Свържи се с нас

Новини

Институции търсят работещ модел за справяне с агресията в училище

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Мерки за изграждане на среда на толерантност. Намаляване разпространението и употребата на наркотици. Превенция на рисково поведение и безопасно поведение в интернет.

Тези теми бяха в основата на двучасова дискусия, в която участваха областният и заместник – областният управител, кметът на Община Габрово, директорът на ОД на МВР – Габрово, началникът на РУО – Габрово и всички директори на училища от Габрово.

Всички те заедно ще търсят работещ модел за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени деца, родители, учители и общност, информираха от Областна администрация – Габрово.

„Срещата, провокирана от един конкретен случай на агресия, е повод да се обсъди каква е реалната среда, какви са трудностите, с които се сблъскват педагози и съветници, има ли добре работещи модели, които могат да се приложат за всички… Правят се всякакви кампании, разпространяват се тематични филми, има множество активности, в които младите хора да се включат, но достатъчно ли е това? „Трябва да има правила и те да важат за всички, защото всички ние сме отговорни за случващото се около нас“ – заяви областният управител Невена Петкова.

снимка: Областна администрация – Габрово

Кметът Таня Христова определи срещата като видима стъпка към реалността, в която живеем. „Не да отчетем дейност, а да отворим съзнанието си и всички заедно да определим мерките. Без забрани! А чрез занимания и включване в различни дейности, където децата да имат възможност да развиват своите таланти и потенциал, за да имат цели, да имат мечти.“ – допълни още тя.

Планове има, но са важни дейностите – категоричен бе началникът на Регионалното управление на образованието. За повече информация и открит диалог с училищата призова и директорът на полицията.

Много примери бяха разказани – и добри, и лоши, и всеки искаше да сподели от своя опит по време на срещата, но една дума се повтаряше непрекъснато и от всички – отговорно родителство. „Да не забравяме, че децата са огледало на родителите“ – призова един от директорите. „Децата искат от нас обич, внимание и топлина, а ние вероятно не им я даваме, дали рисковото им поведение не е начин просто да привлекат нашето внимание?“ – запита риторично друг участник в срещата.

снимка: Областна администрация – Габрово

Трети отговори „Да не забравяме, че в началото беше Словото! В този процес най – важен е диалогът, разговорите – между деца, родители, учители, между цялото общество, защото както гласи една поговорка „За отглеждането на едно дете е нужно цяло село“.

Една среща е недостатъчна за решения, но достатъчна да очертае ситуацията и да постави началото на съвместна работа на институциите, чийто представители следващия месец ще се срещнат отново, за да предложат конкретни мерки.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Published

on

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.

Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.

Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.

В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.

Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.

За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Зареди още

Култура

Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Published

on

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.

Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.

Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.

„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.

Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.

Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.

С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Зареди още

Любопитно

Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Published

on

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.

Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.

Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.

В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица