Свържи се с нас

Култура

Готови ли сте да посрещнете Гергьовден?

Published

on

снимка: Музей „Етър“

Съвременният човек има необходимост от известна подготовка, за да посрещне Гергьовден. Не е толкова просто, колкото може да си помисли някой. Е, да, възможно е човек да го преживее в домашна обстановка. Да си купи агнешко месо, сирене и погача от магазина. Да погледа по телевизията или във Фейсбук как се залюляват гергьовденските люлки и кантар, как се играе гергьовденското хоро. Наистина е възможно и така.

снимка: Музей „Етър“

Но който иска да усети истински празника – мястото е „Етър”-а. Още от 5 май в музея се представят традициите, свързани с Гергьовден. Така посетителите научават не само практическите действия за празника, но и тяхната символика. Ако хората в миналото толкова ревностно се придържат към традициите, това означава, че знаят за отражението им върху човека, фамилията, населеното място.

снимка: Музей „Етър“

Защо хорото е гергьовденско? Защото се играе на деня, посветен на св. Георги, в песента, която озвучава музей „Етър”, Гергана е главната героиня, а съдбата й дотолкова вълнува останалите, че са я разказали в мелодия.

Силвия Георгиева танцува във фолклорен ансамбъл „Боженци”. В „Етър”-а тя не само се хвана на хорото, но се залюля и на люлка.

снимка: Музей „Етър“

„Обичам българските песни и танци. Традициите трябва да се спазват и да се предават на децата ни. Така ще пребъдем през вековете”, убедена е Силвия Георгиева. Тя обяснява, че на хорото се хващаш за здраве. На люлката пък се залюляваш, за да има благодат през годината. Велимира Стоилова, която също като Силвия е в народна носия, е научила, че залюляването на люлката на Гергьовден помага да намериш любимия човек. Той вече е до нея, но Велимира се качва на люлката „за здраве”, както според нея гласи поверието.

снимка: Музей „Етър“

Мариела Георгиева за първи път бие масло. Това се случва в автентична обстановка, а Мариела може да види това толкова нетрадиционно за нашата действителност действие от истински кулинарен майстор – Вейлада Мутафчиева. Мариела Георгиева много държи да бъде снимана в Балканската мандра, където посетителите не само наблюдават, но могат и да се включат активно в създаването на този ценен хранителен продукт. Съпругът на Мариела и техният син помагат активно с камерите на мобилните телефони за съхраняване на спомена за това преживяване.

„Днес никой не прави такова нещо. Затова искам да е документирано. Колко съм научила, ще се разбере от резултата”, усмихва се Мариела.

снимка: Музей „Етър“

Демонстраторът Вейлада Мутафчиева разказва какво е необходимо, за да се получи истинско масло. На първо място – стадо, което да издоиш. Млякото се оставя да прокисне ден-два, след което се налива в буталката и започва неговото ръчно биене. Процесът е дълъг, но резултатите са удивителни. Вейлада обяснява, че при биенето на масло не важи познатото от телевизионния екран, но спорно внушение, че нещата стават „бързо, лесно, вкусно”. Бавно, трудно, затова пък с уникален вкус – така се създава маслото в Балканската мандра.

В хляба, който се приготвя на Гергьовден има много символика. Водата, която се използва е „мълчана” и е взета от три кладенеца. В нея са потопени билки. Върху погачата са изобразени кошара, овце, слънце. Какво още се слага като изображение и какъв смисъл има всяко – може да разберете от специалистите, които на 6 май представят в музей „Етър” тази част от гергьовденската обредност.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

ДХС събира произведения от габровския художник Иван Христов – Грога

Published

on

Музеят на хумора и сатирата събира произведения от обичания габровски художник – Иван Христов – Грога, съобщиха от Веселата къща. С почит към таланта и философските възгледи на Грога, които той търпеливо споделяше с четката върху платната си, Музеят на хумора и сатирата, с подкрепата на семейство Христови и в партньорство с галерии и почитатели, подготвя изложба на обичания габровски творец.

В стремеж да предложи една добра селекция, се обръща към собствениците на картини на Грога: „Бъдете благосклонни и ни доверете притежаваните от Вас негови творби за временната изложба, която ще открием на 27 февруари 2025 г. в Музея на хумора и сатирата“, заявяват от ДХС.

За повече информация можете да пишете или се обадите на: Димка Колева exhibitions@humorhouse.bg, телефон: 0878381306; Драгомила Дойкин collection@humorhouse.bg, тел.: 0898588397.

„До 5 февруари очакваме да получим изображения, размери и година на създаване на Вашите творби, които бихте ни предоставили за изложбата. Избраните оригинали трябва да са в Музея не по-късно от 14 февруари. Можем да осигурим транспорт за Габрово и района, ще обсъдим и търсим удачни решения за доставките от другите населени места“, допълват още от Дома на хумора и сатирата.

Иван Христов – Грога (1942 – 2024) е роден в село Думници край Габрово на 27 февруари 1942 година. Завършва специалност Плакат във Великотърновския университет. След завършване на висшето си образование работи предимно живопис. Близо 30 години преподава рисуване в Средното художествено училище – Трявна. Участник е в множество общи и самостоятелни изложби, многократно награждаван, негови картини се намират в колекции в България и чужбина. Участвал е в 15 издания на Габровското биенале на хумора и сатирата в изкуството.

Зареди още

Култура

Пласидо Доминго – син със зашеметяващо концертно шоу в Габрово

Published

on

Световноизвестният певец, композитор и продуцент Пласидо Доминго – младши, син на прочутия испански тенор, пристига за първи път в България, за да представи своето впечатляващо концертно шоу „Volver – Anima Tango”. Този зрелищен спектакъл ще потопи зрителите изцяло в атмосферата на аржентинското танго и традиции, сред експлозия от музика, театър и танц.

Чрез гласа и невероятното си вокално майсторство, звездният оперен певец прави вдъхновяваща интерпретация на преживяванията от досега си с аржентинската музика, като израз на сцената.

Елегантната италианска певица и актриса Анализа Бианкофиоре е негов достоен партньор на сцената. Тя е финалист на наградата Opera Imaie за 2007 г. със спектакъла „Le train de Youkali“. Със своето изящество и страст, Анализа придава нови емоционално наситени нюанси и чувствителност на сцената.

Силвия Бергамини и Анализа Бианкофиоре са режисьори на спектакъла. Музиката към спектакъла ще изпълняват Buenos Aires Cafe Sextet в състав: Кристиано Луи – акордеон и бандонеон; Оскар Ди Раимо – цигулка; Стефано Чиотола – китари; Ремиджио Коко – пиано; Пиеро Ранучи – контрабас; Анджело Терела – барабани.

Начело на състава е виртуозният Кристиано Луи, майстор на бандонеона, който ще създаде автентичното звучене на тангото и неговия аранжимент на сцената. Очарователната магия на тази музика е претворена в танца на изключителните аржентински артисти Едуардо Мояно и Федерика Гумина. Те са професионални танго танцьори, а стилът им се отличава с изразителност и голяма доза елегантност на сцената. Техният ярък талант им отрежда място сред най-престижните европейски театри и фестивали и им носи международна слава.

Заедно със своите ученици от “Escuela Tango al Piso”, те правят блестяща хореография и танц, напълно в духа на класическото аржентинско танго. Спектакълът „Volver – Anima Tango” ще се проведе в 7 български града от 26 март до 1 април. Габрово е част от турнето на световноизвестния певец. Концертът му ще се проведе на 29 март, в спортна зала „Орловец“.

Билети можете да намерите на касите на залите и в мрежата на Eventim: https://www.eventim.bg/bg/artist/volver–anima-tango–placido-domingo-jr-643/profile.html

Зареди още

Култура

„Диалогът със самотата“ представя уникални камерни песни на Тодор Попов

Published

on

В партньорство с Община Дряново и Исторически музей – Дряново, където се съхранява архивът на известния български композитор – дряновецът Тодор Попов (1921 г –2000 г), на 2 февруари от 16.00 часа в Ритуалната зала на Община Дряново ще се състои музикално-поетичният спектакъл „Диалогът със самотата“.

Идеята за реализация на спектакъла е дело на Александра Дичева (пиано), в рамките на нейното изследване, посветено на Тодор Попов. Събитието ще представи непознати за публиката, рядко изпълнявани камерни песни на композитора – бисери от българското камерно – вокално творчество, силно въздействащи със своята дълбочина и красота.

„Диалогът със самотата“ обединява музиката и поезията в едно – всяка песен е вдъхновена от творби на поети като Пейо Яворов, Елисавета Багряна, Асен Разцветников, Димитър Методиев и др. Ключови откъси от поезията им оживяват в диалог между изпълнителите, разкривайки богатия емоционален свят, който стои зад всяко произведение.

Музикално-поетичният спектакъл изследва лайтмотива за човешката самота и дълбоките емоционални търсения на душата. На сцената ще видим оперните певци с усет към камерното музициране Гергана Георгиева (сопран), Михаил Михайлов (тенор), Анна Янкова (мецосопран) и Георги Бейков (бас).

„Диалогът със самотата“ е кулминацията на проект, който доведе до издаването на том първи, с 15 налични солови песни на Тодор Попов. 14 от тях са публикувани за първи път, а изданието е осъществено със съдействието на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

В рамките на проекта, реализиран с подкрепата на Национален фонд „Култура“, освен в Дряново, са предвидени допълнителни концерти на 1 февруари от 18.00 часа в ХГ „Христо Цокев“ – Габрово и на 4 февруари, 18.00 ч – Зала „Съвременност“, Безистен, гр. Ямбол.

Входът е свободен! Заповядайте!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица