

Крими
Земеделец призна, че е „бъркал в еврокацата с меда“

снимка: Апелативна прокуратура – Велико Търново, Архив
На 6 юни в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор при Окръжна прокуратура – Габрово и защитника на обвиняемия Х.Х. от севлиевското село Столът, с което на последния се налага наказание лишаване от свобода – условно, за представяне на неверни сведения, с цел получаване на финансиране от европейски фондове.
Съгласно споразумението Х.Х. се признава за виновен в това, че на 2 април 2014 г., за да получи средства за подпомагане като земеделски производител, представил пред Общинската служба по земеделие в Севлиево неверни сведения. Земеделецът декларирал, че има правно основание за ползване на определени земеделски площи въз основа на сключен договор за наем със собствениците им, в нарушение на задължение да предостави верни такива, съгласно Наредба №5/2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания.
Видно от доказателствата по делото, от обвиняемия са заявени за подпомагане имоти с обща площ 276 400 кв.м, от които – 135 662 кв.м с правно основание за ползване (сключени договори за наем за 2014 г.) и 140 738 кв.м без правно основание за ползване.
За последно посочената земеделска земя (140 738 кв.м) Х.Х. е получил средства в размер на 7 160,95 лева от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, принадлежащ на Европейския съюз. Пред съда бяха представени доказателства, че сумата е възстановена от обвиняемия на разпределящия национален орган – ДФ „Земеделие“.
За извършеното престъпление и на основание чл.248а, ал.5, във вр. с ал.3 и ал.2 от НК и чл.55 от НК на Х.Х. бе наложено наказание от 1 година „лишаване от свобода“, като на основание чл.66 ал.1 от НК изпълнението на същото бе отложено с изпитателен срок от 3 години.
Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Крими
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там


По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража 27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.
Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.
Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.
След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами


Служители от РД „Гранична полиция“ – Русе задържаха част от организирана престъпна група за телефонни измами. Те опитали да пренесат през границата голяма сума пари и накити, съобщиха от пресцентъра на МВР.
На 22 юни, в 19.20 часа, при осъществяване на компенсиращи мерки, граничен полицейски екип спрял за проверка таксиметров автомобил, който пристигнал за излизане от България на граничния преход Русе – Гюргево.
Поведението на пътника, 27-годишен мъж от Севлиево, им се сторило подозрително. Направен бил оглед на пренасяния от него личен багаж, при който граничните полицаи открили несесер в найлонова чанта с видимо голяма сума пари.
Мъжът обяснил, че багажът не бил негов, а на други двама, които също пътуват за Румъния. Тримата трябвало да се срещнат в Букурещ.
27-годишният пътник в таксито, който пренасял в несесера 29 860 лева и 5 накита от жълт метал, бил задържан.
След проведени оперативни мероприятия, служители от сектор „Специални тактически действия“ в РДГП – Русе задържали в граничната зона и 23-годишен мъж от Севлиевско, съпричастен към случая.
В голям магазин в Русе била задържана и 18 – годишна жена, също от Севлиевско. При обиск в бельото ѝ били открити 3 370 лева. Граничните полицаи установили, че накитите и паричните средства били предмет на престъпление – жена от Севлиево е била обект на телефонна измама и хвърлила от терасата си пари и накити на престъпниците.
Тримата задържани ще бъдат предадени на ОДМВР-Габрово. Същият екип гранични полицаи от ГПУ-Русе на 21 юни е разкрил идентичен случай. Пак при опит да премине в Румъния е задържан 23-годишен мъж от Плевен, пренасящ 2 100 лева и 2 950 долара, които придобил чрез телефонна измама на територията на Плевенска област.

-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 6 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 6 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 3 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 3 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 3 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 2 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 3 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там