Свържи се с нас

Новини

Специалисти ще изнесат здравна лектория за диабета

Специалисти ендокринолози от Плевен ще изнесат в Габрово здравна лектория за диабета

Published

on

След успеха на първата среща с кардиолога и увлекателен събеседник доц. д-р Сотир Марчев в Габрово, читалище „Будителите 2017“ организира подобна среща лектория, която да отговори на въпроса „Как можем да живеем с диабет по-дълго от здравите?“.

Според статистиката хората със захарен диабет тип 2 у нас живеят с около половин година повече от общата популация. С една година се е увеличила и продължителността на живот на хората с инсулинозависим диабет (тип 1).

Обяснението на специалистите е, че когато са диагностицирани, хората намаляват рисковите фактори – контролират теглото си, хранят се здравословно, следят здравния си статус, поддържат двигателната си активност и се разделят с вредните навици.

Доц. д-р е Катя Тодорова, завеждащ клиника по ендокринология в УМБАЛ-Плевен и доцент към Катедра по ендокринология в МУ-Плевен, и д-р Гинка Раянова, главен асистент в УМБАЛ „Д-р Странски” – Плевен, Клиника по Ендокринология и болести на обмяната, ще говорят пред габровци на тема „Диабет, затлъстяване и болести на щитовидната жлеза“.

Входът е свободен, лекторията е в зала „Възраждане“, за да отговори на големия предварителен интерес. Читалище ‘Будителите-2017″ се подкрепя от Лайънс клуб – Габрово в инициативите му за повишаване здравната култура на габровци, а в случая и от Дружеството на диабетиците. Началото е от 18.30 часа, а датата е 25 септември, сряда.

Двете ендокриноложки имат сериозни научни интереси и познания. Доц. Д-р Катя Тодорова в областта на Захарен диабет и бременност, Гестационен захарен диабет, Автоимунни тиреоидни заболявания и бременност, Вродена и придобита тромбофилия и бременност, Метаболитен синдром.

Д-р Гинка Раянова насочва научните си занимания към захарен диабет метаболитен синдром и сърдечно-съдови усложнения, инсулинова резистентност, щитовидна жлеза, хипоталамо-хипофизарни заболявания.

Дори здравите хора, които не са предразположени към диабет, има какво да научат от срещата лектория, по време на която всички заинтересовани ще могат да задават въпроси.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията предотврати телефонна измама за 13 000 евро и злато

Published

on

Благодарение на бързата реакция на полицията бе предотвратена телефонна измама в Трявна, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

До щастливата развръзка се стигнало, след като вчера, 5 юли, в тревненската полиция постъпил сигнал от 66-годишен мъж, който заявил, че е станал обект на телефонна измама.

Първоначално мъжът получил обаждане от чуждестранен телефонен номер и непознато за него лице, което му съобщило, че негов близък роднина е пострадал при взрив на бойлер и за лечението му са необходими спешно парични средства.

Малко по-късно получил и второ телефонно обаждане, при което непознатият се представил за началник в габровската полиция, като и заявил, че се провежда операция по установяване и задържане на извършители на телефонни измами.

Под предлог, че оказва съдействие на полицията, на 66-годишния мъж били дадени указания да събере наличните си пари и ценности, и да ги остави на предварително определено място.

Потърпевшият повярвал, че участва в ареста на измамниците, изпълнил указанията, като оставил около 13 000 евро и златни накити.

Благодарение на своевременната реакция на служителите от РУ-Трявна парите и ценностите били открити и върнати на собственика. По случая е образувано досъдебно производство.

В същия ден в РУ-Трявна били получени и други сигнали за опити за телефонни измами по идентичен сценарий. Потърсените по телефона били проявили необходимата бдителност, разпознавайки опита за измама и незабавно сигнализирали на ЕЕН 112.

Благодарение на адекватното им поведение не са били причинени имуществени вреди.

Във връзка с отчетеното активизиране на телефонните измамници, ОДМВР-Габрово отново отправя апел към гражданите да бъдат изключително внимателни и при най-малко съмнение за измама незабавно да уведомяват органите на реда.

Най-често потърпевши са възрастни хора, като извършителите целенасочено се възползват от тяхната загриженост за здравето и сигурността на деца, внуци и други близки.

Измамниците използват различни сценарии, представяйки се за полицейски служители, лекари или близки роднини, но във всички случаи настояват за незабавно предоставяне на парични средства.

За да възпрепятстват проверката на информацията, те често държат жертвите на телефонната линия до приключване на измамата.

Призовават се гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами.

Сред най-често използваните сценарии са: оказване на съдействие на полицията при провеждане на акция по задържане на извършители; тежко пътнотранспортно произшествие с близък човек; необходимост от спешна операция или лечение; други извънредни ситуации, свързани със здравето или живота на роднини.

ОДМВР – Габрово напомня:
Полицията не търси съдействие на гражданите за залавяне на телефонни измамници, изисквайки от тях да предоставят пари и ценности! Не предоставяйте лични данни или информация за свои близки на непознати лица! Не предавайте пари, ценности или други вещи на лица, представящи се за посредници, куриери и други непознати! При подобно обаждане незабавно прекратете разговора, свържете се с близките си, за да проверите информацията, и сигнализирайте на телефон 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

Бдителността и навременният сигнал до полицията са най-сигурният начин да бъдат предотвратени телефонните измами!

Зареди още

Крими

Заплашиха с бомба прокуратурата в Габрово

Published

on

Фалшива бомбена заплаха в Окръжната и районната прокуратура вдигна полицията на крак в Габрово.

Днес, 6 юли, на спешния телефон 112 били получени сигнали, че на служебните електронни пощи на Окръжна прокуратура и Районна прокуратура –Габрово били изпратени имейли, съдържащи заплахи за поставени взривни устройства.

Незабавно били предприети необходимите действия и сформиран екип на Областна дирекция на МВР-Габрово, който извършил обстойна проверка на сградата.

При извършената проверка не са били установени съмнителни предмети или устройства. За резултата е съставен констативен протокол.

Зареди още

Новини

СК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно

Published

on

За втора поредна година най-добрите плувци на СК „Равен старт 2020″ облякоха фланелката на националния отбор на България и защитиха честта на страната ни на Европейските игри за хора с дефицити, които се проведоха в чешкия град Бърно.

И отново габровските таланти не разочароваха. Напротив, изведоха представителния ни тим до едно от най-силните му резултати на форума. Общо 120 плувци с различни дефицити от цяла Европа премериха сили в басейна в Бърно, а българският отбор се завърна у дома с внушителните 18 медала – 6 златни, 5 сребърни и 7 бронзови.

От тях солиден дял е дело именно на плувците от Габрово, които според клуба определят надпреварата като най-силната, в която досега са участвали. Безспорна звезда на българския тим бе Стефан Николайчев, който не остави никакви шансове на съперниците си. Той доминира категорично и се прибра с два златни медала – на 50 и на 100 метра, потвърждавайки статута си на един от най-силните плувци в дисциплината на континента.

Григор Станчев също се качи на най-високото стъпало, като спечели титлата на 50 метра бруст – състезание с изключително висока конкуренция, в което габровецът показа, че формата му е на европейско ниво.

Матей Томов не изостана от съотборниците си и завърши турнира с два медала: сребро на 50 метра свободен стил и бронз на 50 метра бруст, показвайки стабилност и отлични времена и на двете дистанции.

Силен международен дебют направи и най-младото попълнение в отбора – Бориса Мирчева, която донесе на България и Габрово два медала още при първото си участие на подобна сцена: сребро на 25 метра гръб и бронз на 25 метра свободен стил.

Двоен бронзов успех отбеляза и Иван Иванов, който в изключително силна конкуренция се пребори за две трети места – на 50 и на 100 метра свободен стил.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица