Свържи се с нас

Култура

Габровският театър гостува на българската общност в Атина

Габровският театър чества Деня на народните будители с българската общност в Атина

Published

on

Габровският театър ще отбележи Деня на народните будители с българската общност в Атина. Визитата е по покана на Клуба на дейците на културата „Нов живец“ и е с подкрепата на българското посолство в гръцката столица. Пътуването ще се осъществи от 26 до 28 октомври, когато започват честванията на българския празник сред сънародниците ни. ДТ „Рачо Стоянов“ ще представи един от любимите на публиката спектакли – „Михал Мишкоед“, на режисьорката Невена Митева.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Представлението на Габровския театър заема централно място в програмата по отбелязването на Деня на народните будители. По думите на организаторите, то ще допринесе за поддържането на българския дух сред нашите емигранти и за популяризирането на нашата култура зад граница. Клубът на дейците на културата „Нов живец“ е ключов партньор в работата с ученици от българските неделни училища, техните родители и българската общност като цяло.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Изборът на постановка не е случаен. Автор на пиесата е възрожденецът Сава Доброплодни, а по нея е играно първото театрално представление у нас през 1856 г. Режисьорката Невена Митева и габровската трупа избират да следват театрални похвати от миналото, когато всички женски роли са били играни от мъже. В този спектакъл актьорският състав е изцяло мъжки, но това не е пародия, а умела игра с предизвикателството да се преобразиш като някой друг.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Участват актьорите Димо Димов, Любомир Кръстев, Светослав Славчев, Петко Петков, Ангел Калев, Живко Гущеров, Васил Грънчаров, Валери Радев, Даниел Тотов, Стоян Руменин. В постановъчния екип влизат: Румелия Алексиева – музика, Лъчезар Захариев – хореография, Велизар Велчев – текст на песните.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

В спектакъла зрителите ще се потопят в атмосферата на онова време, пълно с тънки надхитрявания, комични ситуации, любовни грешки и забежки, за да открият, че нашето съвремие не се е променило много. Публиката отново ще се срещне с човешката алчност и глупост, измамната заблуда за хубостта, любовните мъки на героите. Двете паралелни истории, които се развиват в постановката са поразително актуални и днес. Зрителите ще чуят архаичен български език от времето на възрожденците, което не само подсилва комичното в спектакъла, но ги прави непосредствени свидетели на случващото се на сцената. Автентичното звучене на българската реч помага на актьорите да се заиграят с публиката, да я включат в кроежите на персонажите, които пресъздават.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

С тази постановка Габровският театър ще представи пред българската общност класическа комедия от времето на зараждането на театралното изкуство у нас. Текстът на пиесата, режисьорските решения в спектакъла, подбора на актьорите, сценографията и костюмите ще възродят и обогатят представата на зрителите за българското Възраждане. Ще ги потопят в смисъла на празника, който честваме в Деня на народните будители.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица