Свържи се с нас

Новини

148 500 лв. за още 1 г. специализирани услуги за деца в Габрово

Published

on

Децата от община Габрово, на възраст от 0 до 7 години, получават възможност за предоставяне на специализирани услуги за ранно детско развитие за още една година – до края на 2020 г., съобщи за медиите Миглена Въгленова, главен експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.

С допълнително споразумение между Община Габрово и Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ са осигурени още 148 500 лв. Така общият размер на безвъзмездната финансова помощ по проекта за комплекс за социално-здравни услуги за деца и семейства е 731 876,89 лв.

Той стартира на 1 септември 2016 г. и трябваше да приключи в края на тази година. От началото на проекта до средата на миналия месец подкрепа са получили 330 деца и техните семейства.

снимка: Община Габрово

Голям процент от малчуганите са ползвали услугите на логопед поради нарушения в говорното развитие, търсени са психологическите и социалните консултации, родителите също са получили съвети от специалистите.

Сега центъра посещават 70 деца, с които работят социални работници, психолози, медицински сестри, лекари и педагози. Услугите са почасови и безплатни, извършва се и мобилна работа с посещения в домовете на потребителите.

По проекта са разкрити 20 работни места. Усилията на експертите са насочени към ранна интервенция на уврежданията при деца до 7 г. и техните родители, педагогическа подкрепа за деца със специални потребности, подлежащи на записване в първи клас, семейно консултиране, подобряване достъпа до здравеопазване, летни занимания за бъдещите първокласници и други.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

100-годишен юбилей отпразнува дядо Пенчо

Published

on

100-годишен юбилей отбелязва днес в Габрово Пенчо Недков, родом от с. Бяла река. С бодър дух той прие поздравленията за своя личен празник от заместник – кмета на Габрово арх. Николай Меразчиев.

Двамата говориха много за миналото, за изпитанията в живота, които не са пощадили дядо Пенчо още от ранните му години. Но всичко трудно преодолял с труд и всеотдайност. От дума на дума оказа се двамата имат и много общо помежду си посредством близките си.

Според Пенчо Недков тайната на дълголетието са преодолените трудности, които каляват характера и те правят по-силен по дух. Работата го води в Габрово, тук отглежда децата си, тук са и внуците му.

Обича да прекарва лятото на морето, където допреди две години смайва с умело плуване. Страстен почитател е на футболен клуб „Левски“. Споделя, че не се интересува от политика и не гледа новини, но за сметка на това чете много и всякакви книги. Диета на хранене не спазва, но и не прекалява с нищо.

Арх. Меразчиев му пожела от името на Таня Христова – кмет на Габрово и от свое име да бъде здрав и ведър, мъдростта си да дарява на своите деца, внуци и правнуци, и да имат още много радостни и споделени моменти.

Зареди още

Новини

Габровец изведе Козловец до Купата в „А“ ОГ Велико Търново

Published

on

Габровецът Иван Лесев блести с фланелката на „Земеделец- 93“ (Козловец) и изведе тима си до шампионската титла в Елитната областна футболна група на Велико Търново.

Нападателят от Габрово отбеляза хеттрик и помогна на съотборниците си да нанесат тежка загуба на състава на „Левски“ (Лясковец) с 8:1 в последния домакински мач за сезона от 22-я кръг.

Домакините се забавляваха на терена и бележеха гол след гол за радост на привържениците си, дошли да ги поздравят за успеха. Срещу лясковчани Иван Лесев откри резултата в 24-ата минута, а четири по-късно покачи на 2:0. Пресиян Петков и отново Лесев доведоха нещата до 4:0 до почивката.

След нея Михаил Ганев, Анатоли Димитров на два пъти и Момчил Тодоров се разписаха за козловчани, а за „Левски“ едно попадение върна Мирослав Гавазов.

Отборът на „Земеделец – 93“, Иван Лесев е осмият от изправените играчи от дясно наляво.

През сезона Иван Лесев отбеляза 20 гола в Елитната областна футболна група и бе точен на 3 пъти за Купата на България. В тима от Козловец са и други двама габровци – Милен Панчев и Георги Дянков, които също допринесоха за успешното представяне на отбора.

Секретарят на Спортно-техническата комисия към Зоналния съвет на БФС във Велико Търново Павлин Генчев връчи купата на първенците, като ги поздрави и им пожела да продължават да пишат футболната история на Козловец.

След пауза от две години „Земеделец- 93“ отново стана първенец на Елитната група, като си осигури титлата три кръга преди края на първенството. Селекцията на Петър Найденов допусна само една загуба в шампионата и завърши с аванс от 11 точки пред втория „Лозен 1924“ (Сухиндол), с голова разлика 70:20, като има най- силното нападение и най-добрата защита в групата, посочва вестник „Борба“.

Зареди още

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица