководния състав на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В рамките на срещата министър Дечев подчерта, че основният приоритет на Министерството е подготовката и провеждането на честни, демократични и законосъобразни избори.

Той акцентира върху необходимостта от еднакво и безпристрастно прилагане на закона спрямо всички извършители на нарушения и престъпления, без допускане на двойни стандарти, както и върху нуждата от бързи и решителни действия от страна на полицейските служители.

Като ключов елемент в работата на структурите на МВР бе откроено и повишаването на качеството на досъдебните производства, както и ефективността на разследванията.

Акцент бе поставен и върху работата със сигнали, постъпващи от представители на неправителствени организации, граждански активисти и разследващи журналисти. Министър Дечев подчерта, че те са важен партньор на институциите, тъй като често разполагат с ценна информация, която може да подпомогне разкриването на престъпления.

Главен комисар Кандев представи анализ на резултатите от полицейската дейност в контекста на предстоящите избори, като направи съпоставка с данните от изборния период през 2024 г.

По думите му, 20 дни преди изборите през настоящата година служителите на ОДМВР – Габрово са работили по 20 сигнала, при 2 сигнала за същия период през 2024 г. До момента са образувани три досъдебни производства, при липса на такива през 2024 г.

Изготвени и връчени са 22 предупредителни протокола, при един за 2024 г. „Зад тези резултати стои сериозният труд и ангажираност на всички служители“, отбеляза той, като увери, че ще продължи да се оказва пълна подкрепа за проактивните действия на полицейските органи.

„Работете уверено и в рамките на закона“, заяви още главен комисар Кандев. Заместник-министър Милтенов също призова служителите да изпълняват служебните с задължения при стриктно спазване на законовите разпоредби.

Зареди още

Култура

„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс

Published

on

На 27 март „Габровски гласчета“ участваха в XXXI Национален детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ в град Варна, организиран от Министерство на образованието, Община Варна и Общински детски комплекс.

Младите изпълнители се завърнаха с първо място в раздел народни хорове, трето място и стипендия за Кристина Топалова, а диплом за отлично представяне получиха Йоана Ненова и Виктория Дангова.

Това високо отличие е гордост за диригента на „Габровски гласчета“ Стефка Стоева, защото по думитея й в този конкурс с участие на деца от цяла България регламентът на конкурса изисква да има отличени само с едно първо, едно второ и едно трето място за раздел и възрастова група.

“Габровски гласчета“ отново представиха отлично град Габрово пред авторитетно жури с председател доцент Димитър Христов, който е диригент на оркестъра на БНР и преподавател в Национална музикална академия „Професор Панчо Владигеров“.

Зареди още

Култура

Лазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки

Published

on

На 4 април в музей „Етър“, Габрово ще бъде пресъздаден един от най-красивите български пролетни обичаи – Лазаровден. Събитието предлага на посетителите атмосфера, изпълнена с традиция, цвят и празнично настроение.

Възстановката на обичая лазаруване ще бъде представена от момичета от „Училище за лазарки“ – традиционна образователна програма на музея, която има за цел да съхранява и предава българските обичаи на младото поколение. Тази година групите са две. Габровските девойки ще лазаруват в „Етър“ от 11:30, а тревненските от 13:30 часа.

С песни, танци и обредни наричания лазарките ще пресъздадат характерните елементи на празника, свързан с настъпването на пролетта и пожеланията за здраве и благополучие. Събитието дава възможност на посетителите да се докоснат до живата традиция в автентичната възрожденска среда на музея.

Лазаровден в музей „Етър“ е част от усилията на институцията да съхранява и популяризира нематериалното културно наследство, като го представя по достъпен и въздействащ начин пред широка аудитория. Лазаруването е обред за посвещаване. След преминаване през него момичетата вече могат публично да се момеят, имат право да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени.

Специалистите от музей „Етър“ изтъкват необходимостта да се запази традицията жива и да не се насърчават деца да бъдат лазарки. Целта на образователната програма „Училище за лазарки“ е запознаване с обичая лазаруване и преживяване на автентичността на празника.

Младите момичета се въвеждат в символиката на Лазаровден, разучават обредни песни и танци, участват и във възстановка на обичая. Тя по традиция се провежда в музей „Етър“ на самия празник. Девойките са облечени в габровски носии, носят на главите си венчета, направени от тях самите, а в ръцете си – кошници, украсени с цветя.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица