Новини
Кандидатът за кмет Недялко Стоев: Искам справедливо и сигурно бъдеще за Габрово!
*Местни избори 2019. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

– Г-н Стоев, защо решихте да бъдете кандидат за кмет на Габрово от Местна коалиция „ВМРО – Българско национално движение“ (ВМРО – БНД, СДС)?
– На първо място номинациите. Ръководството на ВМРО беше на същото мнение и затова се съгласих. Приех, защото ми омръзна да гледам как града, в който дойдох да уча, в който създадох семейство и бизнес, се обезлюдява. Приех, защото ми омръзна да виждам как този прекрасен град не се развива. Омръзна ми и да осъзнавам как всеки се е затворил в себе си и не го интересува какво и как се случва в Габрово. Омръзна ми да виждам толкова примирение и такова покорство. Омръзна ми да чувам от хората, че нищо не зависило от тях. Омръзна ми някой друг да ми казва как да мисля и какво да чувствам. Ето затова реших да се боря. Да опитам да променя нещата. А нещата трябва да се променят, защото повечето от нас в момента чувстват и разбират безперспективността на собствения ни град. В това хората са категорично на едно мнение. Просто липсва усещането, че Габрово има бъдеще! А аз искам бъдеще за Габрово! Справедливо и сигурно бъдеще.
-Подкрепят ли Ви близките Ви в това начинание?
– Честно казано доста са раздвоени в мненията си. А това всъщност е така, защото им е ясно, че ако аз стана кмет на града, относителното спокойствие, което до сега съм имал в служебните ангажименти и лични отношения, ще бъде нарушено. Ще бъде нарушено, защото отговорностите и решенията, които трябва да се взимат са тежки и често трудни. Времето за семейството и приятелите със сигурност ще бъде и ограничено. Непопулярността на някои мерки, които предвиждам в програмата си като ред, дисциплина и контрол, ще донесат и на мен, и близките ми негативни реакции от някои засегнати групи хора. Въобще претегляйки, както се казва, плюсовете и минусите на едно такова начинание, не само близките ми, a и аз бях раздвоен при вземането на окончателното ми решение. Но пък в крайна сметка всеки, който ме познава знае, че винаги съм бил готов да наруша собствения си комфорт в името на нещо, в което вярвам. А аз вярвам и искам и хората в Габрово да повярват, че можем да живеем по-добре. Сега се сещам и за една мисъл на Платон, която вероятно би отговорила в голяма степен с едно изречение на двата Ви последни въпроса: „Цената, която добрите хора плащат за своето безразличие към обществените дела, е да бъдат управлявани от лоши хора!“…
– В тази връзка какво е мнението и оценката Ви за управлението на Габрово през последния мандат?
– Не искайте от мен да изказвам мнения и да давам оценка за управлението на ГЕРБ, общинския съвет, доминиран от ГЕРБ и в частност на г-жа Таня Христова като кмет. Истината е, че има и положителни инициативи и резултати, но има и откровени недомислия. Единственото, върху което ще си позволя да акцентирам, а за това мнението ми е безкрайно ясно и известно, това е циганският проблем в Габрово. Липсата на осъзнаване, че този проблем съществува, мълчаливото съгласие и нищоправенето от страна на общинското ръководство по този проблем, доведоха до отприщването на неочаквана за някои енергия. Тази енергия, която за малко да помете и цигани, и управляващи. Енергия, която всички най-накрая разбраха, че не трябва да се подценява. И в крайна сметка, нека всеки един Габровец сам за себе си да направи оценка на това управление. А крайният резултат ще го видим на 27 октомври. Всеки един от нас ще пусне бюлетината, първо със своята оценката и второ – със своята надежда.
– Ако бъдете избран за кмет от кого ще търсите подкрепа в Общинския съвет?
– Тук ще бъда абсолютно кратък – подкрепа ще търся от всички, които милеят за Габрово. Но нека всички вероятности ги оставим за след обявяване на крайните резултати. Аз не съм човек, който слага „каруцата пред коня“ и затова нека не бързаме с каквото и да било.
– А понеже казвате да се изчакат крайните резултати, Вие лично вярвате ли в успеха на кампанията, като се има в предвид, че ВМРО е считана за малка партия?
– Ако аз не вярвах в успеха на тази кампания как бих накарал хората да ми повярват? Разбира се, че вярвам и вярвам не защото така ми се иска, а защото това е обективността. На последните няколко поредни избори, независимо какво сме избирали, ВМРО доказа и показа, че върви нагоре. А ВМРО върви нагоре, защото върви в правилната посокa – посоката на чистия български патриотизъм. За това ще се нуждаем от много голяма и широка подкрепа на всички габровци. Разбира се ще е нужна и много работа, защото до много от избирателите не достигат посланията, приоритетите и резултатите в политиките на ВМРО.
– Какво е виждането Ви за развитието на Габрово? Какви са приоритетите в програмата Ви и на какво ще заложите, за да спечелите гласоподавателите на Ваша страна?
– Темите и приоритетите са обективно определени от съществуващите проблеми на Габрово. Но най-тежкият проблем е демографската криза на града. Нека го кажем направо – обезлюдяването на Габрово. Населението на Габрово намалява количествено, като в същото време се променя качествено. От там всъщност трябва да започват всички програми на всички кандидати. Могат да се изнесат много данни, но обобщението им е, че сме втори в България по най-лоши демографски показатели. И тук се появява един парадокс – Габрово уж е първенец по усвояване на еврофондове, а е и с един от най-тежките демографски проблеми! Защо е така? Защо бягат децата ни? Ето върху това трябва да се мисли и да се търсят и намират правилните решения. И тук ще отбележа един от управленските приоритети на ВМРО – безплатна и задължителна детска градина за всички деца от 4-годишна възраст. Това е само едно от многото неща, които трябва да се направят за решаването на демографската криза на града ни. Вторият според мен проблем е бедността на габровци, въпреки реалната липса на безработица. Това са всъщност „работещите бедни“. Следващият е, както казах и преди това – циганският въпрос. По-нататък – намаляването на реалните инвестиции в града, поради създадената неподходяща бизнес среда. Дълбокият проблем с градския транспорт. Да добавим и неграмотността и необразоваността на много от новозаселилите се. Огромната, мудна и често некомпетентна бюрокрация. И точно към решаването на тези основни и тежки проблеми е насочена нашата програма за управление на общината. Това са наистина най-важните за Габрово въпроси, за които имаме решения. Но имаме за започване или за довършване и още приоритети. Ще направим всичко възможно, за да се изгради най-после в Габрово паметник на Васил Левски, защото ме е срам, че градът ни е може би единственият областен град без монумент на Апостола. Ще спрем практиката тази тема да се прехвърля от съвет на съвет и от бюджет на бюджет. Категорично ще се борим и за възстановяване на една от емблемите на града от не толкова далечното минало, а именно Вариететния театър. Дали в Дома на хумора и сатирата, дали ще търсим друго място, но това трябва да се случи. В програмата си имаме застъпени и ред други неща.
-Имате ли управленския опит и възможности, за да поемете тази отговорност – кмет на Габрово?
– Само бъдещето ще покаже. Наистина нямам типичния чиновнически управленски опит на държавния служител, но пък двадесет и повече години управлявам реален бизнес, който всъщност носи добавената стойност. Мисля, че това е много по-добър и качествен опит от ръководенето на една бюрократична машина и разпределението на средствата от „държавната баница“. Смея да твърдя, че един чиновник, който не е бил в частния бизнес, не знае реално как се изкарват парите. Той с много по-лека ръка гледа на разпределението и харчовете на държавните средства. Много по-повърхностно се взимат решенията за разходването на тези средства. А средства има, да, мисля че просто трябва да се управляват по-разумно. И най-важното – да се привличат нови и нови инвеститори. Да се създават достатъчно добри условия за бизнес и бизнесът сам ще дойде. Дойде ли бизнесът – ще се завърнат и младите и образовани хора и няма да напускат Габрово.
-Какво можем да очакваме и да не очакваме от Вас като кмет?
– О, първо със сигурност не очаквайте от мен да я има тази тежка управленска демагогия при контактите с хората. Аз наричам нещата с истинските им имена и поради това често някои хора ми се обиждат или се стряскат от думите ми. Но – такъв съм, няма как да избягам от себе си и възпитанието си. Очаквайте честен диалог с хората за стимулиране на гражданското участие в управлението, както и желание и целенасоченост за изпълнение на поетите ангажименти. Очаквайте нулева толерантност към неспазването на законите и наредбите, неграмотността и нежеланието за образование.
– Запознайте ни с Вас! Кой сте Вие, г-н Стоев? В какво вярвате, какви са мечтите Ви?
– Роден съм през 1968 г. в гр. Стамболийски, област Пловдивска. Началното си и основно образование завърших в родния си град, а средното в математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив. През 1986-1988 г. отбих военната си служба. Още преди казармата бях приет да уча в „Техническия университет“ в Габрово, в който се дипломирах с магистърска степен по специалност „Електронна и комуникационна техника и технологии“. Съсобственик и управител съм на фирма, чиято дейност обхваща консултации, проектиране, доставка, монтаж, обучение, техническа поддръжка и сервиз на технически системи за сигурност и охрана. Член съм на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, както и външен експерт към Агенцията за обществени поръчки с професионална област „Системи за управление на сигурността“. Бивш активен спортист по волейбол. Ловец и любител на природата. Семеен съм, с дъщеря, която работи и същевременно подготвя дипломната си работа в УНСС София, а съпругата ми е експерт човешки ресурси и информационно осигуряване. Накратичко – това съм аз. Един нормален човек. А относно втората част на въпроса Ви. За вярата и мечтите – аз съм дълбоко вярващ човек. Вярвам в Бог, но вярвам и в собствените си възможности. Кръстя се пред Бог, но се прекланям пред Левски и баща ми. И да – аз имам нуждата да вярвам и може би затова вярвам в себе си. А всъщност една от мечтите ми е всички да повярват в себе си. Тогава ще е ясно, че вече няма да бъдем безмълвни свидетели на собствената си съдба.

*Публикуваният материал е предоставен от МК „ВМРО – БНД“ (ВМРО – БНД,СДС). Местни избори 2019. Купуването и продаването на гласове е престъпление*
Любопитно
Исторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио

Историческият музей в Дряново поставя началото на нова инициатива – музеен видео подкаст. За целите ѝ е обособено собствено студио, оборудвано с професионална аудио и видео техника. Името на подкаста е „Музеят говори“.
Идеята е чрез него музеят да достигне до нова аудитория, да задълбочи ангажираността на посетителите, да предлага образователно и любопитно съдържание, да представя интересни истории за движимите културни ценности и богатството в музейните фондове.

„Музеят говори“ ще бъде едно достъпно, дигитално разширение на реалните музейни обекти и експозиции, ще бъде възможност за по-задълбочени разговори, ще търси връзки между историческия опит и днешните предизвикателства.
Наред с досегашните социални канали, подкастът ще информира за предстоящи събития и инициативи от културния календар на институцията.

Предвид бързата консумация на изобилието от повърхностна информация в днешно време, съдържанието на подкаста ще бъде и ценен извор за бъдещи изследователи относно личностите и процесите в нашето съвремие.
Постоянен фокус на новия формат ще бъде темата за ролята на музеите в един динамичен и бързо променящ се свят. В „Музеят говори“ ще участват специалисти от ИМ – Дряново, както и гости – личности от обществения и културен живот, представители на национални институции, учени, изследователи и др.

Амбицията на екипа е да бъдат излъчвани по един епизод седмично. Съдържанието ще бъде публикувано в YouTube канала на Исторически музей – Дряново, както и в официалните профили в социалните мрежи.
Студиото на ИМ – Дряново е оборудвано с професионална техника от Динафос – българска компания с дългогодишен опит в областта на фотографската, видео и осветителната техника.

Фирмата е официален партньор и дистрибутор на водещи световни марки и активно подкрепя развитието на визуалните изкуства и създаването на качествено дигитално съдържание.

Новини
Томислав Дончев се срещна с кметовете в област Габрово

Народният представител от ГЕРБ Томислав Дончев проведе срещи с кметовете на Габрово Таня Христова, на Севлиево д-р Иван Иванов, на Трявна Денчо Минев и на Дряново Трифон Панчев по основните приоритети на четирите общини в областта.

Обсъдени бяха проекти, свързани с пътната инфраструктура, както и инвестициите във водоснабдяването.
След постигнатото до момента във водоснабдяването, което до голяма степен реши проблема с режима на водата в севлиевска и габровска община, като важни приоритети в региона местната власт и народният представител определиха изграждането на индустриална зона между Габрово и Севлиево, обходен път на Севлиево, пречиствателна станция и спортна зала в Трявна.

Кметовете поставиха и въпроса с нуждата от приемането на удължителния закон за бюджета така, че да им позволява да реализират и заложените в капиталовите си програми инвестиции, които са очаквани от жителите по места.

„Комуникацията с кметовете е изключително важна, защото те са най-близо до хората по места, познават нуждите на населението. Призовавам и служебното правителство да се вслушва в кметовете, така че да се осигури стабилност в регионите и да не се позволи щетите от политическата криза да се поемат от гражданите”, коментира народният представител Томислав Дончев.

Новини
Тъжна вест: Почина Анна Маринова!
Почина Анна Маринова, дългогодишен преподавател по български език и литература и директор на Национална Априловска гимназия, в периода от 2002 до 2012 година. Тъжната вест оповестиха от габровското училище.
По повод загубата от учебното заведение припомниха нейните красиви и вдъхновяващи слова, посветени на Априловото училище:
„Скъпи учители от Националната Априловска гимназия,
Всевечна почит към усилията и харизмата на дарилите ни с правото да се наричаме така!
Драги съмишленици, светски и образовани,
Хора, верни на просветата и жадни за знание, Мили ми ученици
в класната стая на 21 век, които почти нямате представа за духовния ранг на категориите личности, изредени по-горе,
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ЧЕСТИТ ТРИУМФ НА ВЕЧНОТО ЧУВСТВО ЗА ПРИНАДЛЕЖНОСТ! ЧЕСТИТО ЗАВРЪЩАНЕ! ДА Е СВЕТЪЛ И ДЪЛЪГ ПЪТЯТ НА ПРОСВЕТЕНИЯ, МЪДРИЯ И СИЛЕН ОБЩЕСТВЕН ДУХ, ПРОДЪЛЖИЛ ТОВА, КОЕТО Е СЪЗДАЛ ВАСИЛ АПРИЛОВ!
Образоваността на осъзналия се българин започва оттук, ние сме част от всевечния път на познанието на нацията ни.
И сме благословени от свещения дълг винаги да се озовем при истинските мощи на благодетеля с всяко ново начало на следващата учебна година. Когато училището отваря вратите си. Когато вятърът срещне нови платна на хоризонта… Това е най – истинският начин да останеш вечен Одисей!
Да бъдеш смел, мечтаещ и хитроумен, но силно да вярваш, че винаги има поне един ученик, който те чака да го научиш как се опъват непосилните тетива на твоя лък!
Да мислиш за постоянното завръщане, да не спираш насред мисията си, защото да стигнеш до Итака е орис! Априловото училище е нашата обща Итака. 190 години пътуване към нас самите… Да бъде!“
Анна Маринова Директор на Националната Априловска гимназия, 2002 – 2012,
Съветник по средното образование в „Европейски училища“, Брюксел.
Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ казва съболезнования към семейството и близките на Анна Маринова.
Светъл да е пътят на душата ѝ!
Поклонението ще се състои на 10 март, вторник, от 12.30 часа в храм „Свети Йоан Предтеча“ (Камъка) в Габрово.
-
Икономикапреди 6 дниЦветя, вкус, традиция и вдъхновение на 7 март на Фермерския пазар
-
Новинипреди 5 дниВтора вицешампионска титла за Йоан Велчев и габровския шахматен клуб
-
Новинипреди 6 дниШК „Орловец 1997“ – Габрово – с вицешампион по блиц шахмат
-
Новинипреди 6 дниД-р Михов: Близо 340 хиляди са събрани за ремонт на Детското отделение
-
Любопитнопреди 5 дниГрешки при носенето на мокасини – 3 начина, по които ги носите погрешно
-
Новинипреди 2 дниТрета поредна победа за „Янтра“
-
Новинипреди 2 дниПротест на служителите на Български пощи и в област Габрово
-
Новинипреди 2 дниТъжна вест: Почина Анна Маринова!





