Свържи се с нас

Любопитно

Тайната на SmartyKids ментална аритметика

Как децата учат по-бързо? *Публикация съгласно договор*

Published

on


Скъпи приятели, днес ще разкрием тайната на уникалната методология на развиващи детски центрове SmartyKids, благодарение на която нашите Смартита развиват невероятни ментални умения. А чрез нея ще ви дадем много важен съвет за обогатяването знанията на децата.


За малките изследователи е много по-трудно да научат нещо, когато се използват непознати и сложни термини. Ако просто подхвърлим термина, без участието на каквато и да е логическа препратка в процеса, те не могат да направят връзка, да си представят, за да затвърдят знанието. И запомнянето (научаването) отнема много повече време, което може да се оползотвори с почивка или упражнения.

Затова е изключително важно, дори да използвате сложни термини, да дадете с тях нещо познато на детето, с което то да свърже значението. Това важи и за случаите, когато целим обогатяване на речника – отново с търпение и внимание обясняваме значенията на думите на детето.


Има различни методи на запаметяване
– някои си представят асоциацията, други използват звуци, трети дори запомнят чрез рими!

Изследвания показват, че първите и последните впечатления оставят най-трайни следи в мозъка. Затова, във всяка ситуация е по-вероятно да запомним неща, които са в началото/края на материала или са свързани с мисли/концепции, вече записани в паметта ни. Друг приоритет за мозъка е запаметяването чрез сетивата – зрение, слух, мирис, вкус, докосване.


Десетте принципа на паметта:
сетива, движение (ритъм), преувеличаване, числа, цветове, символи, подреждане, смях, привличане, позитивни мисли.

Жокер за лесно запомняне на големи числа (телефонни номера, серийни номера и т.н.):
Благодарение на асоциациите, можете да си представите всяка цифра като предмет, цвят. Когато имате много голямо число, измислете някаква история, изречение, с участието на предметите за всяка цифра.


Формула на успешното учене:
Въображение + Асоциации = Памет
Това е основен принцип (и предимство) на SmartyKids ментална аритметика. И тук е ред на другия важен фактор – родителите. За да се развие паметта и да се затвърдят знанията, е изключително важно постоянство в домашните занимания и отдаденост от страна на родителите.

Как учим децата на ментална аритметика? Чрез истории и приказки! Пречупваме науката през призмата на детството и скучните термини се превръщат в герои, формулите се превръщат в приказки, решенията на задачи се превръщат в различни приключения. Уроците стават сюжети – части от един голям пъзел. След тази магическа трансформация, децата възприемат пълноценно и се забавляват от сърце, докато неусетно научават формулите!
И искат да решат още една, две, десет задачи.


Кой каза, че математиката трябва да е скучна?

Ако и Вие желаете да се присъедините към семейството на SmartyKids, регистрирайте се за безплатен ШОУ УРОК на телефон: +359 897 970 400, през официалната форма в сайта, или чрез лично съобщение във фейсбук страницата.

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Любопитно

Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!

Published

on

От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.

Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.

Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.

И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.

Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица