Свържи се с нас

Новини

Томислав Дончев: Децата са единственият шанс някои да пази живота в бъдеще

Published

on

„И за нас приказката оживя, от грозно патенце яслата ни се превърна в красив лебед”, с тези думи директорката на детска ясла „Зора” откри официално тържеството по случай финализиранете на обновяването на детското заведение.Сред гостите уважили събитието бяха кметът на Габрово Николай Сираков, министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, посланикът на Кралство Норвегия у нас Тове Скарстейн, Таня Христова – началник на политическия кабинет на министър Дончев, Валери Василев – председател на общински съвет Габрово, Петя Евтимова – зам. министър на образованието,младежта и науката, Пламен Недков – зам. областен управител,експерти от министерството на образованието и от съвета на  координация при управлението на средствата от Европейския съюз .

„Всяко едно откриване при нас е и едно ново начало, защото когато участваш в един такъв проект, когато участваш в едно такова събитие, което е пропито от любов, всички ние се зареждаме с енергия, за да продължим напред. А дали имаме трудности по пътя си – да имаме такива, въпросът е да не ги разглеждаме като такива.” , се обърна към гостите кметът  на община Габрово Николай Сираков. „Благодаря на всички, че не жалеха сили, време  и енергия за да дарим нашите деца с любов”.

Проектът за модернизиране на яслата се осъществява с  финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.По този повод специално  за тържеството в Габрово бе и посланикът на Норвегия –  Тове Скарстейн: „Децата са бъдещето на Габрово и се надявам, че много родители ще предпочетат да останат в града и да предадат историческото наследство на децата си. Но ако искаме тези родители да останат в града трябва наистина да осигурим добра грижа за техните деца. Много се радвам да видя, че местните власти в Габрово наистина се грижат добре, за да осигурят добри социални и образователни услуги за децата в града. ” – допълни нейно превъзходителство.”Както виждам парите са похарчени добре  тук в тази детска ясла , чийто име е Зора и надявам се това да бъде наистина едно ново начало за децата във вашия град.

Лентата бе прерязана от кмета Сираков,  посланика на Норвегия и министъра по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев. „Най – голямото доказателство, че тази инвестиция е смислена и необходима са всички официални гости, които виждам пред себе си. Една държава и един народ трябва да се грижи за децата си, не само защото така повеляват и моралните и биологическите императиви, не само защото децата са  както се казва нашето бъдеще, а защото  децата са единственият шанс някои да пази живота в бъдеще, когато  ние няма да можем и единствения ни шанс всъшност ние, чрез тях да участваме в бъдещето . Грижата за децата не означава само грижа за децата, които растат в нашите семейства, защото те утре ще живеят в едно общество с други деца, членове на техните семейства. Ще бъдат други деца, които днес не са част от нашето семейство, затова грижата за децата  трябва да е грижа на държавата, нещо по – важно грижата  за децата трябва да е грижа на обществото. Следствие високите международни стандарти  грижата за децата е грижа на международната общност. Тук имаме уникален пример, където всички тези, които трябва да имат  грижа за децата са си подали ръце. Като започнем от местни дарители и спомоществователи, минем през местната власт с чудесния екип, който реализира този проект , минем през екипите на министерство на образованието, моят екип в министерски съвет, страните донори , институционалната структура и вскички въвлечени институции в този проект са толкова много и конфигурацията е толкова сложна, че на пръв поглед е чудо как изобщо е било възможно да се сложи камък върху камък. Обединени освен от ясни правила, от безспорно добрата цел, резултатите са налице. ”, заяви г – н Дончев преди да „.грабне ножицата”.

Специално за празника танцуваха бивши възпитаници на детска ясла „Зора”. Проектът за модернизиране на яслата се осъществява с  финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. В ремонтните дейности са включени фасадни мазилки и бояджийски работи, подмяна на дограмите на цялата сграда, полагане на топлоизолация по всички външни стени. Извършена е подмяна на ВиК и ел. инсталациите, положена е настилка от  армирана цименто-пясъчна замазка, настилка от ламинат за всички групи, както и настилки с гранитогрес за мокрите помещения. Подменени са радиаторите в помещенията и са положени ударопоглъщащи настилки при обновените площадки за игра във външния двор.

Новини

Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

Published

on

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.

Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Зареди още

Крими

Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Published

on

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.

По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.

Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.

Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.

В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.

Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.

Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.

Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.

При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

Зареди още

Крими

Засилени мерки за сигурност по Великден в региона

Published

on

Полиция и пожарна с мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението по време на Великденските празници.

Във връзка с тях двете дирекции предприеха комплекс от мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението.

В периода от 9 до 13 април ще се проведат специализирани полицейски операции, насочени към контрол на пътното движение. Акцент ще бъде поставен върху недопускане на управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и/или наркотични вещества, проверка на правоспособността на водачите, както и спазването на скоростните режими.

В дните с очакван интензивен трафик полицейски екипи ще подпомагат движението и ще осъществяват засилен контрол по основните пътни артерии. Създадена е организация за опазване на обществения ред в районите на автогарите, железопътните гари и местата с масово струпване на хора.

Засилено полицейско присъствие ще има и в районите на храмовете по време на празничните богослужения. Предприети са и мерки за противодействие на престъпленията против собствеността.

В районите на търговските обекти ще се осъществява контрол от униформени и цивилни служители с цел предотвратяване на кражби и други престъпления. Засилен ще бъде контролът върху паркирани моторни превозни средства, както и наблюдението на лица със съмнително поведение.

Проведени са срещи с представители на частни охранителни фирми и търговски обекти за повишаване на бдителността. Ще бъде осигурено полицейско присъствие в района на РЕМО „Етър“, МАИР „Боженци“, Соколския манастир и Дряновския манастир, както и на територията на гр. Севлиево.

Полицейските служители ще подпомагат движението чрез регулиране и насочване на трафика и паркирането.

На 10 април, петък, от 08.00 ч. до 18.00 ч. в Севлиево се въвежда следната организация на движение:
– в участъка на ул. „Росица” от ул. „Стефан Пешев” до ул. „Опълченска” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „П Р. Славейков” от ул. „Стара планина” до ул. „Росица” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „Д-р Иван Филипов” до входа на общинския паркинг се въвежда забрана за преминаване на МПС.

От ОДМВР – Габрово призовават всички граждани да спазват стриктно указанията на контролните органи и да проявяват отговорност като участници в движението. Служители на РДПБЗН – Габрово са извършили 24 проверки за спазване на правилата за пожарна безопасност в църковни обекти и 13 проверки в места за настаняване.

Огнеборците напомнят: бъдете внимателни при боравене със свещи както в храмовете, така и в домовете. Не оставяйте запалени свещи без надзор, тъй като съществува реален риск от възникване на пожар. При инцидент незабавно подавайте сигнал на телефон 112.

Криминалистите напомнят: при напускане на жилището за по-дълъг период не съобщавайте това на широк кръг от хора, не съхранявайте големи суми пари и ценности у дома и бъдете особено внимателни на оживени места като пазари, базари и търговски обекти. Не се доверявайте на телефонни обаждания с искане на пари – това често са опити за измама.

Ръководството и служителите на Областна дирекция на МВР-Габрово и Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Габрово ви пожелават светли празници! Бъдете здрави!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица