Свържи се с нас

Новини

Вземат мерки за преустановяване отглеждането на домашни прасета в Севлиевско

Published

on

снимка: Община Севлиево

В сградата на Община Севлиево се проведе заседание на Общинската епизоотична комисия, във връзка с усложнената обстановка в региона заради болестта африканска чума по свинете. На заседанието присъстваха и кметовете на населените места в Община Севлиево.

Те бяха отново запознати с решението на Централния епизоотичен съвет и на Областната епизоотична комисия в Габрово, че в радиус от 20-километровата зона около индустриалната ферма „Айви БГ“ ООД, намираща се в местността „Чакала“, Община Севлиево, трябва да се преустанови отглеждането на свине от типа „заден двор“.

снимка: Община Севлиево

Собствениците на домашни прасета имаха възможност до момента доброволно да умъртвят животните си. Срокът за това вече изтече и ще се пристъпи към умъртвяването на животните от компетентните органи.

Това са Областната дирекция по безопасност на храните, съгласно разпоредбите на закона. Мярката засяга всички собственици на свине от типа „заден двор“ в Община Севлиево, стана ясно по време на заседанието.

снимка: Община Севлиево

„Община Севлиево е изпълнила задълженията си по закон, съгласно решението на епизоотичната комисия. Вече са определени терени в землищата на всяко едно населено място, за загробване след евтаназиране на животните. Местата са утвърдени от Регионалната инспекция по околна среда и води, Басейнова дирекция „Дунавски район“ и Регионалната здравна инспекция в Габрово.

Добитото от домашните прасета месо може да се съхранява, но само след термична обработка – поне 30 минути на 70 градуса температура. „Мерки като изсушаване, осоляване, опушване, охлаждане и замразяване на свинското месо не са допустими, защото е възможно вирусът дълго време да оцелее“, обясни кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов. Екипи на ОДБХ започват проверки, като всички останали живи животни ще бъдат евтаназирани и загробени.

„В случай, че заболяването се появи в област Габрово, Община Севлиево има ангажимент да осигури нужната техника за овладяване на ситуацията. Важно е обаче всички да разберат, че проблемът е много сериозен и ще има последствия за всички ни“, обясни бе д-р Иванов. По думите му ситуацията в Община Севлиево е притеснителна заради голямата популация на диви свине.

снимка: Община Севлиево

„Борбата със заболяването ще коства много разходки на всички, трябва да се предприемат и непопулярни мерки, насочени както към домашните, така и към дивите свине“, обясни д-р Васил Петров от отдел „Здравеопазване на животните“ към Областна дирекция за безопасност на храните в Габрово. „Ако трябва да сме реалисти, то няма начин да ни подмине заболяването – независимо дали ще бъде с питомни животни или с диви. Трябва да свикнем да живеем с това заболяване и колкото по-организирани и съвестни сме, толкова по-кратък ще бъде периодът за тези мерки“, обясни пред кметовете д-р Петров.

Той добави, че целта на предприетите мерки в регионален план е да се запази индустриалната ферма, намираща се в Община Севлиево. Общата цел на мерките в страната е да се съхрани свиневъдството като отрасъл.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола

Published

on

Кока-Кола отново носи магията на празниците в различни краища на България с любимия Коледен камион, който този декември ще посети цели 17 града в цялата страна. Празничното настроение ще завладее Севлиево на 14 декември.

Жителите и гостите на града ще могат да се радват на всички изненади, които ще пристигнат в града с легендарния червен камион, на паркинга на Kaufland (ул. „Стара планина“ № 78). От 14.00 до 20.00 часа посетителите ще могат да преживеят истинско коледно пътешествие – да се снимат с Дядо Коледа, да се включат в забавни игри и активности с награди, както и много други изненади.

Под мотото „Освежи магията на Коледа“ компанията кани всички да си подарят време за радост, да се спрат за глътка свежест и да обърнат внимание на хората, които влагат най-много грижа и любов, за да направят празниците специални за всички около тях.

През този сезон Кока-Кола напомня, че перфектната Коледа не изисква съвършенство, а присъствие, емоция и споделени мигове. След Севлиево емблематичният червен камион ще продължи обиколката си в България, спирайки в още шест града. Финалът на турнето ще бъде в София в продължение на цели три дни – на 21, 22 и 23 декември. Всички градове и спирки от обиколката на камиона може да видите тук. През 2025-а турнето ще бъде по-мащабно и по-близо до хората, като камионът ще бъде позициониран основно в близост до големи супермаркети, където Кока-Кола традиционно среща хората в разгара на празничната подготовка, за да им подари момент на освежаване и радост.

„Кока-Кола винаги е била част от коледната магия – от първата глътка, която носи свежест и настроение, до споделените мигове с хората, които обичаме. С тази кампания искаме да вдъхновим всички да се върнат към простите, истински радости на празника – да обърнат внимание на добрината, да се усмихнат и да си подарят момент заедно“, споделя Бошко Попесков, изпълнителен директор на Кока-Кола България.

В центъра на кампанията тази година е и новата версия на легендарната коледна песен от рекламата на Кока-Кола от 1999 г. „Празниците идват“ – мелодия, която вече 26 години пази духа на празниците и събира поколения около усещането за топлина, уют и споделеност. В изпълнение на Орлин Павлов, с обновен текст и свежо звучене, песента свързва онези споделени мигове, които помним, с начина, по който празнуваме днес.

Песента може да чуете тук.

Освен да носи радост и светлина на хората, тази година турнето отново има и социален фокус. В партньорство с „Операция Плюшено мече“, Кока-Кола ще подкрепи събирането на средства за младите таланти на България – деца и младежи, които мечтаят да се развиват и да следват своя път. Така празничната магия ще достигне още повече хора, а всяка добра постъпка ще стане част от една по-голяма кауза.

Кока-Кола си партнира и с „Екопак“, за да осигури събирането на опаковки по време на събитията от коледната обиколка, като насърчава разделното събиране и рециклиране на отпадъци в празничните дни.

Тази година Кока-Кола кани всички да се включат и в националната коледна кампания, като съберат трите срички „КО-ЛЕ-ДА“ от промоционалните опаковки на напитките, давайки им шанс да спечелят лимитиран Коледен камион.

Повече информация за игрите и условията можете да намерите тук.

Зареди още

Култура

Новата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово

Published

on

Днес, 10 декември, от 17.30 ч. в Интерактивния музей на индустрията в Габрово ще се състои габровската премиера на новата поетична книга на Венелин Бараков – “Последният път”.

Организатори на събитието са платформата за литература, изкуство и култура “Тетрадката” и Интерактивен музей на индустрията. Излязла със знака на издателство „Фенер“, книгата идва с въздействаща корица, създадена от художника Веселин Марков, който успява да предаде емоционалната дълбочина на поезията на Венелин Бараков.

Редакторът Николай Фенерски описва стихосбирката като “красиво и смирено преосмисляне на важното”, сравнявайки я с поетиката на филмите на Джим Джармуш.

Венелин Бараков е роден в Трявна, доктор по средновековна археология и автор на научни и художествени книги.

„Последният път“ е нова възможност за читателите да се потопят в поетичния свят на автора, в който темите за живота и преосмислянето на съществуването са представени с дълбочина и нежност.

Зареди още

Любопитно

Детското коледно градче на Габрово отваря врати в парка с Мечето

Published

on

Мястото, където мечтите оживяват, тази година е паркът с Мечето, където ще отвори врати Детското коледно градче. На 15 декември от 17.30 часа Община Габрово кани всички малчугани и техните родители на официалното откриване.

Градчето тази година е още по-богато и пъстро – сред светлините и празничната украса ще ви очакват фигурите на любими герои, които не само ще можете да видите, но и да докоснете, да се снимате с тях и да се пренесете в техния приказен свят. Децата ще могат да застанат редом до Скай и Чейс от „Пес патрул“, да се почувстват част от магията на „Замръзналото кралство“ с Елза и Анна, да срещнат Спайдърмен, а Мики Маус ще бъде там, за да раздава усмивки и настроение.

За най-любопитните ще има и истинска приказна изненада – къщичката на Хензел и Гретел, която ще ви примами със своята сладка магия. За доброто настроение на присъстващите ще се погрижат децата и младежите от денс-формация „Олимпея“, а най-очакваният гост – Дядо Коледа – ще пристигне по един малко по-необичаен начин, за да приеме писмата с най-съкровените желания и да се снима за спомен с всяко дете.

Детското коледно градче е мястото, където усмивките стават най-ценният подарък, а празничният дух се разлива навсякъде.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица