Свържи се с нас

Култура

Пътуващата изложба за Първата конституция откриха в Габрово (снимки)

Published

on

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Пътуващата във всички области на страната изложба, разказваща за изготвянето и приемането на Търновската конституция, беше открита днес (7 май) в Габрово. Експозицията е подредена на втория етаж в новия корпус на Националната Априловска гимназия и ще остане до края на месеца.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Изложбата „140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция“ откри областният управител на Габрово Невена Петкова. Събитието бе уважено от народните представители Кристина Сидорова и Николай Сираков, кмета на Габрово Таня Христова, заместник – областния Мария Пенева, началника на РУО – Габрово Георги Маринов, директора на НАГ Снежана Рачевиц, представители на културни институции, преподаватели и ученици от гимназията – домакин.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Инициативата за нейното организиране е на Народното събрание, със съдействието на Държавна агенция „Архиви“ и Областните администрации, имащи ангажимент за представянето й във всички областни центрове в страната.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Катя Гечева от ТД „Архиви“ – Габрово разказа повече около създаването на изложбата, експонатите и кои са видните габровци Райчо Каролев и Иван Гюзелев, намерили място в пътуващата експозиция. Основен акцент в нейния разказ бяха и представителите от Габрово в Учредителното събрание: трима  по звание (според  длъжността, която заемат) – Иван Пенчов Златин, председател на Габровския окръжен съд; Калчо Симеонов Дренков, председател на Габровския окръжен съвет и Сава Илиев Сирманов, председател на Габровския градски управителен съвет. Избрани от габровци, за да ги представляват са д-р Алекси Христов, заслужил габровски общественик и Иван Гюзелев, учител по физика в Габровската гимназия. Други двама габровци, назначени  със заповед на губернатора,  т.е. “по право” са Райчо Каролев, инспектор на училищата в Русенска губерния и Андрей Манолов, член на Търновския губернски съд.

Иван  Гюзелев и Райчо Каролев са представени в експозицията с кратки биографични справки, те продължават участието си в политическия живот на страната и заемат министерските кресла в Министерството на народното просвещение през 1880 г. и  1884-1886 г.  Останалите габровски участници в Учредителното събрание може да се видят на общото таблото на членовете.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Специално място в експозицията е отредено на Петко Рачев Славейков, като един от най-активните парламентаристи. На таблото са използвани две снимки съхранявани в ДА – Габрово: на къщата в която е живяло семейство Славейкови и паметника на П. Р. Славейков в Трявна.

Катя Гечева отбеляза и още едно важно за габровци събитие – на 5 юли тази година се навършват 140 години от издаването на указа за назначаване на Първото българско правителство, с министър-председател Тодор Бурмов, роден в с. Нова махла, днес квартал на Габрово, което е още един повод да припомним на всички за габровците, дръзнали да бъдат първи.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В изложбата са представени исторически и биографични данни за народните представители от състава на Учредителното събрание, портрети и документи за тяхната дейност. Показани са още моменти от работата върху Търновската конституция, както и развитието на конституционния процес на фона на историческите събития, които го следват.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица