Свържи се с нас

Новини

Какво представлява домашното насилие и как да се защитим?

Published

on

снимка: ОДМВР – Габрово

Когато хората мислят за злоупотреби в семейната среда, те обикновено ги свързват с домашното насилие. Злоупотребите в домашна и семейна среда включват всеки опит на един от двамата партньори, независимо дали съжителстват на семейни начала или са в брак, да доминира или да контролира другият.

Домашното насилие се използва с една единствена цел – да се спечели и да се наложи пълен контрол над личността на другия. Насилникът „не играе по правилата“. Той използва страхът, вината, срамът и сплашването, за да те пречупи и да те задържи във властта си.

Домашното насилие може да се случи на всеки, при него няма дискриминация. Хората са еднакво уязвими, както в хетеросексуални семейства, така и при взаимоотношения между партньори от един и същ пол.

Насилието не се влияе от пол, възраст, възпитание или материално положение. При домашно насилие, жените и децата са тези, които по-често стават жертва на физическа агресия. Мъжете, жертви на домашно насилие са подложени на вербални или емоционални атаки.

Пресечната точка при видовете насилие, е че те са винаги неприемливи, независимо от това дали става въпрос за мъж, жена, подрастващ или за възрастни хора – всеки един индивид заслужава да се чувства оценен, уважаван и в безопасност в семейството си!

Домашното насилие често ескалира от словесни нападки до груби форми на физическа агресия. И докато физическите наранявания могат да са индикатор за непосредствена опасност за живота и здравето на жертвата, то емоционалните и психологически последици от домашното насилие настъпват незабелязано, и често са игнорирани от жертвите и от обществото.

снимка: ОДМВР – Габрово

Взаимоотношения, наситени с психологическо и емоционално насилие, могат да нанесат необратими травми на личността. Целта на психическото насилие, което упражнява насилникът е да изолира жертвата, да я накара да се чувства безпомощна, ненужна, и в същото време зависима от него!

В България не съществува статистика, която да следи реалния брой на пострадалите от домашно насилие. В световен мащаб, според информация на ООН, около 35% от жените се сблъскват поне веднъж с различна форма на насилие, като в над 1 милиард от случаите то е на полова основа.

За 2018 година, броят на жените, убити от свои бивши или настоящи съпрузи, партньори или други техни роднини у нас е 28!

За домашното насилие не трябва да се мълчи!

Търсенето на помощ от институциите не трябва да се отлага, за да бъдат избегнати фаталните последствия от недопустимо и нечовешко отношение!

Научете правата си, за да можете да се защитите!

Законът за защита от домашно насилие урежда правата на лицата, пострадали от домашно насилие, мерките за защита и реда за тяхното налагане. Отговорността по този закон не изключва гражданската, административнонаказателната и наказателната отговорност на извършителя.

Според законодателството, „домашно насилие“ е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. Законът определя като психическо и емоционално насилие върху дете и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

снимка: ОДМВР – Габрово

Защита по този закон може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от:
1. съпруг или бивш съпруг;
2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство;
3. лице, от което има дете;
4. възходящ;
5. низходящ;
6. лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително;
7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително;
8. настойник, попечител или приемен родител;
9. възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство;
10. лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство.

Във всеки един от случаите, представляващи домашно насилие, пострадалото лице (всяко едно от изброените лица) има право да се обърне към съда за защита!

Компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по постоянния или настоящия адрес на пострадалото лице.

Молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие.

В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.

Според Закона, по искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

С последните изменения в Наказателния кодекс от 2019 година, чрез включване на допълнителни текстове, всички форми на домашно насилие се криминализират.

Горещи телефонни линии, на които можете да потърсите подкрепа:
Телефон 0800 1 86 76 – можете да потърсите помощ всеки ден, по всяко време на денонощието и без допълнително заплащане
0800 1 19 77 – можете да потърсите помощ всеки ден от 09:00 до 21:00 часа.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)

Published

on

32-годишен мъж от Габрово, с прякор „Алека“, е лидерът на разбитата от ГДБОП, полицията и прокуратурата организирана престъпна група за наркоразпространение, действала в Габрово и страната, за която по-рано съобщихме.

Мъжът в момента изтърпява в затвора в Троян присъда за убийство при ПТП, заради тежката катастрофа край с. Български извор, станала през ноември 2020 г., при която загинаха трима млади мъже, а двама други бяха тежко ранени.

Тарторът на наркобандата имал зад решетките два телефона (по различно време), чрез които координирал дейността на подчинените му, подредени в йерархична структура. В хода на воденото досъдебно производство било установено, че той давал напътствия на групата от общежитието в Троян, където били открити и вещи, доказващи престъпната му дейност, сред които: телефон, тефтер с имена и голяма парична сума.

Организираната от него наркобанда била изключително добре изградена, със защитни механизми. Не осъществявали лични срещи, комуникирали чрез чат приложения и разполагали с автомобил, в който имало тайник.

Задържаните на 16 юли т.г. са на възраст от 19 до 57 години, сред които има и една жена. Тарторът е от Габрово, останалите закопчани са от Габровска област. Акциите по арестите им били осъществени в Габрово, Слънчев бряг, където има двама задържани и един в София.

Във всяко лице имало открито наркотични вещества. От дванадесетте само двама са осъждани.

При извършените им арести бе иззето голямо количество от кокаин, канабис, метамфетамин и екстази. Специализираната полицейска операция е била проведена в периода 13 – 16 юли, със съдействието на служители от областните дирекции на МВР в Русе и Габрово.

При проведените действия по разследването претърсени били 16 помещения и 2 моторни превози средства, както и били извършени лични обиски. Открити са общо 1.250 кг кокаин, около 7 кг канабис, около 1 400 гр метамфетамин и екстази, над 36 мобилни телефона и електронни устройства, 8 везни, сумата от над 20 000 в лева и евро.

При действията в Габрово, освен кокаина, са намерени над 3.800 кг канабис, близо 190 гр метамфетамин и 85 гр екстази, а в Русе – около 900 гр метамфетамин и над 2 800 гр суха тревна маса.

Мярката „задържане под стража“ на 7 от задържаните е продължена до 72 часа с постановления на наблюдаващите прокурори – на 4-ма в Габрово и 3-ма в Русе.

На 12 души – 9-ма в Габрово и 3-ма в Русе, са повдигнати обвинения за участие в организираната престъпна група за извършено престъпление по чл. 321 във връзка с чл.354а НК.

Зареди още

Крими

Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора

Published

on

Тарторът на организираната престъпната група за наркотици, за която вчера ви информирахме, издавал заповеди от троянския затвор, където излежавал 8-годишна присъда. Това става ясно от информация на БТА-Габрово след проведен брифинг в Съдебната палата в Габрово, във връзка с разкритата престъпна група за дрога, от която бе иззето голямо количество наркотични вещества: кокаин, канабис, екстази и други.

Участие взеха зам.-окръжният прокурор и говорител на Окръжна прокуратура-Габрово Пламена Дичева, един от наблюдаващите досъдебното производство прокурори Жени Шикова, Камен Недялков, началник сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към отдел „Криминална полиция“ в Областната дирекция на МВР в Габрово, и Костадин Костадинов, началник на отдел в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР.

Досъдебното производство е започнало на 16 юли за организирана престъпна група, с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества на територията на област Габрово и страната. Оперативно-издирвателната дейност е започнала преди повече от една година. В течение на времето са използвани различни способи за документиране на извършените деяния.

Лидерът на групата изтърпява наказание за престъпление в Троян, каза Комисар Костадинов и допълни, че цялата организация на групата е строго йерархична, като всички са подчинени и изпълняват поръченията на ръководителя. „Опитахме се и придобихме незаконни телефони от ръководителя. Иззехме няколко вида наркотици“, обясни той. Първоначално са били задържани три лица при сделка с над килограм кокаин в Габрово, в неделя е била осуетена сделка и в Русе. Установени са 12 участници, привлечени като обвиняеми са девет.

Групата е била с добре изградени защитни механизми, не са осъществявали лични срещи, комуникирали са с чат приложения. „Получихме съдействие от всички служби, за да постигнем тези резултати“, заяви Камен Недялков.

„След като са извършени лични обиски, претърсвания на имоти и моторни превозни средства, са повдигнати обвинения на девет лица, съпричастни към случая“, обяви прокурор Жени Шикова.

По отношение на четирима, предвид съдебното им минало, е предприето взимане на мярка „парична гаранция“ в размер на 10 хил. лв., на други четири е взета мярка „задържане до 72 часа“, като се обсъжда взимане и на най-тежката мярка.

Ръководителят на групата няма мярка, тъй като изтърпява наказание „лишаване от свобода“. Задържаните са на възраст от 19 до 57 години.

По отношение на ръководителя на групата, който изтърпява наказанието си в затвора в Троян, прокуратурата посочи, че той е на 32 години. Присъдата му е осем години „лишаване от свобода“ след реализиране на пътнотранспортно произшествие. Инцидентът е бил преди няколко години в района на Български извор.

Задържането на лицата е било осъществено както в Габрово, така и в София и в курортен комплекс Слънчев бряг. Иззети са голямо количество наркотици, парични суми и множество мобилни телефони.

Извършителите са създали автомобил със специално пригоден тайник, в който са открити наркотици, автомобилът също е иззет. Тепърва ще се установява дали има служител от затворническото общежитие в Троян, който е съдействал на ръководителя на групата.

Прокуратурата съобщи, че всички лица са били известни на полицията, двама от тях са били осъждани вече.

Зареди още

Новини

Шест нови спиркозаслона монтират в Габрово

Published

on

ОП „Благоустрояване“ монтира шест нови спиркозаслона в района на съществуващи спирки на обществения транспорт в Габрово, информират от местната общинска администрация.

Пет от тях са разположени на спирки, където до момента не е имало спиркозаслон – в кв. Златари, на ул. „Никола Войновски“ под Изчислителния център, на ул. „Орловска“ (кв. Бойката), на бул. „Васил Априлов“ в района на МОЛ – а и на бул. „Столетов“ в района на кв. Илевци.

Един спиркозаслон ще подмени съществуващ такъв на бул. „Трети март“ в района на ВиК – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица