Новини
Два медала за Мартин Христов от Европейски игри

снимка: sport-gabrovo.com
Още един габровски талант тръгва по стъпките на Християн Стоянов. Състезаващият се за АК „Орловец 93“ Мартин Христов завоюва сребърен и бронзов медал при първото си участие в международна надпревара за хора с физически увреждания.
Новото откритие на треньора Веселин Георгиев взе участие в 8-то издание на Европейските младежки игри в Бърно, Чехия. В състезанието, носещо името „Емил Оупън“ в чест на легендарния чешки бегач на дълги разстояния Емил Затопек, взеха участие близо 900 спортисти на възраст от 10 до 26 години от 17 държави, които си оспорваха отличията в пет вида спорт.
Мартин, който през юли ще навърши 15 години, се състезава в средните бягания на 400 и 800 метра. В първия ден се проведоха стартове по възрасти, а във втория се проведоха финални бягания между спортистите постигнали най-добри резултати от всички възрастови групи.
В старта на 800 метра Христов завоюва среброто, а победата извоюва 22 годишен състезател от Полша. В надпреварата на 400 метра младият габровски лекоатлет се пребори за бронзовото отличие.
„Това беше първата международна изява на Мартин в състезание за параолимпийци и мисля, че направихме много добър дебют. Смятам, че това момче има сериозен потенциал. Ние работим целенасочено с него по-малко от година и вярвам, че той тепърва ще показва добри резултати. Но нека не казваме големи приказки, времето ще покаже“, коментира треньорът Веселин Георгиев, който беше заедно с Мартин в Бърно.
Участието в Чехия беше една добра подготовка за двете по-сериозни изпитания, които предстоят на младия габровски атлет. Следващата седмица, от 25-ти до 30-ти юни в Паюлахти, Финландия, ще се проведат официалните Европейски параолимпийски младежки игри. Там Мартин ще участва във възрастовата група на родените 2003-2005 година. В началото на август възпитаникът на Веселин Георгиев ще се бори за призово класиране и на Световното първенство по лека атлетика за младежи с физически увреждания до 20 години, организирано от Международния параолимпийски комитет. Шампионатът на планетата ще се проведе в Нотвил, Швейцария.
Източник: sport-gabrovo.com.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Започва градежът на параклис в село Янковци

В габровското село Янковци по инициатива на Сдружение „Нашето Янковци“ ще бъде построен параклис, като първата копка ще направи Великотърновският митрополит Григорий на 3 март. Това съобщи Цветелина Стоянова, председател на сдружението, цитирана от БТА – Габрово.
По думите на Стоянова необходимата сума Българската православна църква е получила от дарител. С тези средства и с подкрепата на духовния наставник на Габровската духовна околия отец Руслан Личев ще бъде издигнат параклис с покровител свети Паисий Светогорец.
„Имаше подписка за изграждане на параклиса, всички жители се съгласиха да го има. Идеята още при създаване на сдружението бе младите хора да движат напред село Янковци. Затова и хвърляме доста усилия, правим работилници, организираме традиционни празници. Със съвместен проект създадохме детска площадка, а в публично партньорство на втория етаж над магазина в селото провеждаме различни събития“, каза още Цветелина Стоянова.
Параклисът ще бъде издигнат в центъра на селото, зад магазина. Част от имота е дарен от Община Габрово с решение на Общински съвет – Габрово от септември миналата година.
Навръх националния празник 3 март ще бъде направена първата копка, а стремежът на хората в селото е той да бъде осветен на 12 юли, когато се отбелязва деня на свети Паисий Светогорец.

Любопитно
Ученичка от Габрово с първо място от национално състезание по немски

Ученичка от Националната Априловска гимназия в Габрово завоюва златен медал в XV национално състезание по немски език, организирано от издателство „Клет България“. Петрея Владимирова се класира на първо място в ниво A1 и показа отлична езикова култура, увереност и много добра подготовка. В надпревара с близо 400 участници от над 100 училища в страната тя се нареди сред най-добрите в България.
Постижението ѝ е плод на системна работа и последователност и се превърна в повод за гордост както за училището, така и за Габрово. Отличените участници в образователната инициатива ще бъдат наградени за своите постижения на тържествена церемония. Тя ще се проведе на 9 май в „Рослин Централ парк хотел“, София, по време на националната конференция KLETT-TAG.
„Немският език отваря врати към безгранични възможности, преодолява бариери и играе решаваща роля за професионалното развитие на нашите деца. Затова един от основните ни приоритети е да осигурим на младите таланти пространство за изява, което развива уменията им и ги подготвя за предизвикателствата на съвременния свят. Впечатлени сме от тяхната отдаденост и постоянство! Поздравяваме ги за високите постижения и благодарим на техните учители за примера, който дават на българското общество“, сподели Владимир Колев, управител на издателство „Клет България“.

В първия кръг на образователната надпревара се включиха над 3300 ученици, които премериха знанията си в условия, съобразени с международните изпитни стандарти. Най-добре представилите се от тях преминаха към финалния кръг, който се състоя в ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – най-старата гимназия в Ловеч, символ на академични постижения и утвърдени традиции. Сред останалите победители в него са ученици от София, Перник, Благоевград и Варна.
Участниците от Пазарджик също изпъкнаха със своите забележителни умения и техният общ среден резултат от над 72 точки им осигури челно място в класацията за най-добре представил се град. Веднага след тях се наредиха децата от Велико Търново и Смолян, които също доказаха как целенасочената подготовка води до големи успехи.
С времето националното състезание по немски език се утвърждава като едно от най-значимите събития в образователния календар. То е естествено продължение на мисията на издателство „Клет България“ да подкрепя всеки по пътя и да поставя стабилна основа за бъдещата реализация на нашите деца.

Новини
Богомил Петков с приз „Добродетел на десетилетието“

Народният представител Богомил Петков бе отличен с почетния знак „Добродетел на десетилетието“, присъждан от Националното сдружение на сираците в България. Призът му беше връчена по време на тържествена церемония в София, на която бяха отличени над 60 организации, компании и общественици за принос и активна подкрепа към каузите на Сдружението.
Отличията се връчват за десета поредна година и са насочени към личности и институции, които последователно съдействат за реализирането на социалните инициативи в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителска грижа. През изминалото десетилетие Сдружението развива проекти, свързани с подобряване на условията за образование, личностно развитие и социална интеграция на уязвими млади хора в България.
Сред отличените тази година бяха още кметовете на Стара Загора, Бургас и Ямбол, представители на местната власт, ректори на висши учебни заведения, както и представители на бизнеса и обществения сектор от цялата страна. Призове получиха проф. Добромир Димитров – ректор на Медицински университет – Плевен, проф. Миглена Темелкова – ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи, както и дирекция „Спорт“ към Община Варна.
В рамките на церемонията председателят на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов изрази благодарност към Богомил Петков за неговата последователна подкрепа, включително участието му като дарител в последната коледна кампания на организацията.
„Успях да Ви убедя да дойдете. Заразявайте повече Ваши колеги в Народното събрание да помагат!“, обърна се той към народния представител. От своя страна Богомил Петков подчерта значението на личната ангажираност към подобни каузи. „Аз съм щастлив човек, че имам възможността да дарявам. Ако искате да бъдете щастливи, дарявайте и вие“, заяви той при получаването на отличието.
Богомил Петков бе водач на листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в 7 МИР Габрово и в момента е народен представител за трети път.
Отличието „Добродетел на десетилетието“ поставя акцент върху обществената му ангажираност извън парламентарната дейност и върху подкрепата му за инициативи в полза на най-уязвимите деца и млади хора в страната.

-
Любопитнопреди 6 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Новинипреди 7 дниСмениха областния управител и на Габрово
-
Новинипреди 5 дниОтличия за „КюБол“ на републиканското първенство по билярд
-
Новинипреди 5 дниДа помогнем на Ники да оздравее!
-
Новинипреди 6 дни„Янтра“ се наложи убедително над „Етър“ в дербито на региона
-
Новинипреди 7 дни„Янтра“ приема „Етър“ в дербито на кръга
-
Кримипреди 4 дниГеорги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово
-
Кримипреди 4 дни10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана






