Свържи се с нас

Крими

Севлиевец се напи, качи се да кара и горчиво съжали

Published

on

Безобразно пиян 45-годишен мъж от Севлиево горчиво съжали, че седна да кара след употребата на солидни количества алкохол. Кьоркютук – пияният водач предизвика катастрофа, за която ще си понесе отговорността. За щастие при инцидента няма пострадали, а само материални щети.

Пътнотранспортното произшествие е станало в неделя (20 октомври) вечерта, около 19.20 часа на улица „Марин Попов“ в Севлиево. Употребилият значими количества алкохол се блъснал в лек автомобил, управляван от 29-годишна дама, също от Севлиево.

При извършената проверка за употреба на алкохол от пристигналия на мястото на катастрофата полицейски екип, техническото средство отчело концентрация на алкохол далеч надвишаваща допустимите норми.

45-годишният севлиевец надул дрегера, чиито дисплей изписал резултат от 2,54 промила алкохолни пари в количеството издишани от мъжа въздух.

На водача бил съставен акт за установяване на административно нарушение и му е бил издаден талон за медицинско изследване, но той приел показанията на техническото средство и отказал да даде кръв за анализ.

Няма пострадали в следствие на пътнотранспортния инцидент, уточняват от пресцентъра на полицията. По случая в севлиевската полиция е започнато бързо производство.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово, Архив

Вчера, 21 октомври, в габровската полиция е започнато бързо производство срещу 36-годишен мъж от Велико Търново, за когото било установено, че също на 20 октомври, но около 09.00 часа сутринта управлявал лек автомобил под въздействие на алкохол.

Мъжът от старата столица бил спрян от автопатрулен екип в района на булевард „Могильов“ в Габрово, където му е била извършена проверка за употреба на алкохол с техническо средство. При теста отчетена концентрация на алкохол в издишания въздух била 1,30 промила.

На „почерпения нарушител“ бил съставен акт за установяване на административно нарушение и му е бил издаден талон за медицинско изследване, но той отказал да даде кръв за анализ.

След приключване на работата по цялостното документиране на случая, материалите ще бъдат изпратени на прокуратурата с мнение за предаване на съд.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Неплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!

Published

on

Институциите в област Габрово обединяват усилия за по-ефективна координация в името на сигурността и обществения ред. По инициатива на областния управител на Габрово Кристина Сидорова се проведе работна среща, посветена на координацията между институциите и необходимите законодателни промени за по-ефективно противодействие на нарушенията на обществения ред. Сред обсъдените предложения бяха въвеждането на по-строги санкции, както и възможността неплатените глоби да бъдат заменяни с общественополезен труд за лица без официални доходи.

В срещата участваха заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов, областният управител Кристина Сидорова, кметове, заместник-кметове и председатели на общински съвети от четирите общини в областта, ръководството на ОДМВР – Габрово, окръжният прокурор Тихомир Петков и директорът на Териториална дирекция „Национална сигурност“ – Габрово Петя Казакова-Иванова.

Представените данни показват, че през първото полугодие на 2026 г. в областта е отчетен спад на регистрираните престъпления с близо 17% спрямо същия период на предходната година, както и повишена разкриваемост. Въпреки положителната тенденция, чувствителността на гражданите към нарушенията на обществения ред, нощния шум и пътната безопасност остава висока.

Именно по отношение на нарушенията на обществения ред участниците откроиха като сериозен проблем липсата на ефективен механизъм за въздействие при неизпълнение на наложените глоби. Това налага обсъждането на законодателни промени, които да предвидят алтернативни санкции за нарушителите без официални доходи.

Заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов подчерта необходимостта от тясно взаимодействие между институциите при решаването на проблемите, свързани със сигурността и обществения ред.

Той съобщи, че министър Демерджиев ще проведе подобни работни срещи във всички области на страната с участието на Областните дирекции на МВР и местната власт. Директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов информира, че полицейското присъствие в рисковите райони вече е засилено и са предприети допълнителни превантивни мерки за недопускане на нови инциденти.

Кметът на Габрово Таня Христова отбеляза, че създаването на самостоятелна общинска полиция на този етап е финансово непосилно за средно големи общини като Габрово. По предварителни разчети това би струвало над 800 000 евро годишно. Затова усилията остават насочени към подобряване на взаимодействието със структурите на МВР.

Представителите на местната власт поставиха въпроси, свързани с актуалната обстановка в общините, споделиха добри практики и конкретни затруднения в работата си, както и предложения за промени в действащата нормативна уредба.

В края на срещата всички участници заявиха готовност да продължат активния диалог и доброто взаимодействие между институциите, така че проблемите, свързани с обществения ред и сигурността, да получават своевременни и ефективни решения.

Зареди още

Крими

И в Габрово ловят нарушители чрез дрон и необозначени полицейски коли

Published

on

Пътната безопасност е сред основните приоритети в работата на Министерството на вътрешните работи. В тази връзка, по разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово, ежедневно се осъществява засилен контрол по спазването на Закона за движението по пътищата.

В резултат на активната контролна дейност за периода от 1 юли до 23 юли са установени 13 водачи, управлявали моторни превозни средства след употреба на алкохол, като 6 от тях са били с концентрация над 1,2 промила. Установени са и 4 водачи, управлявали след употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и 9 неправоспособни водачи.

Установени са и 101 нарушения, извършени от пешеходци. Санкционирани са още 104 водачи на индивидуални електрически превозни средства и 27 велосипедисти за нарушения на правилата за движение.

Пътните полицаи са санкционирали 11 водачи за неосигуряване предимство на пешеходци. Наложени са 231 санкции за неправилно спиране и паркиране, 74 за неизползване на обезопасителни колани и защитни каски, както и 26 за управление на технически неизправни моторни превозни средства. За превишаване на разрешената скорост към момента са издадени 851 електронни фиша.

За повишаване безопасността на движението по пътищата полицейски служители осъществяват ежедневен контрол, като регулярно се провеждат и специализирани полицейски операции с различна насоченост. Целта е ограничаване на нарушенията, които създават риск за живота и здравето на участниците в движението.

В контролната дейност се прилага и линеен контрол с небрандирани служебни автомобили, както и безпилотен летателен апарат (дрон) за установяване на нарушения на ЗДвП, оказващи пряко влияние върху безопасността на движението.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица