Новини
Нова наредба в Севлиево следи как се опазват зелените площи
Общинският съвет в града разреши да започне изграждането на газоразпределителна мрежа в две вилни зони
На редовно заседание на Общинския съвет в Севлиево днес, 12 септември, бе приета нова наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на Общината. С нея се уреждат по-прецизно отношенията, свързани с планиране, изграждане, поддържане и опазване на зелените системи в града и населените места.
Ще бъдат въведени и специални изисквания за опазване на растителността при строителство и поставяне на преместваеми обекти, стана ясно по време на заседанието на местния парламент. С наредбата ще се въведе и ясен ред при установяването на административните нарушения и санкционирането на нарушителите.
С друго свое решение общинските съветници позволиха на дружеството „Севлиевогаз“ АД да изработи план-схема за изграждане на газоразпределителна мрежа до вилна зона „Хоталич“. Подобен план за изграждане на подземна газова мрежа ще бъде направен и за вилната зона „Севлиевски лозя“.
По време на заседанието стана ясно още, че Община Севлиево ще помогне на три семейства с репродуктивни проблеми, като всяко от трите семейства ще получи по 2000 лв. по програмата за асистирана репродукция. Така за шеста поредна година Общината продължава изградената вече традиция да помага на семействата в желанието им да имат собствени деца.
Съветниците отпуснаха и допълнителна субсидия от 20 000 лв. за дейността на футболен клуб „Севлиево“. Клубът завърши успешно миналогодишния шампионат на Северозападната трета лига, класирайки се на второ място.

Допълнителна субсидия от 10 000 лева ще получи и Волейболен клуб „Раковски – 1964“ за осигуряването на тренировъчната и състезателна дейност на клуба.
Заради добрите резултати и победи клубът по карате „Киокушин“ Севлиево ще получи допълнителна субсидия от 1500 лв. Средствата ще отидат за участие на клуба в международния турнир Румъния OPEN 2019 г.
Севлиево вече ще бъде член на Организацията за управление Старопланински туристически регион. Чрез включването на Общината в организацията ще се стимулира развитието на туризма в региона, съобразно местните особености и специфика.
Общинският съвет прие и програма за намаляване на нивата на замърсителите на въздуха в региона и достигане на нормите за качество на атмосферния въздух.
Временната комисия за изготвяне на предложения за съдебни заседатели при Общинския съвет в Севлиево определи и своите предложения за кандидатите за съдебни заседатели за Районния съд в Севлиево с мандат 2020 – 2023 г. Ясни са и кандидатите за съдебни заседатели в Окръжния съд в Габрово.
Следващото заседание на Общинския съвет в Севлиево ще бъде на 26 септември.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Парти край басейна с DJ Mascota в Габрово


В разгара на лятото, Габрово се приготвя за едно от най-очакваните събития на сезона! На 1 август, събота, от 16.00 часа, Комплекс Мечтания отваря врати за едно незабравимо Парти край басейна с DJ Mascota.
Посрещаме 1 август по най-добрия възможен начин – с музика, слънце и настроение, което ще запомним до края на лятото. Зад пулта застава един от любимите на поколения DJ Mascota – артист, чието име отдавна се превърна в синоним на качествена електронна музика и незабравими партита из цялата страна.
С богат опит зад гърба си и усет за това как да запали публиката, DJ Mascota обещава сет и безкомпромисен саунд, които ще подхождат идеално на лятното настроение и красивата локация на Комплекс Мечтания.

Синоптиците обещават отлично време за забавления на открито, а всички предпоставки за едно наистина яко парти вече са налице! Очакват ни много музика, слънце, разхлаждащи напитки и танци до залез слънце – на място с уникална гледка към Габрово и билото на Стара планина, където слънцето огрява до последния си лъч.
Комплекс Мечтания предлага не само страхотна атмосфера, но и простор за игри, басейни за свежи емоции и специални кътове за най-малките, така че партито е повод за цялото семейство, дори докато най-веселата част се случва край басейна.
Ако сте от хората, които се кефят на съвременната електронна музика и търсят перфектния повод да посрещнат лятото с танци и под открито небе – това е вашият шанс. Запазете си място навреме, защото такова парти не се пропуска!
За резервации: 0899 472 075.

Крими
Неплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!

Институциите в област Габрово обединяват усилия за по-ефективна координация в името на сигурността и обществения ред. По инициатива на областния управител на Габрово Кристина Сидорова се проведе работна среща, посветена на координацията между институциите и необходимите законодателни промени за по-ефективно противодействие на нарушенията на обществения ред. Сред обсъдените предложения бяха въвеждането на по-строги санкции, както и възможността неплатените глоби да бъдат заменяни с общественополезен труд за лица без официални доходи.

В срещата участваха заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов, областният управител Кристина Сидорова, кметове, заместник-кметове и председатели на общински съвети от четирите общини в областта, ръководството на ОДМВР – Габрово, окръжният прокурор Тихомир Петков и директорът на Териториална дирекция „Национална сигурност“ – Габрово Петя Казакова-Иванова.

Представените данни показват, че през първото полугодие на 2026 г. в областта е отчетен спад на регистрираните престъпления с близо 17% спрямо същия период на предходната година, както и повишена разкриваемост. Въпреки положителната тенденция, чувствителността на гражданите към нарушенията на обществения ред, нощния шум и пътната безопасност остава висока.

Именно по отношение на нарушенията на обществения ред участниците откроиха като сериозен проблем липсата на ефективен механизъм за въздействие при неизпълнение на наложените глоби. Това налага обсъждането на законодателни промени, които да предвидят алтернативни санкции за нарушителите без официални доходи.

Заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов подчерта необходимостта от тясно взаимодействие между институциите при решаването на проблемите, свързани със сигурността и обществения ред.

Той съобщи, че министър Демерджиев ще проведе подобни работни срещи във всички области на страната с участието на Областните дирекции на МВР и местната власт. Директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов информира, че полицейското присъствие в рисковите райони вече е засилено и са предприети допълнителни превантивни мерки за недопускане на нови инциденти.

Кметът на Габрово Таня Христова отбеляза, че създаването на самостоятелна общинска полиция на този етап е финансово непосилно за средно големи общини като Габрово. По предварителни разчети това би струвало над 800 000 евро годишно. Затова усилията остават насочени към подобряване на взаимодействието със структурите на МВР.

Представителите на местната власт поставиха въпроси, свързани с актуалната обстановка в общините, споделиха добри практики и конкретни затруднения в работата си, както и предложения за промени в действащата нормативна уредба.
В края на срещата всички участници заявиха готовност да продължат активния диалог и доброто взаимодействие между институциите, така че проблемите, свързани с обществения ред и сигурността, да получават своевременни и ефективни решения.

Новини
БСП ще отбележи 135 години с традиционен събор на Бузлуджа
Уважаеми съграждани, съмишленици и социалисти,
На 1 август (събота) ще се проведе традиционният митинг-събор на БСП на Историческата поляна под връх Бузлуджа.
Нека заедно отбележим 135 години от организираното социалистическо движение в България и празника на Българската социалистическа партия!
За всички желаещи е осигурен безплатен организиран транспорт до Бузлуджа и обратно.
Предварителното записване е препоръчително, за да си гарантирате място в автобуса.
Записване – БСП Габрово: 0886 031 737.
Автобусите ще отпътуват в 8:00 ч. на 1 август (събота) от площад „Възраждане“. Очакваме ви! Нека заедно бъдем част от този значим ден!

-
Новинипреди 7 дниМащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея
-
Кримипреди 6 дниМаскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона
-
Кримипреди 5 дниЗапочва информационна кампания срещу телефонните измами в региона
-
Кримипреди 7 дниСпазвайте забраната за вдигане на шум следобед и нощем!
-
Културапреди 5 дниДарена Дечева: Искам да помагам и да бъда полезна на обществото
-
Новинипреди 6 дниРЗИ-Габрово с инициатива по повод Световния ден за борба с хепатита
-
Любопитнопреди 6 дниРекорден брой участници в спортните турнири на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 5 дниСистемен тормоз от глъчки нарушава тишината нощем до зала Орловец







