Свържи се с нас

Култура

Музей Етър участва в световен симпозиум

Действащите водни съоръжения в музей „Етър” бяха представени пред специалисти от 22 страни

Published

on

Росица Бинева, уредник в музей „Етър”, бе единствен български представител на ХV симпозиум на Международното общество по молинология (TIMS), който се проведе в Берлин. През 2019-та в него взеха участие над 100 души от 22 страни: Германия, Холандия, Белгия, Франция, Англия, САЩ, Португалия, Полша, Гърция, Швейцария, Румъния, Япония, Иран, Беларус, България и др.

снимка: Музей „Етър“

TIMS – The International Molinological Society (Международно общество по молинология), е неправителствена организация, която се занимава с изучаване на мелниците и други съоръжения, задвижвани от вятър, вода, животинска и човешка сила. Неин приоритет е да се представят най-добрите мелници, които една страна има; да се съдейства за подобряване на достъпа до съоръженията, затворени за обществеността. Организацията реализира срещи на молинолози от целия свят, поощрява изследователската дейност и подкрепя във всички аспекти молинологията, включително с реставрацията на мелници.

Росица Бинева сподели, че участниците са представители на професионални общности на мелничари, на музейни институции, собственици на мелници, инженери, архитекти, изследователи.

снимка: Музей „Етър“

„По време на симпозиума бяха изнесени 41 доклади и презентации на теми, свързани с археологически проучвания, изследване, документиране, съхранение и представяне на двигателни съоръжения и механизми от древността до наши дни. Стана ясно, че е събрана база с данни за състоянието и местоположението на съоръженията. Бяха популяризирани добри практики за представяне на мелниците като културно историческо наследство”, разказа Росица Бинева.

Докладът и презентацията й от симпозиума са на тема „Колекцията от действащи водни съоръжения в Етнографски музей на открито „Етър” – България”.

Интересът към Бинева е голямо, слушателите са впечатление от действащите в музея съоръжения. Някои от тях те виждат за първи път.

снимка: Музей „Етър“

„Симпозиумът се проведе при открити врата, което даде възможност на всички любители на молинологията да присъстват и да задават своите въпроси към участниците. Във фоайето на конферентната зала бе представена мобилна книжарница с изследвания и периодични издания на английски, немски, френски езици.

В програмата на симпозиума бяха включени две тематични екскурзии, свързани с посещение на действащи вятърни мелници в района на Берлин и Потсдам, както и посещение в Националния техническия музей в Берлин.

Проведена бе Генерална среща на членовете на организацията. За председател бе преизбран Willem van Bergen, а Управителният съвет, поради изтичане мандата на трима от участниците, бе попълнен с нови.

снимка: Музей „Етър“

Съгласно предварителното неформално запитване от страна на президента на TIMS Willem van Bergen към директора на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова и одобряването на предложението, той обяви на срещата, че през 2021 г. домакин на традиционната екскурзия с научна и познавателна цел, организирана между симпозиумите, ще бъде България. Предложението бе прието единодушно и с голям ентусиазъм”, разказа още Росица Бинева.

Тя оценява участието си в това събитие като особено важно, както за своите професионални интереси, така и за авторитета на музей „Етър”. Отчита, че е провокиран интерес от страна на TIMS към България и към ролята на „Етър” за съхраняването на българското културно и историческо наследство. Представянето на Росица Бинева в това събитие се реализира по проект „Участие в ХV Международен симпозиум на Международното общество по молинология (TIMS)”, с финансовата подкрепата на програма „Мобилност“ на Национален фонд „Култура”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица