Крими
Внесоха обвинението на опасен рецидивист, извършил грабеж в Габрово

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Окръжната прокуратура в Габрово внесе в съда обвинителен акт срещу рецидивист, за извършен грабеж на пари от възрастен мъж.
Обвинението срещу С. И. е за това, че на 5 април миналата година, около 11.30 часа в Габрово на бул.“Столетов“ в близост до разклона за връх Шипка при условията на опасен рецидив, отнел чужди движими вещи – сумата от 120 лв. от владението на И. М. с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила. Рецидивистът блъснал тялото на пострадалия, който паднал на земята, притиснал го с ръка към земята и взел от джоб на якето парите му.
Обвиняемият, заедно с още трима мъже, тръгнали сутринта от с.Върбовка с лек автомобил, за да търсят работа, като предлагали ремонт на покриви и поставяне на изолации. Минавайки през различни населени места, като около 11.30 часа спрели в Габрово. Обвиняемият слязъл от колата и тръгнал сам да търси работа, уговаряйки живущи в района да им извърши ремонт.
Видял, мъж в двора на една от къщата и го попитал желае ли ремонт на покрива. Докато разговаряли, покрай тях минал пострадалия, който спрял пред къщата, бръкнал в десния джоб на якето си, за да извади кутия цигари. В този джоб се намирали и банкноти от взета на същия ден пенсия.
Пострадалият поседял при тях около 2 -3 минути и отново тръгнал, придвижвайки се бавно, поради заболяване. Обвиняемият веднага тръгнал с възрастния мъж, като го хванал с ръка. Вървейки, обвиняемият предложил да прави ремонт на покрив на къщата на пострадалия, но когато достигайки разклона за вр. Шипка, изведнъж го блъснал странично в храсти.
Пострадалият паднал на земята, а обвиняемият се навел и притискал падналия към земята, бръкнал в джоба на якето и му взел парите. След това тичешком се върнал към групата, качил се в автомобила и потеглили в посока вр.Шипка.
Обвиняемият е осъждан. Предстои насрочване на делото за разглеждане от съда.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията предотврати телефонна измама за 13 000 евро и злато

Благодарение на бързата реакция на полицията бе предотвратена телефонна измама в Трявна, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
До щастливата развръзка се стигнало, след като вчера, 5 юли, в тревненската полиция постъпил сигнал от 66-годишен мъж, който заявил, че е станал обект на телефонна измама.
Първоначално мъжът получил обаждане от чуждестранен телефонен номер и непознато за него лице, което му съобщило, че негов близък роднина е пострадал при взрив на бойлер и за лечението му са необходими спешно парични средства.
Малко по-късно получил и второ телефонно обаждане, при което непознатият се представил за началник в габровската полиция, като и заявил, че се провежда операция по установяване и задържане на извършители на телефонни измами.
Под предлог, че оказва съдействие на полицията, на 66-годишния мъж били дадени указания да събере наличните си пари и ценности, и да ги остави на предварително определено място.
Потърпевшият повярвал, че участва в ареста на измамниците, изпълнил указанията, като оставил около 13 000 евро и златни накити.
Благодарение на своевременната реакция на служителите от РУ-Трявна парите и ценностите били открити и върнати на собственика. По случая е образувано досъдебно производство.
В същия ден в РУ-Трявна били получени и други сигнали за опити за телефонни измами по идентичен сценарий. Потърсените по телефона били проявили необходимата бдителност, разпознавайки опита за измама и незабавно сигнализирали на ЕЕН 112.
Благодарение на адекватното им поведение не са били причинени имуществени вреди.
Във връзка с отчетеното активизиране на телефонните измамници, ОДМВР-Габрово отново отправя апел към гражданите да бъдат изключително внимателни и при най-малко съмнение за измама незабавно да уведомяват органите на реда.
Най-често потърпевши са възрастни хора, като извършителите целенасочено се възползват от тяхната загриженост за здравето и сигурността на деца, внуци и други близки.
Измамниците използват различни сценарии, представяйки се за полицейски служители, лекари или близки роднини, но във всички случаи настояват за незабавно предоставяне на парични средства.
За да възпрепятстват проверката на информацията, те често държат жертвите на телефонната линия до приключване на измамата.
Призовават се гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами.
Сред най-често използваните сценарии са: оказване на съдействие на полицията при провеждане на акция по задържане на извършители; тежко пътнотранспортно произшествие с близък човек; необходимост от спешна операция или лечение; други извънредни ситуации, свързани със здравето или живота на роднини.
ОДМВР – Габрово напомня:
Полицията не търси съдействие на гражданите за залавяне на телефонни измамници, изисквайки от тях да предоставят пари и ценности! Не предоставяйте лични данни или информация за свои близки на непознати лица! Не предавайте пари, ценности или други вещи на лица, представящи се за посредници, куриери и други непознати! При подобно обаждане незабавно прекратете разговора, свържете се с близките си, за да проверите информацията, и сигнализирайте на телефон 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
Бдителността и навременният сигнал до полицията са най-сигурният начин да бъдат предотвратени телефонните измами!

Крими
Заплашиха с бомба прокуратурата в Габрово

Фалшива бомбена заплаха в Окръжната и районната прокуратура вдигна полицията на крак в Габрово.
Днес, 6 юли, на спешния телефон 112 били получени сигнали, че на служебните електронни пощи на Окръжна прокуратура и Районна прокуратура –Габрово били изпратени имейли, съдържащи заплахи за поставени взривни устройства.
Незабавно били предприети необходимите действия и сформиран екип на Областна дирекция на МВР-Габрово, който извършил обстойна проверка на сградата.
При извършената проверка не са били установени съмнителни предмети или устройства. За резултата е съставен констативен протокол.

Крими
Спор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване

Спор между двама строителни работници завърши с падане и фрактура за единия от тях. Инцидентът е станал вчера, 1 юли, около 15.20 часа в района на бул. „Могильов“ в Габрово.
По данни на полицията всичко започнало като спречкване помежду им. Вследствие на падане на земята, пострадал 49-годишен мъж от село Шумата, който получил счупване на подбедрицата. Той бил транспортиран и настанен в ортопедичното отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, без опасност за живота.
За срок до 24 часа по случая бил задържан 48-годишен мъж от Габрово. Образувано е досъдебно производство. Работата по изясняване на всички факти и обстоятелства продължава под надзора на прокуратурата.

-
Културапреди 5 дниХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Кримипреди 5 дниОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Новинипреди 4 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди 4 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Кримипреди 4 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Любопитнопреди 3 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 3 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Новинипреди 11 часаНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово





