

Култура
„Художествени осезания” в Галерията
Събитие специално организирано за хора с нарушено зрение

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
В Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово бяха открити „Художествени осезания”, събитие специално организирано за хора с частично или напълно нарушено зрение.
Благодарение на тактилните карти и аудиоописания те се докоснаха за първи път в Габрово до творби на изявени български художници – Христо Цокев, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Георги Василев, Митьо Солаков, Вежди Рашидов и икона на Симеон Коюв, част от представителната експозиция на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
През месец октомври 2018 г. Художествена галерия „Христо Цокев” спечели съфинансиране към конкурсна сесия за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, на тема: ,,Музеят като образователна среда“, обявена от Министерство на културата.
Целта на проекта е художествената галерия в Габрово да бъде физически достъпна среда за хора с нарушено зрение и да предостави подходящи условия за тактилен и сензитивен контакт до произведения на изкуството.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Очакванията са да се привлече нова публика като се повиши интереса на незрящите към изкуството, да се провокират нови чувства и емоции чрез сетивни възприятия, различни от зрителните и да се развие творческия потенциал при деца и възрастни с частично или изцяло нарушено зрение, включвайки се в творчески ателиета, организирани от галерията.
Предвижда се част от тактилните изображения да участват в гостуваща пътуваща изложба с оригиналните произведения от фонда на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Дейностите по проекта са изработване на тактилни карти, изработени от специална микрокапсулна хартия и са приложени към оригиналните произведения на изкуството, , чиито автори са добре познати на специалисти и широката публика.
Към всяка тактилната карта се записва аудиоописание, което дава обща информация за художника, обща информация за произведението и описание как да бъде опознато то – къде се поставят ръцете, общата форма, изследване на картината поетапно.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
В рамките на проекта с откриването на изложбата се проведе ателие, където всички желаещи имаха възможност да изработят малка пластика от глина с помощта и насоките на скулптор. Под ръководството на Петър Кондев, завършил специалност „Скулптура” в Академията по изкуства в Милано, в момента следващ магистратура по същата специалност във Велико Търново, хората с нарушено зрение сътвориха свое произведение от глина.
Изработването на тактилните карти и аудиоописанията се осъществи от Алберто Стайков, професионален фотограф, който е приел за своя лична кауза да подобри качеството на живот на незрящите в България.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Той е основател на фондация „Графия”, стремяща се да създаде достъпна среда в сферата на изкуствата за хората с нарушено или липсващо зрение и промяна на възприятието относно зрителните увреждания в социални групи с нормално виждащи хора.
Именно неговото име се свързва с изработка са тактилни изображения станали част от експозициите в Квадрат 500 и Софийска градска галерия.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Партньори по проекта „Художествени осезания” са Регионална организация на слепите в Габрово, Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Габрово и Център за социална рехабилитация и интеграция за хора с увреждания, сдружение „Бъдеще и закрила за лица с интелектуални затруднения”.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
Гостите на събитието споделиха радостта и удивлението си от предоставената възможност да се докоснат до изкуството. Посетителите от Дневен център за лица с увреждания в знак на благодарност подариха на директора на Галерията Евгени Недев произведение, което те лично изработиха.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство