

Култура
Виртуална реалност в Дечкова къща
Виртуална реалност в Дечкова къща връща публиката към живота от края на ХІХ и началото на ХХ век

снимка: РИМ – Габрово
С технологията на 360-градусово видеозснемане за Дечкова къща в Габрово ще бъде създаден филм, в който експозиционата среда ще бъде „оживена“ от професионални актьори. Дигитално съдържание ще бъде достъпно за публиката чрез VR-очила с вградени микрофони. По този начин посетителите ще имат възможност да се пренесат във виртуална реалност и да наблюдават различни моменти от ежедневието в градската къща от края на ХІХ и началото на ХХ век.
„Усещането, което се създава е на активен участник, който може, протягайки ръка, да докосне актьорите или културните ценности. Тази интерактивната симулация ще позволи изграждане на по-дълбока и по-трайна ментална връзка между създаденото възприятие и реалната среда“, каза главният уредник на Регионален исторически музей – Габрово Радост Балевска.
Паралелно с този вид специфично заснемане ще се осъществи и заснемане с кинокамера, с възможност за представяне на видеоматериала пред многобройна публика на образователни, туристически и културни форуми, в открити пространства, където използването на VR-очилата би създало ограничение за всички желаещи.
„За провеждане на занимания с ученици, с цел затвърждаване на наученото по време на посещението и развиване на тяхното въображение и творчески възможности, ще бъде създадено образователно помагало – папка с образователно-игрови подлистник, в което децата да работят по време на занятието и да вземат със себе си, за да могат да го допълват и ползват като полезен източник на информация“, каза още Радост Балевска.
Проектът, чрез който се реализират тези инициативи се нарича „Неформално образование в ревитализирана музейна среда“. Инициативата има за цел, използвайки възможностите на дигиталните технологии, по съвременен и атрактивен начин да „вдъхне живот“ в представянето на постоянната експозиция „Градски бит от края на ХІХ до 40-те години на ХХ век“ в музеен обект „Дечкова къща“.

снимка: РИМ – Габрово
Общата стойност е 13 180 лева. Финансирането от Министерство на културата е 9 834 лева. Изпълнение от юни до 30 ноември 2019 г.
Партньори са Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и Средно училище „Райчо Каролев“.
Партньорството с утвърдена културна институция, каквато е ДТ „Рачо Стоянов“ ще гарантира високото художествено качество на късометражния филм.
РИМ – Габрово има изградено дългогодишно сътрудничество с училище „Райчо Каролев“.
„За нас като професионалисти е важно да имаме обратна връзка с целевата публика, затова ще потърсим мнението на преподаватели по история, български език и литература, изобразително изкуство и ученици, с интерес към историята от СУ „Райчо Каролев“. С тях ще бъде обсъдена работната визия и съдържанието на образователното помагало, а препоръките на преподавателите и учениците ще бъдат взети под внимание при изготвянето на финалния му вариант“, обявиха от Регионален исторически музей – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“