Свържи се с нас

Култура

„Художествени осезания” в Галерията

Събитие специално организирано за хора с нарушено зрение

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

В Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово бяха открити „Художествени осезания”, събитие специално организирано за хора с частично или напълно нарушено зрение.

Благодарение на тактилните карти и аудиоописания те се докоснаха за първи път в Габрово до творби на изявени български художници – Христо Цокев, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Георги Василев, Митьо Солаков, Вежди Рашидов и икона на Симеон Коюв, част от представителната експозиция на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

През месец октомври 2018 г. Художествена галерия „Христо Цокев” спечели съфинансиране към конкурсна сесия за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, на тема: ,,Музеят като образователна среда“, обявена от Министерство на културата.

Целта на проекта е художествената галерия в Габрово да бъде физически достъпна среда за хора с нарушено зрение и да предостави подходящи условия за тактилен и сензитивен контакт до произведения на изкуството.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Очакванията са да се привлече нова публика като се повиши интереса на незрящите към изкуството, да се провокират нови чувства и емоции чрез сетивни възприятия, различни от зрителните и да се развие творческия потенциал при деца и възрастни с частично или изцяло нарушено зрение, включвайки се в творчески ателиета, организирани от галерията.

Предвижда се част от тактилните изображения да участват в гостуваща пътуваща изложба с оригиналните произведения от фонда на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Дейностите по проекта са изработване на тактилни карти, изработени от специална микрокапсулна хартия и са приложени към оригиналните произведения на изкуството, , чиито автори са добре познати на специалисти и широката публика.

Към всяка тактилната карта се записва аудиоописание, което дава обща информация за художника, обща информация за произведението и описание как да бъде опознато то – къде се поставят ръцете, общата форма, изследване на картината поетапно.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

В рамките на проекта с откриването на изложбата се проведе ателие, където всички желаещи имаха възможност да изработят малка пластика от глина с помощта и насоките на скулптор. Под ръководството на Петър Кондев, завършил специалност „Скулптура” в Академията по изкуства в Милано, в момента следващ магистратура по същата специалност във Велико Търново, хората с нарушено зрение сътвориха свое произведение от глина.

Изработването на тактилните карти и аудиоописанията се осъществи от Алберто Стайков, професионален фотограф, който е приел за своя лична кауза да подобри качеството на живот на незрящите в България.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Той е основател на фондация „Графия”, стремяща се да създаде достъпна среда в сферата на изкуствата за хората с нарушено или липсващо зрение и промяна на възприятието относно зрителните увреждания в социални групи с нормално виждащи хора.

Именно неговото име се свързва с изработка са тактилни изображения станали част от експозициите в Квадрат 500 и Софийска градска галерия.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Партньори по проекта „Художествени осезания” са Регионална организация на слепите в Габрово, Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Габрово и Център за социална рехабилитация и интеграция за хора с увреждания, сдружение „Бъдеще и закрила за лица с интелектуални затруднения”.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Гостите на събитието споделиха радостта и удивлението си от предоставената възможност да се докоснат до изкуството. Посетителите от Дневен център за лица с увреждания в знак на благодарност подариха на директора на Галерията Евгени Недев произведение, което те лично изработиха.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Култура

Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО

Published

on

XVII Годишна конференция на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във френския град Сент Гратиен на 23 и 24 юни 2025 година. Габрово е част от тази организация, благодарение на съхраненото в музей „Етър“ културно наследство. Зам-кметът по културата Невена Минева, Велимира Христова, главен експерт в Община Габрово и Тихомир Църов от екипа на музей „Етър“ участваха в световния форум.

Невена Минева се включи в панела на местните власти и представи визията на Габрово за култура и устойчиво развитие. „Габрово, определен за Творчески град на занаятите и народното изкуство през 2017 година, възприема културата като стратегически фактор за устойчиво градско развитие. Нашата ангажираност е в пълно съответствие с Манифеста от Брага, който призовава културата да бъде самостоятелна цел в глобалната програма за развитие след 2030 година. Активно интегрираме културни политики на местно и международно ниво, насърчавайки творчество, приобщаване и устойчивост“, заяви зам.-кметът на Община Габрово по време на своята презентация.

Невена Минева сподели конкретни действия и политики в областта на културата, провеждани от местната власт в Габрово. Има ясен стремеж към подобряване на културната инфраструктура – инвестиции в креативни хъбове, музеи и обществени пространства, които стимулират артистичното изразяване. Реализират се програми за участие на общността – инициативи, които насърчават културното включване и гарантират достъп за всички граждани. Обособяват се зелени културни пространства, които са устойчива градска среда, интегрираща културата с екологичното мислене.

Що се отнася до международното сътрудничество и прилагането на Манифеста от Брага, по думите на Невена Минева, Габрово активно участва в мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, като си сътрудничи с други творчески градове от цял свят, обменя добри практики и работи по съвместни проекти. Оказва се подкрепа за културните права, дигиталните иновации и културните политики с екологична съзнателност.

Зам.-кметът на Община Габрово смята, че се засилват партньорствата с европейски градове в подкрепа на културната дипломация. Пред участниците в международния форум Невена Минева обяви, че Габрово официално издига кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 година.

„Тази инициатива носи значителни социални, културни и икономически ползи. Тя насърчава градското обновление, подобрява образа на града, повишава международната му видимост и подкрепя туризма. Но тя също така има и важен социален ефект, чрез програми за достъпност и междукултурен диалог. Кандидатурата ни предлага възможност да подчертаем уникалната идентичност на Габрово, да засилим културния сектор и да осигурим дългосрочно положително въздействие.“

Невена Минева цитира думи на кмета на Габрово Таня Христова, че кандидатурата не е просто събитие, а дългосрочна стратегия с трансформиращ ефект.

Тихомир Църов, журналист и ПР на музей „Етър“, представи Международния панаир на традиционните занаяти, който през 2025 година се провежда за 19 път. Акцент в презентацията бяха майсторите, които се очаква да пристигнат от Креативните градове от мрежата на ЮНЕСКО.

Между 6 и 8 септември в „Етър“ се очакват над 50 занаятчии от три континента. Тихомир Църов припомни, че през 2017 и 2018 година в Международния панаир взема участие проф. Лейла Адам от Судан, която представи местни техники за създаване на съдове от глина. В следващите издания се представят занаятчии от Южна Африка, Бразилия, Египет и Китай.

Интересът към презентация бе видим, като бе заявено желание за създаване на нови и затвърждаване на вече съществуващи контакти и обмяна на занаятчии по време на форуми в различни части на света – Малайзия, Южна Африка, Нигер, Италия и др. По време на Годишната среща бе отделено специално внимание на внедряването на Изкуствен интелект в създаването на културен продукт.

По време на последното пленарно заседание бе обявено, че мароканския град Есауира ще бъде домакин на годишната среща на Мрежата през 2026 година.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица