

Култура
„Възприятия” и „44 арт фотографии” в ХГ „Христо Цокев“

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
В края на миналата седмица в Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово бяха откриха изложбите „44 арт фотографии” на Генчо Петков и Никифор Тодоров и „Възприятия” – живопис и фотография на Мариета Конова и Монна Конова.
Генчо Петков и Никифор Тодоров представят по 22 художествени фотографии в изложбата „44 Арт фотографии”.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Всички снимки са показвани и награждавани, включително с първо място и златни медали, в 113 конкурса на FIAP (Световната федерация за фотографско изкуство) в над 25 държави от Европа, Африка и Азия.
През миналата година Генчо Петков завоюва 43 медала от престижни конкурси и е удостоен със званието „екселенс” на FIAP, един от седемте българи с това звание.
Никифор Тодоров получава титлата артист на FIAP (aFIAP) и участва със свои творби в 32 салона. Има 154 фотографии приети в различни държави.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
В изложбата творците залагат на черно-бялата фотография. Генчо Петков показва предимно портрети и голо тяло, които са любима негова тема още от първата изложба, в която участва. Казва, че голото женско тяло е красота, която вълнува артиста още от древността.
Никифор Тодоров се занимава по-сериозно с фотография от 2007 г., а в конкурси на FIAP участва отскоро. Има зад гърба си 107 участия в 40 конкурса в 20 държави. Преди това е излагал фотографии в национални и регионални изложби, а от няколко години се изявява и на международната сцена.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Любимият му жанр е пейзажът, макар че снима всичко. Привличат го както портретите, така и стрийт фотографията.
В същата зала Мариета Конова и Монна Конова представят изложбата „Възприятия”. Мариета Конова завършва живопис във ВТУ през 1992 г. Доктор е по изкуствознание и изобразително изкуство, а от 2019 г. е доцент в катедра „Църковни изкуства” на ВТУ. Участва в множество международни и национални изложби, симпозиуми и конкурси, за което е удостоена с различни награди.
Реализира 16 самостоятелни изложби, четири от които във Франция. Участва в изложби и пленери в България, Сърбия, Словакия, Македония, Румъния, Украйна, Франция, Косово и т.н.
В изложбата участва с 20 живописни платна, създадени през 2019 г.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Портретите са част от цикъла „Хронология на срещите“, по който работи повече от 10 години. Лицата са на хора, които среща по време на двумесечен престой и творческа работа в ателиетата на Cite internationale des arts в Париж, Франция. Представените интериори са от ателиетата на художници, творили в Париж през 19 век – Сюзан Валодон, Морис Утрильо, Андре Утер и Густав Моро.
Нейната дъщеря Монна Конова е завършила „Приложна лингвистика – немски и английски език” във Филологическия факултет на ВТУ. През 2019 г. се дипломира в специалност „Фотография” (магистър) в Национална художествена академия. Работи като фотограф на свободна практика. Участва в множество изложби и фотоконкурси.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
По-специален интерес проявява към портретната фотография – различни по възраст и емоционално състояние хора, модната фотография с акцент към ексцентричността, интересните нестандартни места и детайли, композиции от растери и различни структури.
В изложбата „Възприятия” участва с 8 фотографии. В композициите показва различна гледна точка към обекта – нейното дете. Ъгълът на заснемане създава илюзия за нещо ново. А чрез контрастът на цвета, се стреми да въздейства върху зрителя. Опитва се да провокира асоциации, различни от въздействието на стандартната визуализация на детето, така че зрителя да открие нови образи чрез своето въображение.
Изложбите са експонирани на последния етаж на ХГ „Христо Цокев”, откъдето напомнят, че всеки вторник галерията работи без входна такса.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна