Новини
Помпена станция „Дълбоки“ отново подава вода
След 20-годишно прекъсване е решен проблемът с водата на Крушево
Помпена станция „Дълбоки“ възобнови работата си и започна да подава вода за севлиевското село Крушево след 20-годишно прекъсване. С възстановяването на работата на помпената станция ще се нормализира и подобри водоподаването не само на село Крушево, но и за редица други населени места в региона.

„Историята на това съоръжение започва от 1968 година, когато на Общо събрание жителите на Крушево решили сами да си помогнат за водоснабядаването на селото, като прокопаят трасето от 4000 м до местността Дълбоки“, припомни при откриването кметът на селото Илия Илиев. След това проектът бил изоставен за десетилетия.

„Благодаря на Илия Илиев, който беше толкова активен и с чиято помощ този проект беше завършен в толкова кратък срок“, заяви в приветственото си слово кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов. Той съобщи, че проектът за реновирането на ПС „Дълбоки“ е бил заложен в краткосрочната програма на ВиК – Габрово, защото експертите са оценили по достойнство този начин на водоснабдяване на село Крушево.

Градоначалникът благодари на служителите на ВиК, които са основни изпълнители, както и на жителите на Крушево, които активно са участвали във възстановяването на помпеното съоръжение.

Проектът за обновяване на помпената станция е започнат през 2013 г. Направен е основен ремонт на съоръженията и е бил рехабилитиран електропровода и трафопоста, захранващи помпите. Обновен и почистен е бил и пътят до самата станция, който е бил силно занемарен. Изцяло подменени са и 4000 метра водопровод от помпената станция до селото, а това драстично е намалило загубите на вода, стана ясно по време на откриването.

„През това лято със съдействието на ВиК – Габрово положихме 3000 м тръби. Въпреки че днес правим откриването на реновираната вече помпена станция, от три седмици тя работи безаварийно. И това помага много на водоснабдяването на селото.“, обясни кметът на Крушево Илия Илиев.

снимка: Община Севлиево 
снимка: Община Севлиево
На официалното откриване на обновената помпена станция присъстваха управителят на ВиК – Габрово инж. Владимир Василев и директорът на ВиК – клон Севлиево Никола Бончев.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицията предотврати телефонна измама за 13 000 евро и злато

Благодарение на бързата реакция на полицията бе предотвратена телефонна измама в Трявна, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
До щастливата развръзка се стигнало, след като вчера, 5 юли, в тревненската полиция постъпил сигнал от 66-годишен мъж, който заявил, че е станал обект на телефонна измама.
Първоначално мъжът получил обаждане от чуждестранен телефонен номер и непознато за него лице, което му съобщило, че негов близък роднина е пострадал при взрив на бойлер и за лечението му са необходими спешно парични средства.
Малко по-късно получил и второ телефонно обаждане, при което непознатият се представил за началник в габровската полиция, като и заявил, че се провежда операция по установяване и задържане на извършители на телефонни измами.
Под предлог, че оказва съдействие на полицията, на 66-годишния мъж били дадени указания да събере наличните си пари и ценности, и да ги остави на предварително определено място.
Потърпевшият повярвал, че участва в ареста на измамниците, изпълнил указанията, като оставил около 13 000 евро и златни накити.
Благодарение на своевременната реакция на служителите от РУ-Трявна парите и ценностите били открити и върнати на собственика. По случая е образувано досъдебно производство.
В същия ден в РУ-Трявна били получени и други сигнали за опити за телефонни измами по идентичен сценарий. Потърсените по телефона били проявили необходимата бдителност, разпознавайки опита за измама и незабавно сигнализирали на ЕЕН 112.
Благодарение на адекватното им поведение не са били причинени имуществени вреди.
Във връзка с отчетеното активизиране на телефонните измамници, ОДМВР-Габрово отново отправя апел към гражданите да бъдат изключително внимателни и при най-малко съмнение за измама незабавно да уведомяват органите на реда.
Най-често потърпевши са възрастни хора, като извършителите целенасочено се възползват от тяхната загриженост за здравето и сигурността на деца, внуци и други близки.
Измамниците използват различни сценарии, представяйки се за полицейски служители, лекари или близки роднини, но във всички случаи настояват за незабавно предоставяне на парични средства.
За да възпрепятстват проверката на информацията, те често държат жертвите на телефонната линия до приключване на измамата.
Призовават се гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами.
Сред най-често използваните сценарии са: оказване на съдействие на полицията при провеждане на акция по задържане на извършители; тежко пътнотранспортно произшествие с близък човек; необходимост от спешна операция или лечение; други извънредни ситуации, свързани със здравето или живота на роднини.
ОДМВР – Габрово напомня:
Полицията не търси съдействие на гражданите за залавяне на телефонни измамници, изисквайки от тях да предоставят пари и ценности! Не предоставяйте лични данни или информация за свои близки на непознати лица! Не предавайте пари, ценности или други вещи на лица, представящи се за посредници, куриери и други непознати! При подобно обаждане незабавно прекратете разговора, свържете се с близките си, за да проверите информацията, и сигнализирайте на телефон 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
Бдителността и навременният сигнал до полицията са най-сигурният начин да бъдат предотвратени телефонните измами!

Крими
Заплашиха с бомба прокуратурата в Габрово

Фалшива бомбена заплаха в Окръжната и районната прокуратура вдигна полицията на крак в Габрово.
Днес, 6 юли, на спешния телефон 112 били получени сигнали, че на служебните електронни пощи на Окръжна прокуратура и Районна прокуратура –Габрово били изпратени имейли, съдържащи заплахи за поставени взривни устройства.
Незабавно били предприети необходимите действия и сформиран екип на Областна дирекция на МВР-Габрово, който извършил обстойна проверка на сградата.
При извършената проверка не са били установени съмнителни предмети или устройства. За резултата е съставен констативен протокол.

Новини
СК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно

За втора поредна година най-добрите плувци на СК „Равен старт 2020″ облякоха фланелката на националния отбор на България и защитиха честта на страната ни на Европейските игри за хора с дефицити, които се проведоха в чешкия град Бърно.
И отново габровските таланти не разочароваха. Напротив, изведоха представителния ни тим до едно от най-силните му резултати на форума. Общо 120 плувци с различни дефицити от цяла Европа премериха сили в басейна в Бърно, а българският отбор се завърна у дома с внушителните 18 медала – 6 златни, 5 сребърни и 7 бронзови.
От тях солиден дял е дело именно на плувците от Габрово, които според клуба определят надпреварата като най-силната, в която досега са участвали. Безспорна звезда на българския тим бе Стефан Николайчев, който не остави никакви шансове на съперниците си. Той доминира категорично и се прибра с два златни медала – на 50 и на 100 метра, потвърждавайки статута си на един от най-силните плувци в дисциплината на континента.
Григор Станчев също се качи на най-високото стъпало, като спечели титлата на 50 метра бруст – състезание с изключително висока конкуренция, в което габровецът показа, че формата му е на европейско ниво.
Матей Томов не изостана от съотборниците си и завърши турнира с два медала: сребро на 50 метра свободен стил и бронз на 50 метра бруст, показвайки стабилност и отлични времена и на двете дистанции.
Силен международен дебют направи и най-младото попълнение в отбора – Бориса Мирчева, която донесе на България и Габрово два медала още при първото си участие на подобна сцена: сребро на 25 метра гръб и бронз на 25 метра свободен стил.
Двоен бронзов успех отбеляза и Иван Иванов, който в изключително силна конкуренция се пребори за две трети места – на 50 и на 100 метра свободен стил.

-
Културапреди 6 дниХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Кримипреди 6 дниОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Новинипреди 4 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди 5 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Кримипреди 5 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Любопитнопреди 3 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 3 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Новинипреди 17 часаНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово






