Свържи се с нас

Новини

Сребро и бронз за СК „Надежда“ от първата Световна купа

Сребро и бронз за СК „Надежда“ от първата Световна купа по киокушин за юноши и девойки на KWU

Published

on

снимка: sport-gabrovo.com

Моника Стоянова и Виктор Меразов донесоха медали на СК „Надежда“ от първата Световна купа по киокушин за юноши, девойки и кадети в три възрастови групи – 14-15 години, 16-17 години и 18-21 години. Общо седем състезатели на габровския клуб участваха в надпреварата. Тя се проведе по време на 13-я международен подготвителен лагер в СОК „Камчия“ и беше организирана от Българската карате киокушин федерация и Световния киокушин съюз (KWU).

В състезанието демонстрираха уменията си 428 млади каратеки от 18 държави.

Във възрастовата група на 14-15 годишните юноши и девойки участие взеха петима възпитаници на треньорите Йонко Иванов и Красимир Илиев – Боян Василев (кат. до 45 кг), Стиляна Меразова (до 50 кг), Мартина Чобанова (до 55 кг), Виктор Меразов (до 55 кг) и Моника Стоянова (до 60 кг). Финал игра Моника. С победи над Светлана Валюк от Русия и Тетяна Довхал от Украйна, Стоянова стигна до двубоя за първото място. Последва оспорван сблъсък за златото с Олга Продюс (Украйна), в който победител не беше излъчен след редовното време. Изиграха се две продължения и със съдийско решение победата беше присъдена на украинката. На крачка от участие във финала остана Виктор Меразов при 55 килограмовите. Победи над Иван Лесников (Украйна) и Абдула Бегишиев (Русия) го изведоха до полуфинала, но пътят му към двубоя за първото място беше спрян от арменеца Вахан Хакобян. Две спечелени битки записа и Боян Василев в друга многолюдна категория – до 45 килограма. Състезателят на СК „Надежда“ елиминира Артьом Климов (Русия) и Арен Карапетян (Армения), но в спора за място на полуфиналите отстъпи на Иван Мелентиев от Казахстан. Eдна победа постигна и Мартина Чобанова в категория до 55 килограма. Тя обаче също приключи участието си на четвъртфинал със загуба от бъдещата шампионка – Елисавета Соболева (Русия).

снимка: sport-gabrovo.com

Радостин Ангелов (кат. +85 кг) и Валерия Лозанова (кат. до 60 кг) участваха при кадетите от 18 до 21 години. И двамата се представиха отлично, но отпаднаха на четвъртфиналите, като отстъпиха на бъдещите първенци – Александр Грачев и Наталия Бейсембаева от Русия.

Състезателите на СК „Надежда“ продължават участие в международния тренировъчен лагер по киокушин на Камчия. Близо 1600 бойци от 28 държави се подготвят край морето. Лагерът започна на 30-ти юни и ще приключи на 07-ми юли.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Тунелът под Шипка отново е на дневен ред

Published

on

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова постави отново във фокуса на институционалния диалог един от най-важните инфраструктурни проекти за региона и страната – този за Обхода на Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка.

Темата бе повдигната по време на деветото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., проведено във Варна, в което областният управител участва като представител на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район.

В рамките на заседанието бе отчетен напредъкът по изпълнението на ключовите инвестиции по програмата, като бе подчертано, че през 2025 и 2026 г. не се очаква риск от загуба на европейски средства.

Във връзка с развитието на проекта за обхода на Габрово и тунела под Шипка, областният управител изпрати мотивирано писмо до министъра на транспорта и съобщенията, министъра на регионалното развитие и благоустройството, председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и ръководителя на Управляващия орган на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027.

С писмото тя настоя за актуална информация относно напредъка по проекта, сроковете за изпълнение и следващите конкретни стъпки.

Според предоставената от Агенция „Пътна инфраструктура“ информация, техническата разработка за участъка от км 22+700 до км 30+673,48, включително тунела под връх Шипка, се очаква да бъде завършена до края на третото тримесечие на тази година. Това е ясен знак, че по темата се работи и че проектът продължава да бъде активен приоритет в дневния ред на отговорните институции.

Съществен напредък е налице и по първия участък от трасето – от км 20+124,50 до км 22+700, за който е издадено Разрешение за строеж, влязло в сила през декември 2025 г. В момента се подготвят необходимите документи за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, след което ще могат да започнат строително-монтажните работи в този участък.

От АПИ посочват още, че реализацията на проекта е свързана с изпълнението на редица екологични изисквания, тъй като трасето преминава през територията на Природен парк „Българка“ и защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000. В тази връзка предстоят допълнителни анализи и процедури за гарантиране на пълно съответствие с екологичното законодателство.

„Тунелът по Шипка има съществено значение за региона, тъй като ще подобри свързаността с Южна България, ще създаде предпоставки за икономическо развитие и ще повиши инвестиционната привлекателност на региона. Реализацията му има значение не само на регионално, но и на национално ниво, като важна част от транспортната свързаност на страната“, подчерта областният управител Кристина Сидорова и в становището до МРРБ за съгласуване на проекта за Националната концепция за регионално и пространствено развитие до 2040 г.

Зареди още

Икономика

Нов офис на Изи Пей отвори в кв. „Палаузово“ в Габрово

Published

on

Жителите на квартал „Палаузово“ и близките райони вече могат да се възползват от услугите на Изи Пей в новия офис на компанията. Касата се намира на адрес бул. „Столетов“ №80, точно срещу автобусната спирка в посока центъра на Габрово.

Локацията е леснодостъпна и комуникативна. Предлага удобство както за пешеходци, така и за клиенти, които се придвижват с автомобил – в непосредствена близост има възможност за удобно паркиране.

Новият офис на Изи Пей в кв. „Палаузово“ работи от понеделник до петък, в часовия диапазон от 09.30 до 18.00 часа.

Зареди още

Крими

След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Published

on

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.

Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.

Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.

Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.

ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица