Свържи се с нас

Новини

Европейска седмица на програмирането и в област Габрово

Published

on

За пета поредна година през м. октомври 2019г. се проведе седмица на програмирането. Инициативата е на Европейската комисия и се подкрепя от Министерството на образованието и науката.

Основната цел е да се представят по интересен, достъпен и увлекателен начин програмирането и развитието на творческото мислене, като се мотивират децата, учениците и възрастните потребители за развиване на умения в областта на дигиталните компетентности и разработването на софтуер.

снимка: Регионална библиотека „Априлов-Палузов” – Габрово

Събитията, посветени на Европейската седмица на програмирането започнаха на 8 октомври в Регионалната библиотека „Априлов-Палузов” в Габрово с приятелите от Дневния център на пълнолетни лица с увреждания, които бяха запознати с първи стъпки в програмирането с робот „Finch“, занимателни игри с програмируема интерактивна играчка Bee-bot и придобиване на умения за работа със смартфон и таблет.

Използваните роботчета, както и интерактивните пчели – играчки са предоставени на библиотеката от посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки” – България и представляват нов тип роботи за компютърно моделиране и информатика, предназначени да подпомагат овладяването на различни езици от детската аудитория.

снимка: Регионална библиотека „Априлов-Палузов” – Габрово

На 10 и 11 октомври екип на библиотеката посети Градска библиотека – Севлиево и проведе занимателни игри с програмируема интерактивна играчка Bee-bot и Blue-bot с 43 деца от Детска градина „Радост 2″.

Отново на 10 октомври в Градска библиотека – Севлиево се проведе обучение „Начални стъпки в програмирането с робот „Finch“ с 12 деца от IV клас при ОУ „Христо Ботев”.

На 14 октомври в Детска градина „Ран Босилек” – Габрово 78 деца от I, II, ПГ 5 и ПГ6 групи се забавляваха чрез занимателни игри с програмируема интерактивна играчка Bee-bot и Blue-bot.

снимка: Регионална библиотека „Априлов-Палузов” – Габрово

За своите възрастни потребители на 15, 16 и 17 октомври Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” направи обучение на група от 10 човека. Бяха застъпени темите: Устройство на компютъра и Работа с Интернет.

На 18 октомври в Градска библиотека при НЧ „Пенчо Славейков- 1871” – Трявна екип на РБ Габрово проведе обучение „Начални стъпки в програмирането с робот „Finch“ с 10 ученици от 3, 4 и 5 клас на ОУ „П. Н. Райков” гр. Трявна и 11 ученици от 3 „а“ и 3 „б“ клас при СУ „Петко Р. Славейков”.

снимка: Регионална библиотека „Априлов-Палузов” – Габрово

През Европейската седмица на програмирането (5-20 октомври 2019 г.) в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ се проведоха обучения по следните направления: „Начални стъпки в програмирането с робот „Finch“”, „Занимателни игри с програмируема интерактивна играчка Bee-bot и Blue-bot”, „Придобиване на умения за работа със смартфон и таблет” и „Работа в Интернет”, като бяха обучени 121 деца на възраст от 3 до 6 години, 33 ученици и 18 възрастни.

Общо преминалите различни обучения в този период са 172 лица.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак

Published

on

Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак в област Габрово.

Днес, 4 юни, чрез спешния телефон 112 са получени сигнали за изпратени на служебните електронни пощи на пет училища и три детски градини в областта съобщения, съдържащи заплахи за поставени самоделни взривни устройства.

Незабавно са били предприети необходимите действия и са сформирани екипи на МВР, които са извършили обстойни проверки на посочените обекти.

При извършените проверки не били установени съмнителни предмети или устройства. За резултатите са съставени констативни протоколи.

Зареди още

Крими

Предстои пълномащабно учение в Габрово

Published

on

През следващата седмица в Габрово ще се проведе пълномащабно съвместно тактическо учение с практически действия. То е организирано от Областната дирекция на МВР – Габрово, в изпълнение на утвърден от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев план.

Учението ще се реализира на 10 юни, сряда. Съгласно утвърдения сценарий отделните етапи ще се състоят в района на сградата на сектор „Пътна полиция“ в Габрово, в сградата на бившето Пето основно училище, находящо се на бул. „Н. Вапцаров“ № 19, в района на бул. „Трети март“ № 156 и ул. „Латинка“ и в района на бул. „Трети март“ № 124.

В тази връзка за времето от около 10.30 ч. до 11.30 ч. временно ще бъде ограничено движението на автомобили и пешеходци по ул. „Васил Петлешков“, в участъка от кръстовището с ул. „Спортна“ до кръстовището с ул. „Хаджицонев мост“, както и движението на МПС и пешеходци по ул. „Хаджицонев мост“, в участъка от кръстовището с ул. „Васил Петлешков“ до кръстовището с бул. „Н. Вапцаров“.

Движението ще бъде регулирано и подпомагано от служители на МВР. Също така временно ще бъде ограничен достъпът на граждани до гише „Квалификация водачи на МПС“ и до гише „Административно-наказателна дейност“ в сектор „Пътна полиция“ за времето от около 10.15 ч. до 11.00 ч. на 10 юни.

Зареди още

Крими

Криминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово

Published

on

Криминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони за тях при извършено претърсване в жилище в Габрово.

Акцията е била реализирана вчера, 3 юни.

След проведените оперативно-издирвателни мероприятия и процесуално следствени действия, служителите на габровската полиция установили, че 43-годишен мъж придобил и съхранява в жилището си два пистолета и над 300 броя боеприпаси, които били без необходимото разрешително.

Оръжието и боеприпасите били иззети, а по случая образувано досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица