Свържи се с нас

Новини

468 предприятия са проверени за първото полугодие на 2019-та

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

468 предприятия са проверени за първото полугодие на 2019-та година от Дирекция „Инспекция по труда” – Габрово. Данните бяха изнесени на заседание на Областния съвет по условия на труд.

От тях се вижда, че през второто тримесечие на годината има увеличаване дела на проверки, увеличава се и броят на предприятията проверени за първи път. При констатираните нарушения се наблюдава намаляване през второто тримесечие в сравнение с първото – от 1074 на 847.

26 сигнала са подадени от граждани и касаят проблеми, свързани с трудово-правните отношения и условията на труд. Запазва се тенденцията от последните години, най-голям процент от констатираните нарушения по здравословни и безопасни условия на труд да се отнасят до вътрешно фирмена организация за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Констатираните нарушения по безопасност на труда за полугодието са 252, а по хигиена на труда 191.

Поради високия риск, приоритет за Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово е извършването на контрол на строителните обекти. През второто тримесечие са проверени 51 обекта, в следствие на което са отстранени от работа 5 лица, поради това, че при проверката са установени да работят без лични предпазни средства.

За констатирани нарушения, които представляват опасност за здравето на работещите, с акт за спиране са спрени 3 строителни обекти.

През второто тримесечие на 2019 г. в Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово са постъпили 35 сигнали за нарушения на трудовото законодателство, от които 3 анонимни. Анализът на постъпилите жалби показва, че се запазва тенденцията най-често жалбите да са при прекратени трудови правоотношения, като проблемите са предимно за неизплатени последни трудови възнаграждения или обезщетения.

Друга характерна част от оплакванията на работниците след прекратяване на трудовите им договори е проблем с документите – липса на заповед за прекратяване или не върната трудовата книжка.

От всички постъпили сигнали, само един се отнася до осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. По всички сигнали, по които Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово има компетентност, са извършени проверки и са наложени принудителни административни мерки, задължаващи работодателите да отстранят допуснатите нарушения.

По време на заседанието беше обсъдена Информация от ТП на НОИ за трудовите злополуки и професионалните заболявания в Габровска област за първото полугодие на 2019 г., които са 27.

Злополуките станали по време на трудова дейност са 22, 4 са настъпили по обичайния път към работното място или към дома, 1 злополука е в процес на разследване. За периода на първото полугодие на 2019 г. има една трудова злополука, довела до смърт.

От ТП на НОИ – Габрово отчитат тенденция към намаляване на общия брой декларирани трудови злополуки – за първото полугодие на 2019 г. са 27 броя, за същия период на 2018 г. са били регистрирани 36 броя.

По икономически дейности допуснатите злополуки са във фирми от строителството, производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение, сухопътен транспорт, държавно управление, здравеопазване и др.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

34-годишен пострада при падане от близо шест метра

Published

on

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.

Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.

34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.

На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Новини

Таня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

Published

on

Оттеглям предложението за промяна на таксата за битови отпадъци в община Габрово. Това написа на профила си в социалната мрежа фейсбук кметът на Габрово Таня Христова.

Таксата за битови отпадъци засяга пряко всяко домакинство и затова всяка промяна в нейния размер следва да се прави в условия на предвидимост и стабилност. Липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност, се посочва още в кметската публикация.

Поради това Община Габрово се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.

Това решение не е отказ от реформа. Общината ще продължи последователната работа по въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на такса „битови отпадъци“, основан на реални данни, в съответствие със законодателството и в защита на обществения интерес, заявява още Христова.

Зареди още

Новини

Домът на Ръгби клуб „Янтра“ ще бъде ремонтиран

Published

on

Стадион „Христо Смирненски“ в Габрово, който е дом на Ръгби клуб „Янтра“, ще бъде напълно обновен благодарение на одобрено финансиране по Националната програма за финансиране на спортни проекти 2025 г. на Министерството на младежта и спорта. Новината беше съобщена от народния представител от ГЕРБ – Габрово Михаил Митов.

Инвестицията предвижда цялостно подобряване на спортната база и условията за тренировки и провеждане на състезания. Проектът включва поставяне на ново тревно покритие, изграждане на дренажна и поливна система, както и монтиране на нова ограда.

За удобството на публиката и спортистите ще бъдат поставени нови скамейки и трибуни, а вечерните тренировки и мачове ще бъдат улеснени чрез ново осветление. Освен това, в рамките на проекта ще бъдат поставени и нови ръгби врати, които ще отговарят на съвременните стандарти за спортни съоръжения.

Новата визия на стадион „Христо Смирненски“ се очаква да привлече повече млади спортисти и да създаде по-добри условия за тренировъчен процес и провеждане на национални и международни срещи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица