Свържи се с нас

Култура

Габровският театър с две комедии на сцената в Музей „Етър“

Published

on

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Габровският драматичен театър отправя две горещи комедийни предложения за горещите юлски вечери. Любимите на публиката представления, многократно играни из страната – „Михал Мишкоед“ и „Чешити“, ще бъдат представени в Музей „Етър“.

За габровци и гостите на града това е изключителна възможност да се насладят едновременно на майсторска актьорска игра на открито, български класически комедии, автентична битова среда, вечерно арт преживяване сред природата.

Постановката „Михал Мишкоед“ на режисьора Невена Митева ще се състои на 19 юли, от 20.30 часа на сцената в етнографския музей. Участват актьорите Димо Димов, Любомир Кръстев, Светослав Славчев, Петко Петков, Ангел Калев, Живко Гущеров, Васил Грънчаров, Валери Радев, Даниел Тотов, Стоян Руменин. В постановъчния екип влизат: Румелия Алексиева – музика, Лъчезар Захариев – хореография, Велизар Велчев – текст на песните.

Режисьорът и габровската трупа следват театрални похвати от миналото, когато всички женски роли са били играни от мъже. В този спектакъл актьорският състав е изцяло мъжки, но това не е пародия, тук място няма даже и иронията. Предизвикателството да се преобразиш като някой друг е предимство, умело използвано от актьорите на ДТ „Рачо Стоянов“.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

По тази възрожденска пиеса на Сава Доброплодни е играно първото театрално представление у нас през 1856 г. В спектакъла зрителите ще се потопят в атмосферата на онова време, пълно с тънки надхитрявания, комични ситуации, любовни грешки и забежки, за да открият, че нашето съвремие не се е променило много. В това представление ще се огледате като в огледало, защото двете паралелни истории, които ще ви водят, са поразително актуални и днес, до болка познати, битуващи около нас. Ще чуете архаичен български език от времето на възрожденците, ще се потопите в техните страсти и ще откриете вашите, защото всичко ново е добре забравено старо.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Второто комедийно предложение е за постановката „Чешити“ по емблематични разкази на Чудомир, която ще се играе на 23 юли, от 20.30 часа на сцената в етнографския музей. Режисьор на спектакъла е Невена Митева, а хореографията е дело на Лъчезар Захариев. Участват актьорите Велислава Маринкова, Силвия Боева, Надежда Петкова, Адриана Димова, Магдалена Славчева, Димо Димов, Светослав Славчев, Петко Петков, Живко Гущеров, Ангел Калев, Валери Радев, Любен Попов, Тони Христова.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Публиката ще открие колоритния свят на Чудомир, в чийто център е представен животът в едно село, с неговите изобретателни жители, майтапчии и неуморното им старание да си погаждат един на друг номера. Ще станете свидетели на шеметна надпревара от събития и герои – как да излъжат градския тарикат, да разкрият ли няколко изневери, могат ли да оженят един заклет ерген и как се надвива проклет женски инат. Спектакълът е носител на наградата „Чудомир“ от петнадесетия театрален фестивал „Комедиен хит на сезона” в рамките на Чудомировите празници в Казанлък през 2016 г.

Билети може да закупите от касата на ДТ „Рачо Стоянов“, шатрата на театъра на ул. „Радецка“ (пред ГУМ), всички каси на ИзиПей/EasyPay в страната, както и он-лайн от сайта www.epaygo.bg.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица