Свържи се с нас

Новини

60 години Статистика в Габрово

Published

on

В глобалното информационно пространство непрекъснато нараства необходимостта от анализи на икономическото, социалното и демографското състояние на страните, тенденциите на развитие и на факторите, от които зависят, което води до увеличаване на необходимостта от статистическа информация.

Осигуряването на надеждна, достатъчна по обем, разнообразна, детайлизирана и сравнима информация е основна задача и отговорност на статистическия орган на всяка държава. Основен източник на информация за икономическите и социалните процеси в Република България са резултатите от провежданите от Националния статистически институт (НСИ) и органите на статистиката изследвания.

В своята 139-годишна история българската статистика е постигнала значими резултати, независимо че в организационната структура на държавния статистически орган настъпват редица промени – в наименованието, подчинеността, ресурсното осигуряване и т.н.

С постановление на Министерския съвет № 168 от 25 юли 1959 г. местните статистически органи преминават на подчинение единствено към Централното статистическо управление и са наречени „Окръжни отдели по статистика“.

В началото на 90-те години на миналия век са формирани Териториалните статистически бюра. С цел подобряване на административния капацитет, гъвкавост при разпределение на задачите, оптимизиране на работата и ефективна организация на ресурсите от 1 октомври 2015 г. в системата на НСИ е извършено преструктуриране. Формират се 6 Териториални статистически бюра със съответния брой отдели „Статистически изследвания“.

Регионалната структура на Националния статистически институт в Габрово вече е „Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при ТСБ – Север. В историята на габровската статистика завинаги ще останат имената на: Райко Марков, Тошка Георгиева, Христо Тодоров, Йордан Бянов, Тотка Ненова, Иван Пеев, ръководители на регионалната структура.

60-годишнината от създаването на регионалните структури през 2019 г. е добър повод българската държава и обществеността за пореден път да бъдат информирани както за постиженията, така и за предизвикателствата, стоящи пред родната статистика.

През 2019 г. започна и реализацията на дейностите по Преброяване 2021. Законът за Преброяването на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г. вече е приет, формирана е Централна комисия по преброяването.

ТСБ – Габрово постигна отлични резултати при изпълнението на дейностите по преброяването през 2011 г. както по отношение на организацията на работата, така и като висок процент преброили се граждани по електронен път.

Държавните органи и органите на местното самоуправление, със съдействието и при водещата роля на Националния статистически институт, вече работят за това гражданите и институциите да бъдат ангажирани с целите и задачите на Преброяване 2021.

През годините на територията на областта регионалният статистически офис винаги е бил в помощ и подкрепа на всички заинтересовани страни чрез предоставяне на актуална и навременна информация за развитието на градовете, общините и областта чрез материали по заявка, публикации, брошури и прессъобщения до медиите.

Съвместни инициативи с Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, Регионалния исторически музей – Габрово, училищата на територията на областта, Техническия университет – Габрово, Габровската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара, Художествената галерия, Историческия музей – Дряново, чрез изложби, презентации, открити уроци, договори за съвместна дейност, дарения, съвместни конференции, състезания и други.

Системно са подпомагани библиотеките, в това число училищните, чрез безвъзмездно предоставяне на статистическа литература. Извършвани са консултации и подпомагане с информация в подготовката и дейността на студенти и преподаватели от Технически университет – Габрово, научни работници и ученици.

Провеждани са ученически и студентски практики, работа по програма „Старт в кариерата“, „Мениджър за един ден“, стажове, открити дни на статистиката и много други.

Оказвана е ежедневна подкрепа и съдействие на фирмите и общините за предоставяне на информация, необходима им при кандидатстване по европейски и национални програми и проекти.

Благодарение на провежданата през годините целенасочена работа в ТСБ – Габрово, както и днес в отдел „Статистически изследвания – Габрово“, намериха своята професионална реализация млади хора с подходящо статистическо и икономическо образование. Те останаха да работят в града, да създават свои семейства и да отглеждат децата си.

На 1 ноември 2019 г. отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при ТСБ – Север ще отбележи кръглата годишнина с фотоизложба, презентация, среща между поколенията статистици и ще отдаде дължимата почит към основателите и дългогодишните служители на Статистиката.

Автор: Георги Цветков,
Началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“ ТСБ – Север.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Празнуваме Цветница!

Published

on

Православната и Католическата църква празнуват днес големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим, наричан още Цветница или Връбница.

Цветница е подвижен християнски, религиозен и народен празник, който се празнува седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви) Палмова неделя. Пада се в шестата неделя на Великия пост.

На този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим.

Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне.

Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев”.

Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: „Казвам ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще извикат“.

Шествието продължило и от височината на Елеонското възвишение до Храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му селяни и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на болни и недъгави хора.

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос. Moже да си направите венче,с което да се накичите(пожелание). В този ден, който е през периода на постите, се разрешава риба.

Имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и др.

Зареди още

Новини

Днес е Лазаровден!

Published

on

Лазаровден е християнски празник, който носи името на Свети Лазар. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие. Лазар е бил приятел на Иисус Христос (Йоан, гл. 11:1 – 45). Когато умира, четири дни след неговата смърт той въскръсва. Бог казва – „Лазаре излез вън!“, и съживява Лазар, който излиза от гробницата си.

Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница (на следващия ден). Момите са пременени в традиционни фолклорни носии.

Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.

Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче от селото да лазарува.

Източник: Уикипедия.

Зареди още

Новини

Засякоха шофьор с почти 4 промила алкохол за волана

Published

on

54-годишен мъж от Трявна бе установен зад волана да шофира след солидни количества изпит алкохол.

Пияният водач, освен с шофьорската си книжка, се раздели и с автомобила си.

Нарушителят бил хванат снощи, 25 април, около 20.20 часа, в Трявна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Полицейски екип отбил за проверка криволичещ по платното лек автомобил “Опел Астра“, управляван от 54-годишния местен жител.

Водачът бил тестван за употребата на алкохол, като техническото средство отчело умопомрачителните 3.75 промила.

Мъжът се явил в кръвния център, за да даде проба. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица