Свържи се с нас

Крими

Институциите с мерки срещу дилърите на наркотици покрай училищата

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

„Изключително внимание трябва да обърнем върху дейности, свързани с противодействието на престъпления с наркотични вещества, особено в районите на учебни заведения“, заяви категорично областният управител Невена Петкова по време на представяне на Областния план за превенция на престъпността в област Габрово през 2019 година.

В срещата участваха директорът на ОДМВР – Габрово, кметът на Община Габрово и заместник – кметове на общини от региона, представители на Окръжна прокуратура – Габрово, на Общински инспекторати, директори на териториални структури.

Още два акцента се откроиха по време на обсъждането, върху който трябва да се съсредоточат, според участниците в срещата, усилията на институциите. Това са превенция на телефонните измами сред възрастни и самотно живеещи хора, както и мерки за противодействие на незаконната сеч.

Планът е разработен от Областната дирекция на МВР – Габрово и включва дейности от компетенциите на различни структури, които имат отношение към превенция на престъпността.

В съответствие е с Плана за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за настоящата година.

Макар, че е утвърден, този документ може да бъде променян, допълван или актуализиран, напомни директорът на ОДМВР старши комисар Борислав Бончев.

Той ще включва дейности по 5 основни приоритета – изграждане на сигурна и безопасна среда в населените места, създаване на среда на толерантност сред децата и младежите и възпитаване на дух на отговорност и развитие на гражданска култура, осигуряване на условия за намаляване на риска на престъпления сред уязвимите групи, изграждане на устойчиви партньорства за превенция на престъпността между органите на държавна власт, неправителствените организации, бизнеса и гражданското общество и техническо и организационно обезпечаване на превенцията на престъпността.

Сред заложените цели са – повишаване сигурността чрез намаляване престъпленията срещу личността и собствеността на гражданите; ограничаване измамите и престъпленията спрямо възрастни и самотно живеещи хора; противодействие на престъпленията, свързани с наркотични вещества; ограничаване извършването на домови кражби; подобряване на мерките за опазване на движимото и недвижимо археологическо наследство; предприемане на мерки за противодействие на незаконната сеч; осигуряване сигурността и безопасността на българските и чужди туристи; засилване контрола върху престъпленията, засягащи публичната собственост и инфраструктура, като и тези попадащи в обхвата на т.нар. сива икономика; ограничаване на пътния травматизъм; намаляване на насилието сред децата и младежите; намаляване броя на необхванатите и преждевременно напусналите образователната система лица в задължителна училищна възраст; повишаване на образователния, културния и социален статус на маргинализираните групи от населението; повишаване информираността на гражданите за различните видове престъпни посегателства.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

Published

on

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.

Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.

Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.

В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.

Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.

Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.

При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.

Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път

Published

on

32-годишна дама от Севлиево отказа да бъде изпробвана за употребата на наркотици, а постъпката ѝ се превърна в рецидив.

Всичко се разиграло вчера, 12 януари, около около 13.45 часа, когато автопатрулен екип спрял за полицейска проверка лек автомобил “Мазда 3“ управляван от 32-годишната местна жителка.

Жената отказала да бъде тествана за употреба на наркотични вещества, както отказала и да даде кръвна проба.

При извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че севлиевската вече е наказвана по административен ред с влязло в сила наказателно постановление за отказ да бъде тествана за употреба на наркотици.

По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г.  около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години,  както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.         

Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.

Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.

За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица