Свържи се с нас

Новини

Базар в подкрепа на скулптурата на Керката

Заповядайте на базар в подкрепа скулптурата на Керката

Published

on

снимка: Община Габрово

Център за обществена подкрепа при SOS Детски селища България подкрепя каузата за изграждане на бронзова скулптурна композиция на известния габровски зевзек и композитор на фанфарна музика – Александър Керков, с изработени от деца в Арт работилницата на Центъра предмети за украса на дома и трапезата за предстоящите празници Цветница и Великден.

Благотворителният Великденски базар ще се осъществи с подкрепата на Младежки съвет по наркотични вещества и ученическите съвети.

Той ще се проведе на Цветница, 21 април, на централната пешеходна улица “ Радецка“. Събраните средства от благотворителната кампания ще бъдат дарени на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“, застанали зад каузата да бъде изградена бронзова скулптурна композиция на Александър Керков – Керката.

Визуализация на бронзовата скулптурна композиция на известният габровски зевзек и композитор на фанфарна музика – Александър Керков

Кой е Александър Керков?

Александър Недков Керков – КЕРКАТА е една от емблемите на музикалния живот в Габрово от миналото. Той е първият български композитор на фанфарна музика. За времето от 1935 г. до 1947 г. той създава десет фанфарни музики в училищата на Габрово и околните села, които с право са наречени „ украшение и гордост на Габрово”.

Роден е на 18 август 1901 г. в Габрово. На четиринадесет години се премества в София при вуйна си Стефана Гюзелева. Иван Гюзелев – математик, физик, философ, народен представител в Първото Велико народно събрание, първи министър на просвещението е брат на майка му – негов вуйчо. Завършва основното си образование в София и като доброволец постъпва в музиката на I-ви пехотен полк, а след това в симфоничния оркестър на маестро Георги Атанасов. През 1925 година завършва средния клас на Музикалната академия, където изучава виолончело и цугтромбон.

Младият Александър Керков израства в среда, която го среща с композитори и оперни певци, които са известни имена от музикалния живот в България. Сред тях са дъщерите на Иван Гюзелев – Богдана Вулпе – първата жена оперен композитор, Олга Гюзелева – мецосопран, Донка Гюзелева – актриса и съпруга на Кръстю Сарафов, маестро Георги Атанасов, Панайот Пипков – композитор и капелмайстор, проф. Иван Цибулка и др.

През 1926 година се завръща в Габрово като свири в оркестри на немите кина „Майчина грижа” и Театъра. Основава духовата музика на Техническото училище „Д-р Никола Василиади” през 1930 година, а през 1931 година – оркестър „Джаз Керков”. Освен сериозен музикант, Керков е и голям шегобиец. Невероятен успех са имали представленията на Габровското весело театро в които той е основен организатор.

Александър Керков е композитор, музикант и музикален педагог, който посвещава целия си живот на младото поколение и музиката. Създадените от него фанфарни музики, духови и джазови оркестри все още са мил и незабравим спомен за неговите възпитаници и почитатели.

Израз на интереса към личността на Александър Керков е книгата на Милка Берберова „Музикален етюд. Първият български композитор на фанфарна музика, Александър Керков” и двата филма „Вечният музикант”, създаден от Оскар Кръстанов и „Летете с Росинант” (2007 г.) на Георги Стоев – Джеки.

„Вечният музикант” е документален филм за Керков, който е получил „Златен ритон” (1980г., Пловдив) и Специална награда на журито от фестивала Лил, Франция (1980 г.).

Александър Керков почива на 31.10.1987 г. в Габрово. Днес само по-възрастните габровци си спомнят за него като човека, продавал лотарийни билети и фишове на Тото 2, аранжирани с късметчета с оригинални афоризми като: „Уважавай старостта, тя е твоето бъдеще”, „Всичко е вятър, само вятърът не е вятър” и др.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

 

Крими

Закопчаха криминално проявен, участвал в телефонна измама в Габрово

Published

on

В резултат на бързи съвместни действия служители от габровската полиция и колегите им от Бяла беше установен и задържан криминално проявен мъж, съпричастен към телефонна измама.

Сигналът бил получен на 4 декември от 60-годишна габровка, която съобщила, че е била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ заявил, че е необходимо да съдейства на полицията в залавянето на телефонни измамници. Жената предала около 13 000 лв и 720 евро.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, вследствие на които бил задържан 46-годишен мъж, получил парите. Част от сумата била намерена и иззета.

Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Областна дирекция на МВР отново напомня: Не се доверявайте на телефонни обаждания от непознати! Получите ли обаждане от непознат за съдействие на полиция, разтърсващ разказ, молби за помощ или заплахи с последващи искания – предоставяне на пари или ценности, знайте, това е телефонна измама! Не се поддавайте, прекъснете връзката!

Телефонните измамници са изключително изобретателни. Те подбират жертвите си на случаен принцип. Като основно са възрастни хора, възползвайки се от тяхната загриженост за благосъстоянието на внуците, децата и роднините.

Измамниците се представят за лекари, роднини, полицаи и други, но винаги искат спешно пари. Сценариите, които използват, са най-различни. Те ангажират вниманието на своите жертви и задържат телефона отворен до осъществяване на престъпното деяние.

Претекст за получаване на исканата сума е преживяно пътнотранспортно произшествие, оказване съдействие на полицията, физически наранявания или извършването на хирургични интервенции с близки роднини на манипулираните лица.

В никакъв случай не изпълнявайте указания, в които ви искат пари по телефона, независимо кой и по какъв повод отправя искането! Не предоставяйте лични данни на свои близки по телефона!

Не предприемайте даване на пари на непознати, представящи се за посредници или доверени лица, защото това е сигурен знак за измама! Ако все пак имате съмнение, че се обажда близък човек, първо да опитайте да се свържете с него чрез свой съсед или познат, по възможност от телефон, различен от този, на който сте получили обаждането.

Предупредете вашите възрастни родители, близки или съседи да бъдат предпазливи и да не се доверяват на обаждания от страна на непознати.

При подобни случаи и при възникване на каквито и да е съмнения, сигнализирайте на ЕЕН 112 или потърсете помощ в най-близкото районно управление.

Зареди още

Крими

„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден

Published

on

34-годишен габровец бе лишен от свидетелството му за правоуправление, а автомобилът му иззет, след като беше заловен да шофира след употребата на наркотици.

Случаят е бил разкрит на Никулден, 6 декември. Тогава около 17.10 часа, на ул.“Райчо Каролев“ за полицейска проверка бил спрян лек автомобил “Хонда Сивик“, собственост и управляван от 34-годишния мъж.

Водачът бил тестван за употребата на наркотични вещества, като дрегерът отчел положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Габровецът не е дал кръвна проба за химически анализ, като приел показанията на техническото средство, с което бил изпробван.

Автомобилът му бил конфискуван, а по случая е образувано бързо производство.

Още едно превозно средство е било иззето през последните дни от полицията в Габрово. Касае се за „Опел Астра“, управляван от 47-годишен габровец, който бе спипан да шофира след употребата на алкохол.

Пияният нарушител бил заловен в неделя, 7 декември, около 01.15 часа, на бул.“Хемус“. Дисплеят на техническото средство отчело 1.50 промила алкохол в количеството издишан въздух. Мъжът е дал кръвна проба за химически анализ. Автомобилът му обаче бил иззет. По случая е образувано бързо производство.

Също в неделя, но часове по-късно, около 04.00 часа на бул.“Могильов“ бил спрян за проверка „Фолксваген Тигуан“, управляван от 25-годишен местен жител. Водачът бил тестван за алкохол, като дрегерът отчет фрапиращите 2.58 промила.

Младият мъж отказал да даде кръвна проба. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Култура

Представят книгата на Марина Ангелова

Published

on

Книгата “Ти можеш…и силата да полетиш“ на Марина Ангелова – основател на “Фондация в помощ на жени, претърпели насилие – ФЛАЙ – първо обичай себе си“, ще бъде представена на 9 декември от 17.00 ч. в Ритуалната зала на Община Габрово.

Форматът на събитието съчетава арт преживяване и дискусия по проблемите поставени от авторката. В 90 страници се преплитат лична изповед с анализ и препоръки от психолог.

Детайлно, образно и в дълбочина е проследено поведението на пострадалата от домашно насилие и насилникът – от друга страна, от друга – специалист анализира сигналите, при които на всеки в обществото трябва да заработи механизъм за отрезняване и вземане на решения.

“Ти можеш…и силата да полетиш“ е книга пътеводител, книга наръчник, който да ви послужи за разпознаване на елементите на цикъла на насилие. Тя е насочена към всички онези, които имат усещането, че няма да се справят, които се чувстват неразбрани, които се срамуват и страхуват. Всички онези, които са се предали и не вярват, че изход има. Всички онези, които се питат “Защо на мен?“ и всички, които в безпътицата се връщат отново и отново при насилника, мислейки че този път ще е различно, пише в предговора към книгата.

Представянето е в периода на 16-те дни активизъм, в които се реализират инициативи във връзка с 25 ноември – Международен ден за елиминиране насилието срещу жени. Изданието е финансирано от Български фонд за жените и Европейски съюз.

Марина Ангелова е родена в Габрово през декември 1982 г. Днес Марина учи и съчетава социални дейности, работи в център за деца и младежи с тежки увреждания и е основател на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие F.L.Y. – Първо обичай себе си.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица