Любопитно
С намигване към тържествената сесия на Габрово
В деня, в който Градът на хумора и шегата обяви с много шум, въодушевление, нетърпение и амбиция мотото на Карнавала догодина и бе издигната кандидатурата на Жената Котка за президент на БФС от Габрово, в Ритуалната зала на Общината се проведе тържественото заседание на новия Общински съвет, мандат 2019 – 2023 г., свикано от областния управител.
Какви любопитни ситуации се случиха и останаха извън официалното отразяване на празничната сесия от журналисти и пиари, екипът на „Габрово Нюз“ ще им даде публичност за своите читатели с чувство за хумор и намигване към местната власт.

Тържественото заседание на местния парламент по традиция беше водено от най-възрастния общински съветник, като този път възможността се падна на Йордан Ташков, известен сред своите повече като Даньо Ташков. Той се опита да бъде забавен през цялото време и да излезе извън протокола на провеждане на подобни сесии, уверявайки колегите си, че от следващия път ще сподели с тях многото опит, натрупан през житейския му път.
Експериментът му за това обаче не остана високо оценен от някои негови колеги, които в кулоарите на местния парламент коментираха, че изказванията му са били твърде продължителни, досадни, отегчителни и на моменти скучни, а тържествеността – отсъствала.

Погледите на всички общински съветници, кметове и гости на официалното събитие бяха приковани от млада общинска съветничка от управляващата партия, явила се пред Общинската избирателна комисия със скандално къса пола, за да положи подпис срещу името си. Появата й в тази визия, провокативна според някои, бе дълго коментирана тема след получаване на удостоверението за местен парламентарист.

Голяма част от общинските съветници се подписаха с гръб към залата и официалните лица, излагайки на показ някои части от тялото си и заемайки не дотам много естетични позиции, спрямо любопитните погледи.

Известният илюзионист Йордан Белев, попаднал също в състава на новия Общински съвет, парафира удостоверението си, но пък забрави да го отнесе със себе си. Това наложи да се върне обратно до представителите на ОИК и с широка усмивка да го вземе.
Друг „гвоздей в програмата“ на тържествената сесия се оказа химнът на СССР, прозвучал съвсем непринудено от мобилен телефон, чиито собственик, забравил да му изключи звука, го използва за мелодия при позвъняване. Телефонното обаждане огласи цялата зала и предизвика комична ситуация, ярко контрастираща с модерно европейско Габрово.
Свещеникът, присъствал на церемонията, прочете поздравления от Архиерейския наместник на габровската духовна околия отец Руслан Личев, но не извърши водосвет за благоденствие и подмина кметът на Габрово Таня Христова, очакваща го на два пъти да се ръкува с нея.

При провеждането на процедурата за избор на нов председател на Общинския съвет в коридорите на Общината заместник – кметът Николай Меразчиев, славещ се с чувството си за хумор, се грижеше за доброто настроение и веселеше своите колеги, разказвайки интересни вицове.
Костюмирани „букетаджии“, които да се подмажат с цвете в ръка на новата местна власт, също не липсваха, дори направиха впечатление. А за финал общински съветник от управляващата партия, имащ имен ден в Деня на Свети великомъченик Мина, реши по стара „габровска традиция“ да не почерпи колегите си.
*Редакторска бележка*
Чрез настоящата публикация „Габрово Нюз“ не цели да накърни достойнството, урони престижа, клевети, дискриминира, дискредитира, или злепостави лицата, заемащи висши публични длъжности в ръководството на местното самоуправление, а да информира и представи фактите пред обществеността в различна гледна точка за първите хора, управляващи нашата община. В случай, че някои от лицата, намерили място в публикувания материал, се разпознаят, почувстват се засегнати или ощетени по някакъв начин, и желаят да представят своя поглед за събитието, „Габрово Нюз“ ще им предостави възможността за право на отговор на страниците на медията.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Грешки при носенето на мокасини – 3 начина, по които ги носите погрешно
Мокасините са изключително стилни обувки, които придават елегантност и лекота на всяка мъжка визия през топлите месеци. Въпреки тяхната популярност, много господа допускат елементарни грешки, които развалят цялостното впечатление от тоалета. Правилното съчетаване на тези обувки изисква познаване на определени правила и усещане за естетика. В следващите редове ще разгледаме най-често срещаните модни гафове, които трябва да избягвате на всяка цена. Така ще гарантирате, че визията ви винаги ще бъде безупречна и модерна.
Носите ли любимите си мокасини с неподходящи високи чорапи?
Един от най-големите модни грехове е комбинирането на леки летни обувки с дълги и плътни спортни чорапи. Стилните мъжки мокасини са създадени специално, за да се носят на бос крак или с невидими чорапи. Показването на ластик или лого на чорап моментално унищожава изискаността на вашата лятна визия. За да си гарантирате безупречен външен вид и безкомпромисно качество, доверете се на доказани производители. В богатата оферта на магазин obuvki.bg ще откриете първокласните марки Lasocki и Gino Rossi, които предлагат модели, перфектно проектирани за максимален комфорт и съвършен стил без видими чорапи.
Ако носенето на обувки на бос крак ви причинява дискомфорт, задължително заложете на специални изрязани терлици. Тези аксесоари остават напълно скрити в обувката и предпазват краката ви от неприятно запарване и протриване. Глезенът трябва да бъде открит, за да се постигне онзи характерен италиански шик, към който се стремим. Избягвайте белите хавлиени материи, защото те придават ненужен обем и изглеждат изключително нелепо. Този малък детайл може да промени цялостното излъчване на облеклото ви към по-добро.
Избирате ли панталони с неправилна дължина за този тип обувки?
Дължината на панталона е от решаващо значение, когато решите да обуете класически мокасини за разходка или среща. Твърде дългите крачоли, които се надиплят върху обувката, създават небрежен и евтин вид на целия тоалет. Ако времето е студено и мокро, по-добре разгледайте топли кафяви боти на obuvki.bg за защита. Идеалният панталон за мокасини трябва да свършва малко над обувката, откривайки леко глезена. Това визуално издължава крака и поставя акцент върху красивите обувки, които сте избрали.
- Съчетаването на мокасини с панталон изисква внимание към кройката, материята и цвета на избраните дрехи. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да изглеждате стилно и актуално във всяка ситуация: Избягвайте широките панталони, които покриват изцяло обувката и създават безформен силует на тялото ви.
- Заложете на вталени модели тип чинос, които подчертават фигурата и допълват елегантния дизайн на обувките.
- Никога не комбинирайте официален черен костюм с ежедневни велурени мокасини в светли и ярки цветове.
Пренебрегвате ли редовната грижа и почистване на своите обувки?
Много мъже забравят, че велурените и кожените мокасини изискват специфична и редовна поддръжка, за да изглеждат добре. Захабената повърхност и петната веднага правят лошо впечатление и говорят за липса на внимание към детайла. Качествените продукти на Badura и други реномирани марки заслужават да бъдат третирани с подходящи препарати. Използвайте специална гума за велур или мека четка, за да премахнете натрупания прах и замърсявания. Винаги нанасяйте защитен спрей, който ще предпази материята от случайни разливания на течности.
Съхранението на обувките е също толкова важно, колкото и начинът, по който ги носите навън. Използването на дървени обтегачи помага да се запази формата и да се изпънат гънките по кожата. Това е особено важно за меките мокасини, които лесно се деформират при продължително и често носене. Добре поддържаните обувки са визитна картичка на всеки джентълмен и допълват перфектно стила му. Не подценявайте силата на чистите обувки, защото те са огледало на вашия личен имидж.
Любопитно
Ученичка от Габрово с първо място от национално състезание по немски

Ученичка от Националната Априловска гимназия в Габрово завоюва златен медал в XV национално състезание по немски език, организирано от издателство „Клет България“. Петрея Владимирова се класира на първо място в ниво A1 и показа отлична езикова култура, увереност и много добра подготовка. В надпревара с близо 400 участници от над 100 училища в страната тя се нареди сред най-добрите в България.
Постижението ѝ е плод на системна работа и последователност и се превърна в повод за гордост както за училището, така и за Габрово. Отличените участници в образователната инициатива ще бъдат наградени за своите постижения на тържествена церемония. Тя ще се проведе на 9 май в „Рослин Централ парк хотел“, София, по време на националната конференция KLETT-TAG.
„Немският език отваря врати към безгранични възможности, преодолява бариери и играе решаваща роля за професионалното развитие на нашите деца. Затова един от основните ни приоритети е да осигурим на младите таланти пространство за изява, което развива уменията им и ги подготвя за предизвикателствата на съвременния свят. Впечатлени сме от тяхната отдаденост и постоянство! Поздравяваме ги за високите постижения и благодарим на техните учители за примера, който дават на българското общество“, сподели Владимир Колев, управител на издателство „Клет България“.

В първия кръг на образователната надпревара се включиха над 3300 ученици, които премериха знанията си в условия, съобразени с международните изпитни стандарти. Най-добре представилите се от тях преминаха към финалния кръг, който се състоя в ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – най-старата гимназия в Ловеч, символ на академични постижения и утвърдени традиции. Сред останалите победители в него са ученици от София, Перник, Благоевград и Варна.
Участниците от Пазарджик също изпъкнаха със своите забележителни умения и техният общ среден резултат от над 72 точки им осигури челно място в класацията за най-добре представил се град. Веднага след тях се наредиха децата от Велико Търново и Смолян, които също доказаха как целенасочената подготовка води до големи успехи.
С времето националното състезание по немски език се утвърждава като едно от най-значимите събития в образователния календар. То е естествено продължение на мисията на издателство „Клет България“ да подкрепя всеки по пътя и да поставя стабилна основа за бъдещата реализация на нашите деца.

Любопитно
„Тревненска школа“ стартира курсове за прием на ученици

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в Трявна, едно от водещите училища по изкуства в страната с вековна история, обяви началото на подготвителните курсове за кандидатстване в своите специалности. Курсовете ще се провеждат в ателиетата на гимназията всеки петък от 15.00 до 17.00 часа, без ваканции и официални празници.

Те са безплатни и са насочени към ученици в 7 клас, като целят да подпомогнат подготовката им за конкурсен изпит и да запознаят кандидатите с изискванията и практическите техники, включени в изпита. В НПГИ „Тревненска школа“ се обучават ученици от различни краища на страната – от Габрово, Трявна и Велико Търново до София, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Ловеч и други градове.

Това създава многообразна ученическа общност, която обогатява учебната среда. Училището разполага с всички необходими условия за обучение и предоставя общежитие за учениците, които идват от по-отдалечени населени места, гарантирайки равен достъп до образованието и творческата практика. „В НПГИ „Тревненска школа“ учениците могат да се обучават в три специалности – „Художествена дърворезба“, „Интериорен дизайн“ и „Иконопис“. Приемът след завършен 7 клас се определя изцяло от резултатите от конкурсен изпит, като при освобождаване на места се допуска допълнителен прием за ученици след 8, 9 или 10 клас.
Завършилите получават диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация „Художник“ или „Дизайнер“ според избраната специалност. Специалностите „Дърворезба“ и „Иконопис“ са защитени, което осигурява допълнителна подкрепа за учащите се чрез стипендии“, коментират от екипа на училището.
През април 2025 г. сградата на гимназията беше засегната от пожар, вследствие на който част от нея временно не може да се използва. Поради това в момента училището разполага с ограничен брой места, докато засегнатите помещения и ателиета не бъдат възстановени.
„Процедурата по основния ремонт се управлява от Министерството на културата и очакваме скоро да започне възстановяването на покрива и увредените ателиета. След приключване на ремонта е предвидено да се търси финансиране за реализиране на допълнително крило на училището, което ще позволи да приемем повече ученици и да обогатим учебната база на гимназията“, обяснява Орфей Миндов, директор на НПГИ „Тревненска школа“.
Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ е държавен културен институт към Министерството на културата на Република България, носител на множество отличия и с дългогодишна традиция в развитието на иновативни образователни методики.
През 2010 г. училището беше удостоено от Съвета на европейската научна и културна общност със Златна книга за висок професионализъм и Златен печат за принос в развитието на българската култура. През 2015 г. стана част от Международната мрежа на асоциираните към ЮНЕСКО училища, а през 2016 г. получи Почетен знак от Национален дарителски фонд „13 века България“.
От 2017 г. НПГИ „Тревненска школа“ е сред първите училища в страната, въвели проектно-базирано обучение, и е обявено за иновативно. По повод своя 100-годишен юбилей през 2021 г. гимназията беше отличена с Почетен знак „Златен век“ на Министерството на културата.

-
Любопитнопреди 6 дни„Тревненска школа“ стартира курсове за прием на ученици
-
Новинипреди 6 дни„Янтра“ се изкачи в топ 3 след обрат на негостоприемния „Бончук“ в Дупница
-
Новинипреди 5 дниЗапочва градежът на параклис в село Янковци
-
Любопитнопреди 6 дниУченичка от Габрово с първо място от национално състезание по немски
-
Новинипреди 6 дниБогомил Петков с приз „Добродетел на десетилетието“
-
Новинипреди 4 дниКристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир
-
Новинипреди 4 дниВ Янковци на 3 март направиха първа копка на храм „Св. Паисий Светогорец“
-
Културапреди 3 дниПроф. Светла Димитрова е избрана за втори мандат начело ИКОМ – България







