Свържи се с нас

Новини

Габровската лига по минифутбол има нов лидер

Published

on

снимка: АНЛ – Габрово

Габровската лига по минифутбол има нов лидер в класирането. Това стана след изключително интересните срещи от 14-я кръг, които се изиграха през изминалата на стадион „Христо Ботев“.

На върха се изкачи тимът на „ФК Старо Село 777“, след като победи „Pasta Gabrovo“ със 7:2. Четири гола отбеляза Иван Лесев, а по един за победата добавиха Божидар Ненов, Божидар Василев и Даниел Дочев. За шампионите два гола отбеляза Петър Костадинов.

снимка: АНЛ – Габрово

Досегашният лидер „ФК Палаузово“ отстъпи първото място, след равенство с тима на „Eagles“. Положенията пред двете врати бяха достатъчно, но топката така и не пожела да навести някоя от мрежите. Така се получи рядко срещаният в минифутбола резултат 0:0.

снимка: АНЛ – Габрово

Освен „палаузовци“, на точка от първото място е и отборът на „Копакабана“, след победа над „Рио“ с 8:2. Ивайло Райнов, Климент Велев, Никола Камбуров и Пламен Меразов вкараха по два гола за победителите, а за „Рио“ точни бяха Деян Пенев и Калин Ганчев.

снимка: АНЛ – Габрово

Дебютантите от „МФК Борово“ продължават с убедителните си игри и постигнаха втора поредна победа. Те надиграха „Веспа“ със 7:3. Християн Стоянов отбеляза хеттрик, а по един гол добавиха Ганчо Коларов, Ростислав Монев, Нено Караджов и Петър Недялков. За „Веспа“ два красиви гола вкара Александър Баев, а един добави капитанът Павел Арнаудов.

„Идеал Стандарт Видима“ записа три точки, след като спечели служебно срещу отказалият се тим на „ФК Шумата“.

Тази неделя, 24 март, предстои 15-ят кръг на Английската неделна лига по футбол на Габрово По време на кръга ще се изиграят и два мача от 1/16 финалите на турнира Лига България. В Габрово среща ще си дадат „Мон Крис“ (Бургас) и „Вековна Дружина“ (Козлодуй), както и „ФК Русчук“ от Русе и „Граничар Кирково“ от Кърджали.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Published

on

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.

Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.

Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.

Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.

Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.

Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Зареди още

Новини

Честит Ивановден!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица