Свържи се с нас

Култура

Музей Етър участва в световен симпозиум

Действащите водни съоръжения в музей „Етър” бяха представени пред специалисти от 22 страни

Published

on

Росица Бинева, уредник в музей „Етър”, бе единствен български представител на ХV симпозиум на Международното общество по молинология (TIMS), който се проведе в Берлин. През 2019-та в него взеха участие над 100 души от 22 страни: Германия, Холандия, Белгия, Франция, Англия, САЩ, Португалия, Полша, Гърция, Швейцария, Румъния, Япония, Иран, Беларус, България и др.

снимка: Музей „Етър“

TIMS – The International Molinological Society (Международно общество по молинология), е неправителствена организация, която се занимава с изучаване на мелниците и други съоръжения, задвижвани от вятър, вода, животинска и човешка сила. Неин приоритет е да се представят най-добрите мелници, които една страна има; да се съдейства за подобряване на достъпа до съоръженията, затворени за обществеността. Организацията реализира срещи на молинолози от целия свят, поощрява изследователската дейност и подкрепя във всички аспекти молинологията, включително с реставрацията на мелници.

Росица Бинева сподели, че участниците са представители на професионални общности на мелничари, на музейни институции, собственици на мелници, инженери, архитекти, изследователи.

снимка: Музей „Етър“

„По време на симпозиума бяха изнесени 41 доклади и презентации на теми, свързани с археологически проучвания, изследване, документиране, съхранение и представяне на двигателни съоръжения и механизми от древността до наши дни. Стана ясно, че е събрана база с данни за състоянието и местоположението на съоръженията. Бяха популяризирани добри практики за представяне на мелниците като културно историческо наследство”, разказа Росица Бинева.

Докладът и презентацията й от симпозиума са на тема „Колекцията от действащи водни съоръжения в Етнографски музей на открито „Етър” – България”.

Интересът към Бинева е голямо, слушателите са впечатление от действащите в музея съоръжения. Някои от тях те виждат за първи път.

снимка: Музей „Етър“

„Симпозиумът се проведе при открити врата, което даде възможност на всички любители на молинологията да присъстват и да задават своите въпроси към участниците. Във фоайето на конферентната зала бе представена мобилна книжарница с изследвания и периодични издания на английски, немски, френски езици.

В програмата на симпозиума бяха включени две тематични екскурзии, свързани с посещение на действащи вятърни мелници в района на Берлин и Потсдам, както и посещение в Националния техническия музей в Берлин.

Проведена бе Генерална среща на членовете на организацията. За председател бе преизбран Willem van Bergen, а Управителният съвет, поради изтичане мандата на трима от участниците, бе попълнен с нови.

снимка: Музей „Етър“

Съгласно предварителното неформално запитване от страна на президента на TIMS Willem van Bergen към директора на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова и одобряването на предложението, той обяви на срещата, че през 2021 г. домакин на традиционната екскурзия с научна и познавателна цел, организирана между симпозиумите, ще бъде България. Предложението бе прието единодушно и с голям ентусиазъм”, разказа още Росица Бинева.

Тя оценява участието си в това събитие като особено важно, както за своите професионални интереси, така и за авторитета на музей „Етър”. Отчита, че е провокиран интерес от страна на TIMS към България и към ролята на „Етър” за съхраняването на българското културно и историческо наследство. Представянето на Росица Бинева в това събитие се реализира по проект „Участие в ХV Международен симпозиум на Международното общество по молинология (TIMS)”, с финансовата подкрепата на програма „Мобилност“ на Национален фонд „Култура”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Награда за музей „Етър“ от Министерство на културата

Published

on

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, в Министерство на културата бяха връчени наградите „Златен век“.

Музей „Етър“ бе отличен с Плакет „Принос за развитието на културата“. През 2024 се навършват 60 години от създаването му. Наградата получи д-р Ваня Донева, зам.-директор на музей „Етър“.

Институцията е център за проучване на традиционната култура на балканджиите от прединдустриалното общество до най-новото време.

Зареди още

Култура

Откриват национално триенале живопис „Мостове“

Published

on

Националното живописно триенале, което се открива на 8 ноември, петък, в 13.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“, е изложба на съвременно изкуство, с тема „Мостове”.

По време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори. Организира се на всеки три години. Сега сме в навечерието на третото издание. Партньори на събитието са Министерството на културата, Община Габрово и Съюза на българските художници.

Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово. Художествена галерия „Христо Цокев“, връчва четири награди, от които две са в категория – млад автор.

Първото издание на Националното триенале, се проведе през 2017 г. и в него участие взеха  61 художници, с 99 творби. В настоящото издание участниците са 84 и са представени със 106 творби.

Сред дългия списък с имена се открояват тези на едни от най-емблематичните съвременни български художници. В Националното триенале „Мостове” участват художници с живописни произведения, посветени на темата, а и свободно интерпретирайки я, което е предпоставка за разнообразна и представителна селекция.

Според регламента мотото включва два аспекта: Във философски аспект – МОСТЪТ е израз на вечното желание на човека да преодолява, да покорява, да опознава да свързва. Следствие на стремежа му за противопоставяне на деления, граници, бариери, пропасти. Във втория аспект мостът се разглежда като едно от най- значимите съоръжения, построени от човека. Принадлежи на всички и е еднакъв за всички. Преодолява разстояния, построен винаги там, където се кръстосват най-много човешки нужди и съдби.

В настоящата селекция от творби, тези две интерпретации на основната идея, са надградени с многобройни смислови наслагвания. Авторите са развили темата за МОСТОВЕТЕ изключително свободно, разнообразно и експресивно. Настоящата експозиция, сякаш ни води по един духовен мост към творческите идеи на всеки автор, в мислите и емоциите му.

Автор: д-р Нели Недева,
ХГ „Христо Цокев“.

Зареди още

Култура

Габрово посреща авторския спектакъл „Моят глас“ с Камелия Тодорова

Published

on

На 29 ноември, от 19.00 часа, в зала „Възраждане“, Габрово ще бъде представянето на авторския музикален спектакъл „Моят глас“ на Камелия Тодорова. Билетите са в продажба, на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово и в интернет на сайта на театъра.

„Моят глас“ е един различен спектакъл. Той е личен разказ в музика и видео на неповторимата Камелия Тодорова. В него, тя споделя моменти от своя шарен път в света на музиката. „Моят глас“ е спектакъл на споделени спомени, едни от най-обичаните песни на Камелия Тодорова, както и най-известните ѝ изпълнения на джаз и соул музика.

За авторския си спектакъл и срещите с публиката, Камелия Тодорова казва „Като пред най- близки приятели, се осмелявам да споделя с усмивка преживяванията си и част от премеждията на творческия ми живот – спонтанен, енергичен, ироничен и понякога тъжен. Живот, изпълнен с много падове и върхове, но никога скучен.“

Камелия Тодорова и екипът на спектакъла „Моят глас“ обещават на публиката вечер, изпълнена с много музика и хубави емоции.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица