Свържи се с нас

Култура

Виртуална реалност в Дечкова къща

Виртуална реалност в Дечкова къща връща публиката към живота от края на ХІХ и началото на ХХ век

Published

on

снимка: РИМ – Габрово

С технологията на 360-градусово видеозснемане за Дечкова къща в Габрово ще бъде създаден филм, в който експозиционата среда ще бъде „оживена“ от професионални актьори. Дигитално съдържание ще бъде достъпно за публиката чрез VR-очила с вградени микрофони. По този начин посетителите ще имат възможност да се пренесат във виртуална реалност и да наблюдават различни моменти от ежедневието в градската къща от края на ХІХ и началото на ХХ век.

„Усещането, което се създава е на активен участник, който може, протягайки ръка, да докосне актьорите или културните ценности. Тази интерактивната симулация ще позволи изграждане на по-дълбока и по-трайна ментална връзка между създаденото възприятие и реалната среда“, каза главният уредник на Регионален исторически музей – Габрово Радост Балевска.

Паралелно с този вид специфично заснемане ще се осъществи и заснемане с кинокамера, с възможност за представяне на видеоматериала пред многобройна публика на образователни, туристически и културни форуми, в открити пространства, където използването на VR-очилата би създало ограничение за всички желаещи.

„За провеждане на занимания с ученици, с цел затвърждаване на наученото по време на посещението и развиване на тяхното въображение и творчески възможности, ще бъде създадено образователно помагало – папка с образователно-игрови подлистник, в което децата да работят по време на занятието и да вземат със себе си, за да могат да го допълват и ползват като полезен източник на информация“, каза още Радост Балевска.

Проектът, чрез който се реализират тези инициативи се нарича „Неформално образование в ревитализирана музейна среда“. Инициативата има за цел, използвайки възможностите на дигиталните технологии, по съвременен и атрактивен начин да „вдъхне живот“ в представянето на постоянната експозиция „Градски бит от края на ХІХ до 40-те години на ХХ век“ в музеен обект „Дечкова къща“.

снимка: РИМ – Габрово

Общата стойност е 13 180 лева. Финансирането от Министерство на културата е 9 834 лева. Изпълнение от юни до 30 ноември 2019 г.

Партньори са Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и Средно училище „Райчо Каролев“.

Партньорството с утвърдена културна институция, каквато е ДТ „Рачо Стоянов“ ще гарантира високото художествено качество на късометражния филм.

РИМ – Габрово има изградено дългогодишно сътрудничество с училище „Райчо Каролев“.

„За нас като професионалисти е важно да имаме обратна връзка с целевата публика, затова ще потърсим мнението на преподаватели по история, български език и литература, изобразително изкуство и ученици, с интерес към историята от СУ „Райчо Каролев“. С тях ще бъде обсъдена работната визия и съдържанието на образователното помагало, а препоръките на преподавателите и учениците ще бъдат взети под внимание при изготвянето на финалния му вариант“, обявиха от Регионален исторически музей – Габрово.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица