

Култура
Пианистите на МК „Весела“ със 7 първи надгради от Пловдив

Любомира, Александра, Симона, Адриана и Виктор след награждаването им на конкурса „М.Петров“ – Пловдив 2019. Снимка: МК „Весела“
Седем първи награди спечелиха в Пловдив пианистите от Музикален клуб „Весела“. Само два дни след завоюваните успехи на Международния конкурс „Златният ключ“ в Македония, децата от МК „Весела“ участваха по традиция в Националния конкурс „Милчо Петров“ – Пловдив.

Полина Флориду с две първи награди в рамките на една седмица – от Македония и Пловдив
Тази година, в която европейска столица на културата е Градът под тепетата и в него кипи богат културен живот, на конкурса „Милчо Петров“ се представиха седем пианисти от габровския музикален клуб, които показаха високото си ниво със спечелените награди.
По традиция, всяко издание на конкурса се открива с музикално изпълнение на последния носител на Гран-при.
Поради неговото отсъствие този път обаче, бе отправена покана от страна на организаторите от читалище „Шалом Алейхем“ към Любомира Ангелова – носител на Специалната награда за българска пиеса от миналогодишния конкурс.
Радост, признание и отговорност бе, че сега за втори път възпитаник на Музикален клуб “Весела“ имаше честта да открие конкурса, като първият бе през 2017 г., когато конкурсът беше открит от Светослав Цифудин, носител на Гран- при.
А тази година носители на Първи награди в своите възрастови групи станаха Полина Флориду /4 клас/, Адриана Кънева /5 клас/, Виктор Василев /6 клас/, Любомира Ангелова /9 клас/, Александра Станева /9 клас/, както и двата клавирни дуета: Адриана Кънева – Виктор Василев и Симона Тодорова – Александра Станева, а Мартин Богданов /2 клас/ и Симона Тодорова /9 клас/ спечелиха втори награди.

Мартин Богданов, най- малкият участник тази година в конкурса от Музикален клуб „Весела“
Децата и техният клавирен педагог Весела Пенева бяха специално поздравени от Дарина Кантарджиева, преподавател по пиано в НМУ „Любомир Пипков“- София и член на журито, за успеха си и за собствения почерк, който ги отличава от останалите участници.
Председателят на журито на конкурса, акад. проф. Н.Стойков, издаде своя втори сборник „Студии, статии, интервюта“.
В него е поместено есето на габровския клавирен педагог Весела Пенева – „За Николай Стойков – с цялата ни обич“.
Творбата е един спонтанен и непринуден разказ за съвместната работа на композитора и младите таланти от Музикален клуб „Весела“ – Габрово, представили пиесите му не само на конкурсните подиуми в България, но и във Франция, Италия и Македония.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“