Свържи се с нас

Култура

Фестивал на комедийния спектакъл в Габрово

Драматичният театър в Габрово събира театрали от страната и чужбина

Published

on

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово

11-то издание на Международния фестивал на комедийния спектакъл ще се проведе в Габрово от 13 до 17 май. Организатор и домакин на събитието е Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“.

Осем от най-добрите комедийни представления от страната и Република Северна Македония ще се играят на сцените на Драматичния театър, Държавния куклен театър и Дома на културата. Спектаклите са на режисьорите Теди Москов, Камен Донев, Васил Дуев, Михаил Петров, Владимир Петков, Катя Петрова и Димо Дешев.

Публика ще види над 100 артисти от Драматичен театър Пловдив, софийските театри „Възраждане“, „София“ и Народен театър „Иван Вазов“, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, Габровския театър и чуждестранните гости от театъра в Куманово.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово

За първи път селекционер на фестивала е Мирела Иванова, която е драматург в Народен театър „Иван Вазов“. Публиката я познава като автор на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди.

В подбора на спектаклите за фестивалната програма тя се е водила от три принципа: да доминира комедийното начало, да бъдат представени стойностни, професионални продукции и да бъдат представени театрални трупи от повече градове в България.

В последния ден, 17 май, след края на последното представление от фестивалната програма, публиката ще определи чрез гласуване кои ще са носителите на двете награди. Наградите са в две категории: „най-смешен спектакъл“ и „най-смешен актьор/актриса“.

За целта ще има поставена урна в централното фоайе на театъра, която ще бъде на разположение на зрителите от началото на фестивала.

Докато сцените преливат от смеха на публиката, пространството около театъра ще очаква габровци и гостите на града да се включат в „Паралелната програма“. В рамките на три дни – от 13 до 15 май включително, съпътстващите събития ще огласят пространството с музика, смях, циркови и комедийни спектакли, много забавления.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово

Ще видим Георги Низамов, Ники Станоев и бандата „Екоу Балкан Самба“ (Echoo Balkan Samba). Началният час е 21.00, само на 15 май събитието започва в 21.30 часа.

„Паралелна програма“ е проект на ДТ „Рачо Стоянов“ и се осъществява по Програма Култура с финансовата подкрепа на Община Габрово. Участниците в съпътстващите събития са подбрани след селекция и представят културен продукт, а не са улични артисти.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово

Събитията са насочени към всякакви публики, безплатни са и всеки може да се включи. Чрез тях се цели привличане на младите хора, които обитават парковите пространства около театъра, но рядко прекрачват прага на културните институти.

Съпътстващите събития ще допринесат за формиране на интерес у гражданите към творчески изяви и популяризиране на нови форми на театралното изкуство.

Част от Паралелната програма ще бъде „Училището за клоуни“. То ще протече през цялата фестивална седмица – от 13 до 17 май, и е предназначено за деца. Заниманията ще се провеждат през деня в градинката с мечето и са безплатни. Ще бъдат осигурени специални костюми и атрибути – перуки, носове, тромби, балони.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово

Какви постановки ще видите в Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19?

„Начало на спектакъла“ – режисьор Васил Дуев, постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово. Спектакълът е специално създаден тази година за Международния ден на театъра – 27 март. Игран е един единствен път, а създателите му се заканиха, че няма да има други представления. Поради огромния зрителски интерес и положителните отзиви на публиката, Габровският театър реши да открие фестивала с него. Постановката е направена по откъси от „Укротяване на опърничавата“, „Сън в лятна нощ“ и „Хамлет“ от Шекспир, „Автобиография“ на Бранислав Нушич, поеми на Нийл Хилбърн и Христо Фотев, текстове на Евстати Бурнаски и Маргарит Минков, като са включени и авторски текстове на режисьора Васил Дуев. Участват всички актьори на габровската трупа, артисти от Държавния куклен театър – Габрово, деца от Театрална школа „Котешка къща“.

„Мартин, Данчо и майка им“ – автор и режисьор Камен Донев, постановка на Драматичен театър Пловдив. Моноспектакъл на Албена Колева, музиката е на Славчо Николов от БТР.

„Емигрантски рай“ – от Димитър Динев, режисьор Катя Петрова, постановка на Театър „София“. В спектакъла ще видите поведението на няколко гастарбайтери, техните перипетии, крайни състояния, бърз и всепоглъщащ ритъм, много страст, болка, мистика, абсурдни ситуации и черен хумор.

„Господа, другари, pichove и дами“ – режисьор Димо Дешев, постановка на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен. Спектакълът е по текстове на Виктор Ляпин, Гогол, Чехов и Хашек. Театрално пътешествие, което с много хумор съчетава най-доброто от различни славянски автори с популярни песни от Висоцки, Булат Окуджава и познати руски филмови класики като „Диамантената ръка“ и „Бялото слънце на пустинята“.

„Коя гад изяде кашкавала“ – режисьор Теди Москов, постановка на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Комедия, провокирана от филма на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли“. С участието на Мая Новоселска и Валентин Танев – познатият тандем от други постановки на Теди Москов като „Мармалад“ и телевизионното шоу „Улицата“, както и актьорите от Русенския театър.

„Квартет за двама“ – режисьор Владимир Петков, постановка на Театър „Възраждане“. Спектакълът е създаден по едноимената пиеса на съвременния украински писател Анатолий Крим. Това е брилянтен, категоричен, вълнуващ разрез на човешките отношения, на връзката между мъжа и жената. Режисьорът Владимир Петков е добре познат във Франция и Канада.

„Мъни, мъни, мъни“ – постановка на театър Куманово от Република Северна Македония. Спектакълът е комедия по Рей Куни.

„Един безумен ден“ – от Пиер Дьо Бомарше, режисьор Михаил Петров, постановка на Народен театър „Иван Вазов“. Уникален спектакъл, в който се преплитат театър, музика, песен, танц, балет и живопис. Създателите му го определят като театрален карнавал – празнична еуфория за душата и сетивата на зрителите. Самият Бомарше определя пиесата си като комедия, но тя, без съмнение, е и политическа сатира. В актьорския състав участват познатите на габровци Гергана Змийчарова и Параскева Джукелова. Представлението не е подходящо за лица под 12 г.

За Мирела Иванова – селекционер на Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19

Мирела Иванова е драматург в Народен театър „Иван Вазов“ от края на 2016 г. и главен редактор на едноименното списание. Първият проект, в който участва, е „Майстори“ на режисьора Петринел Гочев по едноименната пиеса на Рачо Стоянов. Следва участието ѝ като драматург в „Калигула“ по Албер Камю на режисьорката Диана Добрева, „Тигърът“ от Петринел Гочев, „Nеодачници“ по Максим Горки на Иван Пантелеев, „Лисичета“ от Лилиан Хелман и „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ от Пейо Яворов на режисьорката Бина Харалампиева. Автор е на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди, сред които Литературната награда на София, Националната награда за съвременна литература „Христо Г. Данов“, Европейската награда за модерна поезия „Херман Ленц“, наградата на Баварското министерство на културата. Превежда от немски език, преподава в магистърската програма „Преводач-редактор“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Мирела Иванова е била дългогодишен главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София.

Паралелна програма – съпътстващи събития: около театъра или в градинката с мечето.

13 май, 21.00 часа – Низама Night – с участието на Георги Низамов, Милен Василев – пиано
14 май, 21.00 часа – Ники Станоев говори за музика
15 май, 21.30 часа – Echoo Balkan Samba
13 – 17 май, през деня – Училище за клоуни – в градинката с мечето

Как да си закупите билети или карти за представленията от фестивала?

Билети и карти за фестивала може да закупите от касата на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово – тел. 0896 745 100, всички каси ИзиПей/EasyPay и онлайн на epaygo.bg.

Тел. на организаторите: 0897 798 178, 0899 856 556, 0899 448 104.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица