Новини
Инспектори на ИАРА Габрово хванаха бракониер на язовир “Ал. Стамболийски”

Изваждане на мрежите от яз. "Ал. Стамболийски"; снима: ИАРА
Проверка на язовир “Ал. Стамболийски” са извършили инспектори от сектор “Рибарство и контрол” на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА ) Габрово. Те забелязали лице, извършващо бракониерски риболов. След наблюдение, нарушителят с инициали К.Н. от Свищовско бил хванат.
От него са иззети 4 броя хрилни мрежи с обща дължина 100 метра , а уловената риба около 6 кг. от вида каракуда, бяла риба и сом била върната обратно във водата от инспекторите на ИАРА Габрово. На лицето е съставен акт за извършване на стопански риболов без разрешително, съгласно ЗРА.
В хода на проверката в местността ”Орехите”, инспекторите открили и извадили от водата още 120 метра бракониерски мрежи. Съставен бил констативен протокол срещу неизвестен извършител.
По подаден сигнал на тел. 112 за бракониери на река Видима в местността ”Чакала” също е била извършена проверка от инспектори на ИАРА Габрово и служители на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ). Служителите на ИАГ спрели за проверка автомобил с габровска регистрация излизащ край реката. В автомобила контролните органи открили 3 броя хрилни мрежи и 8 кг риба – скобар. Шофьорът и спътниците му били отведени в РУ „Полиция“ – Севлиево за изясняване на случая. На нарушителя е съставен акт за незаконен превоз на риба.
Култура
Бляскаво представяне на МК „Весела“ на конкурс в Гърция


С две престижни награди се завърнаха младите пианистки Полина Флориду и Невин Халил от шестото издание на Международния конкурс „От Бах до джаз“, който се проведе в Атина, Гърция.
Двете талантливи музикантки, възпитанички на клавирния педагог Весела Пенева, представиха достойно Музикален клуб „Весела“ и България сред над 80 участници от различни страни.
Журито на конкурса, съставено от изтъкнати музиканти и преподаватели от Русия, Турция, Франция, Румъния, Гърция и Китай, оцени високо изпълненията на младите инструменталисти, като отличи само най-добрите.
В първа възрастова група, второкласничката Невин Халил впечатли журито и публиката със своето майсторство и заслужено спечели втора награда. Тя бе и сред малкото участници, поканени да свирят на заключителния Гала-концерт – признание за нейния талант и сценично присъствие.
В четвърта възрастова група, където конкуренцията беше особено оспорвана, Полина Флориду, ученичка в 10 клас, завоюва четвърта награда – постижение, което заслужено бе определено като изключително от артистичния директор на конкурса, пианистката Лилия Бояджиева (България – Франция).


Тя сърдечно поздрави двете участнички, техните родители и техния преподавател Весела Пенева, изразявайки възхищението си от факта, че двете момичета не учат в музикално училище, а са любители с изключителен талант и дисциплина.


Крими
Заловиха трима пияни габровци през уикенда, двама от тях с около 3 промила


Органите на реда засякоха през изминалия уикенд на пътя трима пияни водачи от Габрово, сред които и жена, като двама от загубилите разсъдък от питиета се „отличиха“ около трите промила посред бял ден.
Пръв от провинилите се шофьори бил заловен 39-годишен габровец. В петък, 19 юли, около 12.00 часа, на ул.“Йосиф Соколски“, той бил спрян от екипи на габровската полиция и служители на Зоналното жандармерийско управление – Плевен зад волана на “Мерцедес“, собственост и управляван от местния жител.
„Лъхащият на наздравици“ бил тестван за употребата на алкохол, като техническото средство отчело безумните 3.20 промила. Мъжът дал кръв за химически анализ, автомобилът му обаче бил иззет. По случая е образувано бързо производство.
Същият ден, но часове по-късно в Севлиево, около 21.00 часа, на ул.“Марин Попов“ автопатрулен екип спрял за полицейска проверка „БМВ 320ДЮ, собственост и управляван от друг 53-годишен габровец. Той също се „отчел“ пред дрегера положително с 1.41 промила. Габровецът отказал да даде кръв за химически анализ, но автомобилът му също бил иззет. По случая е образувано бързо производство.
При третия фрапиращ случай била хваната 35-годишна габровка. В събота, 20 юли, около 15.00 часа, на чрез спешния телефон 112 в полицията бил получен сигнал, че в село Гостилица млада жена управлява “Форд Мондео“ в нетрезво състояние.
На място незабавно бил насочен полицейски екип, който установил, че в района на ул.“Васил Априлов“ и ул.“Георги Димитров“ шофьорката самокатастрофирала с автомобила си.
При извършената ѝ проверка за алкохол, дисплеят на техническото средство изписал резултат от 2.87 промила в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да се метне да кара.
Жената отказала да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Новини
Габровският шахматист Борислав Стоев спечели шахматен турнир


16-годишният състезател Борислав Стоев от ШК „Орловец 1997“ – Габрово, с треньор ФИДЕ майстор Димитър Серафимов, спечели шахматния турнир за Купа „Световен ден на шахмата“, който се проведе в Казанлък и се организира от ШК „Казанлък 21“.



Борислав постигна 6 от 7 възможни точки, което го нареди първи в генералното класиране, първи във възрастовата си група до 16 години и му отреди купата и златния медал.


-
Кримипреди 3 дни
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)
-
Кримипреди 3 дни
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора
-
Културапреди 7 дни
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево
-
Кримипреди 4 дни
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона
-
Новинипреди 5 дни
Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест
-
Икономикапреди 5 дни
Интер Пауър ще захрани Узана Поляна Фест със соларна енергия
-
Културапреди 6 дни
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд
-
Икономикапреди 6 дни
Открийте възможности за кариера в „Дзалли“: традиции, иновации и стабилност в текстилната индустрия!