Новини
Д-р Георги Ставракев „Нужен е нов морал и отношение към спешните екипи“

Снимка - Вестник "Марица"
Българският лекарски съюз внесе в Министерството на здравеопазването и в Комисията по здравеопазване към Народното събрание становище относно необходимостта от Закон за спешната помощ. Какви цели трябва да изпълни новият закон и как ще реши сегашните проблеми в спешната помощ. Разговаряме със заместник-председателя на Българския лекарски съюз д-р Георги Ставракев.
Представете на читателите ?
Казвам се Георги Ставракев и съм заместник-председател на Български лекарски съюз. Акушер-гинеколог съм на свободна практика в Пловдив.
Как си обяснявате липсата на закон за спешната помощ до момента и какво налага проблемите в нея да бъдат решени със законова уредба?
Обяснявам си липсата на специален закон с наличието на Закона за здравето, Закона за здравното осигуряване и няколко наредби, в които са оказани организационните принципи, на които Спешната помощ трябва да функционира. Всъщност ние искаме всички те да бъдат нормативно събрани в един отделен закон, защото така ще бъде доста по-лесно да бъде изградена самата координация между структурите от една страна, а от друга – с останалите елементи от здравната система като първична здравна помощ, специализирана здравна помощ – доболнична и болнична. Така много по-ясно ще бъдат представени връзките между различните нива на здравната система, а също така и контролът ще бъде по-голям. Накратко това са причините, които налагат създаването на отделен закон за спешната помощ.
Какви са вашите предложения, какво трябва да съдържа този закон?
Една от основните цели, които трябва да изпълни новият закон е да определи статута на работещите в центровете за спешна медицинска помощ, като нашето искане е статутът да бъде изравнен с този на полицаите и пожарникарите, поради аналогичните им отговорности като част от системата за национална сигурност. Предлагаме и други важни моменти – всички болнични заведения със статут на МБАЛ и спешни приемни отделения да разполагат с автомобилен транспорт по стандарта за оборудване на линейка. Друга цел на новия закон е да бъде добавен още един елемент към цялостната система за спешна помощ, а именно – изграждане на авиационно – спасителен отряд. Внесли сме също и конкретни текстове за промяна в Наказателния кодекс, касаещи по-голямата защита на колегите, когато има посегателства срещу тях.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Към новия закон ще бъде ли добавен и текст, който да решава проблема с недостигащите линейки, а така и със случаите, които завършват фатално заради закъснението на лекарския екип?
Тепърва предстои да бъде решено по какъв модел да се справим с този проблем. Придвижването на линейките е трудно най-вече в големите градове заради трафика, особено в пиковите часове от деня.
А предполагам и заради безразличното отношение от страна на шофьорите?
И заради него. Но то може да бъде контролирано само в колаборация с полицията. Нужна е също така сериозна разяснителна кампания в медиите. Време е да бъде наложен нов морал и ново отношение към спешните екипи. Просто трябва да опитаме да възпитаме една по-голяма толерантност. Хората трябва да имат нагласата да помагат в една такава ситуация, а не да пречат. Друг начин да бъде улеснено придвижването на линейките е преситуиране на екипите – има различни възможности за това. Те трябва да бъдат разположени така, че да могат да реагират във времевия интервал от 15 до 20 минути. Ще дадем конкретни предложения, които ще бъдат обсъдени с експерти по места. По-големият проблем обаче според мен е друг и той назрява все повече – кадровият дефицит и демотивацията на специалистите.
Как предлагате да бъде разрешен той?
Имаме конкретно предложение – да бъдат улеснени начините за започването и провеждането на специализация, да няма ограничения за вида на специализация, да бъде улеснен самият режим на приемане и естествено промяна на основния стимулиращ фактор – промяна в заплащането. Нашето предложение е минималната заплата в Спешната помощ да бъде 1200 лева за лекар с двугодишен стаж, като при високите квалификации се увеличава и финансовото възнаграждение. Това са нива, съпоставими с възнагражденията, които получават колегите в другите структури. Така донякъде би се разрешил проблемът с изтичането на кадри от екипите и да се възвърне интересът и мотивацията на колегите да работят и да се развиват в тази насока.
Навсякъде по света спешната помощ е на почит, това обаче не е така в България, дори напротив, на какво според вас се дължи това?
Според мен не само Спешната помощ не е на почит. Последните години е предприета кампания срещу лекарското съсловие като цяло. В резултат беше изграден негативен образ на медицинската общност. Не мисля, че това е в интерес на пациента, защото тези изострени отношения не водят нито до подобряване на обслужването, нито до по-голямата сигурност на пациента.
Как стои въпросът със спешната помощ в селата и в малките градове?
Проблеми естествено има и там, особено в труднодостъпните планински места, до които през зимния период е почти невъзможно да се достигне. За да бъде подобрено обслужването, трябва да бъде направено детайлно анализиране на ситуацията и да бъдат преразпределени ресурсите. Само така може да бъде покрита цялата територия на страната със съответните екипи и когато се наложи максимално бързо да се достигне до там, където има нужда. Към момента кадровият дефицит усложнява доста всички тези възможности. Много е важно да подчертая, че без стабилна, гарантирана и финансово осигурена Спешна помощ е много рисковано да се правят структурни промени в другата нива на здравната система.
В този ред на мисли какво да си пожелаем в края на нашия разговор?
Преди всичко искам да пожелая здраве и да не се налага да ползват услугите на спешната помощ. Но ако все пак се наложи – да бъдат обслужени максимално бързо и качествено и да получат адекватна медицинска помощ.
Автор на интервюто: Ина Танева
www.framar.bg
Новини
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено


Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено след санирането на сградата, птиците вече имат и три малки щъркелчета, съобщи БТА – Габрово.
Семейството щъркели отново отгледаха поколение. Комисар Пламен Генчев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в област Габрово, каза че с усилията на огнеборците гнездото е обновено, подобрено и върнато на първоначалното си място – пожарната кула.
„Разсейваме мненията, че гнездото е унищожено, напротив, свалихме го преди санирането, като се съобразихме с отлитането на щъркелите на юг, бе извършен ремонт, направихме с общи усилия нова скара и върнахме гнездото. Истинска радост е, че тази пролет щъркелите отново се завърнаха в своето гнездо на пожарната кула в Габрово и вече имат поколение от три нови щъркела“, обясни още директорът на РДПБЗН Габрово Пламен Генчев.
По думите му щъркелите са избрали пожарната кула преди седем-осем години. Оттогава всяка година се връщат, но след спечелен проект за саниране сградата логично се стига до казуса с гнездото. Цялата статия можете да прочетете оттук.


Любопитно
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи


За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!
А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.
Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.
В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.
Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.
Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!
За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.


Новини
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала


„В най-кратки срокове през програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат отпуснати средствата за реконструкция на един от стадионите в Габрово, както и за изграждането на нова многофункционална зала.“ Това увери министърът на младежта и спорта Иван Пешев при посещението си в Габрово.
Поводът за посещението му бе организираната от Областна администрация- Габрово среща със спортните клубове в региона и местната власт. По думите му средствата за спорт и младежка политика през 2025 г. са увеличени с 42 025 400 лева, което с 31% повече от миналата година.
В “Спорт за учащи и спорт в свободното време“ сумата е с 36 102 600 лева повече или 19,6%. По направлението спорт за високи постижения средствата са 111 983 800 лева, където се наблюдава увеличение от 22,6 %.
До края на месец август ще приключат процедурите по двете програми на Министерството на младежта и спорта за спортна инфраструктура, като се очаква всички подадени през 2024 г. проекти да бъдат финансирани. През септември ще бъдат отворени за кандидатстване новите процедури, разясни още Пешев.

“Поканихме всички около 80 спортни клуба от региона, представители на Министерството на младежта и спорта и на местната власт, за да дискутираме важните теми за спорта в региона. Защото спортът не е само тренировки и състезания, спортът е начин на живот. Вярвам, че днес всички ние сме от един отбор и имаме обща цел- да превърнем област Габрово в място, в което спортът се развива все по-добре“, с това пожелание областният управител Мария Башева се обърна към присъстващите в срещата, като пое ангажимент да съдейства на клубовете за решаване на належащите проблеми.
„Над 24 млн. лв. е общата стойност на проектите от област Габрово за спортна инфраструктура, които са включени в Приложение № 3 на МРРБ “, обясни народният представител Михаил Митов, който бе и модератор на срещата.
“Спортът за някои от нас е хоби, за други работата и начин на живот. В спорта има място за хора, които вършат работа и произвеждат резултати. Ако с тази среща успеем да допринесем за подобряване на условията, то тогава срещата може да се квалифицира като успешна“, допълни още депутатът.


-
Новинипреди 7 дни
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона
-
Новинипреди един ден
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране
-
Културапреди 5 дни
Държавният архив ще покаже филм за последното пътуване на Вазов в региона
-
Новинипреди 5 дни
Спортният министър Иван Пешев ще посети Габрово
-
Новинипреди 6 дни
РЗИ – Габрово популяризира мобилното приложение еЗдраве
-
Новинипреди 6 дни
Ново ръководство на Ротари и Интеракт клуб Севлиево
-
Новинипреди 4 дни
Протестно автошествие в събота вечер в Габрово