Новини
Габрово с атрактивен щанд на „Общинско ЕКСПО 2019“

снимка: Община Габрово
За поредна година Община Габрово се представи на специализираното изложение „Общинско ЕКСПО“. То се проведе в рамките на Заключителната конференция на местните власти за мандат 2015-2019 г. от 27 до 29 юни в курорта Боровец, информира Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.
Габрово участва съвместно с Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ на атрактивен щанд в изложбените части на хотел „Рила“. Участниците в конференцията се запознаха с успешно реализираните европейски проекти, възможностите за бизнес и инвестиции, туристическите и културните атракции на общината.

снимка: Община Габрово
Посетителите имаха възможност да дегустират вкуса на един от символите на региона – пестил от сини сливи, наричан още габровски шоколад. Те се снимаха със запазената марка на габровци – котката без опашка.
Гостите на изложението и участващите над 20 организации бяха поздравени от кмета на община Велико Търново и председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) инж. Даниел Панов и изпълнителния директор Силвия Георгиева.

снимка: Община Габрово
Експото дава поле за представяне пред местните власти на стоки и услуги за публичния сектор, които допринасят за по-доброто качество на живот на гражданите.
Специален акцент в заключителната конференция бе конкурсът „Най-оригинално послание към следващия мандат на местните власти 2019-2023“. С цитат от Антоан дьо Сент-Екзюпери второто място отиде при пиара на Община Габрово Миглена Въгленова. Първо място взе представителят на Община Велико Търново, трето – Община Елин Пелин, четвърто – Община Силистра и пето – Община Стражица.
В най-мащабния за годината форум на НСОРБ се включиха кметът на общината Таня Христова и председателят на Общински съвет – Габрово инж. Лена Георгиева.

снимка: Община Габрово
Участие взеха зам. министър-председателят Томислав Дончев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, министрите на земеделието, храните и горите и на околната среда и водите Десислава Танева и Нено Димов, министърът на културата Боил Банов, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, кметове, председатели на общински съвети, секретари и експерти.
Във фокуса на обсъжданията бе бъдещето на местното самоуправление през следващите десет години.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
В Янковци на 3 март направиха първа копка на храм „Св. Паисий Светогорец“

В деня на националния празник на България – 3 март, в габровското село Янковци беше отслужен Архиерейски водосвет и бе направена първа копка на православния храм „Св. Паисий Светогорец“.

Събитието събра десетки жители и гости на селото, които споделиха празничния ден, обединени от надеждата за изграждането на ново духовно средище.

Трите основни камъка на бъдещата църква бяха положени с благословията на Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий, в съслужение със свещеници от Габровската духовна околия.

С церемонията бе поставено официалното начало на строителството на новия Божи дом в центъра на селото. Изграждането на храма се осъществява със съдействието на Община Габрово и със средства, осигурени от дарител.

Инициативата е дългоочаквана от местната общност, която вижда в бъдещия храм място за молитва, вяра и духовна опора. Изборът на датата – 3 март, символ на свободата и националното единство придаде допълнителен смисъл на събитието.

За жителите на Янковци началото на строежа се превърна в празник не само на вярата, но и на общността.

Очаква се църквата „Св. Паисий Светогорец“ да се превърне в духовно средище за поколения напред, обединяващо хората около християнските ценности и традиции.

Новини
Кристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир

11-годишният състезател на ШК „Орловец 1997“-Габрово Кристиан Василев спечели бронзов медал в XI Детски турнир „Свобода“, който се проведе в Радневo.
С 4 победи и едно равенство Кристиян се нареди трети във възрастовата група на 12-годишните и десети в генералното класиране от 50 деца от цялата страна.

Освен престижните отличия, класираните състезатели получиха и награди от организаторите на турнира.



Новини
148 години от Освобождението! Честит Национален празник, българи!
Днес, 3 март, цяла България тържествено отбелязва 148 години от Освобождението от османска власт.
На 3 март 1878 г. в градчето Сан Стефано, край Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага край на Руско-турската освободителна война, а България е призната за автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска.
Според Санстефанския мирен договор площта на освободената държава е над 170 000 кв. км. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в).
За най-голямо съжаление, Великите сили не допускат съществуването на голямата по територия и население България. Само няколко месеца по-късно, през юни 1878 г., на Берлинския конгрес България е разпокъсана на 5 отделни части – Автономно Княжество България, Източна Румелия, Македения и Одринска Тракия (върнати на Османската империя), Северна Добруджа (дадена на Румъния) и Нишко, Пиротско и Вранско (дадени на Сърбия).
От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство.
Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от март 1990 г. датата е обявена за национален празник.
Честит национален празник, България!

-
Любопитнопреди 7 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Новинипреди 7 дниДа помогнем на Ники да оздравее!
-
Новинипреди 7 дниОтличия за „КюБол“ на републиканското първенство по билярд
-
Новинипреди 7 дни„Янтра“ се наложи убедително над „Етър“ в дербито на региона
-
Новинипреди 7 дниНовият областен на Габрово встъпи в длъжност
-
Кримипреди 5 дниГеорги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово
-
Кримипреди 6 дни10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана
-
Кримипреди 6 дниСгащиха 70-годишно „муле“, участвало в схема за 17 бона и злато от баба в Габрово






