Новини
БСП: Управляващите в Габрово пак неглижират темата с ромите!

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Темата с ромите и проблемите, стоящи пред тази общност, за пореден път се неглижира от управляващите. Тази критика към ръководството на Община Габрово отправи на пресконференция областният председател на БСП и съветник от опозицията Николай Григоров.
Пред местните медии той коментира документа „Общински план за интеграция на български граждани от ромски произход и други български граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация, 2019– 2020 година”, който предстои да бъде гласуван на днешното заседание на Общинския съвет в Габрово.
„Този документ в голямата си част изобилства от общи фрази. Той е една статистика, която по никакъв начин не дава решаване на проблема, който реално съществува и за пореден път се „замита под килима“. Той едва ли ще доведе до напредък за решаване на проблема с ромите“, заяви Григоров.
Социалистът огласи данни, базирани на преброяването, направено през 2011 година, от които стана ясно, че едва 367 души са се самоопределили като роми в община Габрово, на чиято основа стъпва Стратегията, която предстои да бъде гласувана от местния парламент.
В същото преброяване, населението в Общината е 61 472 души и след като този проблем касае толкова малък брой граждани, по-малко от 1%, не е ясно защо е необходим такъв документ, недоумява социалистът.
„За какво ни трябва Стратегия и План, при положение че малцинствата съставляват твърде малък процент? Но фактът, че към онзи момент само 367 души са се самоопределили като роми, според нас абсолютно не кореспондира с реалността“, каза Николай Григоров.
Освен реалните данни, има и други – такива на терен, които не присъстват в Общинския план, където пише още, че заради липсата на адресна регистрация някои групи не могат да бъдат идентифицирани, коментира още съветникът от опозицията.
„Това са всички онези т.нар. „приходящи роми“ от други общини, живеещи в Габрово и които всички граждани виждаме, че не са никак малко. Това по никакъв начин не е отразено в Стратегията. А това е един сериозен проблем – за присъствието на ромски общности. Това, че нямат адресна регистрация не променя факта, че те живеят в Габрово“, поясни още Григоров.
Общинските и държавни служби да се заемат с въпроса, свързан с адресната регистрация, категорично настоява още представителят от левицата. Според него по приоритетите, изведени в документа, свързани с образование, здравеопазване, жилища, безработица, не дискриминация, култура, липсва конкретика.
По отношение на образованието и интеграцията Григоров припомни няколко реализирани от Община Габрово проекта на значителна стойност, сред които ясно се откроява един – за 500 000 лева, довел до абсолютно никакъв ефект.
Проектът, изпълняван в партньорството с ромската организация АМАЛИПЕ, включва дейности като три екскурзии на деца от малцинствените групи до знакови места на територията на общината: до паметника на Васил Априлов, до паметника на Ран Босилек, посещения в Библиотеката и РИМ – Габрово.
„Това е ефектът от този проект. Това за мен е един крещящ пример за това как се усвояват едни пари от управляващите, без да има никакъв дългосрочен ефект“, допълни още Григоров. Според него в общинския план липсват и официални данни за социалното подпомагане на ромската общност, а получаването на помощи трябва да бъде обвързано с полагането на труд.
Социалистът обвини управляващите през последните 10 години Община Габрово, че са отговорни закритото вече училище „Цанко Дюстабанов” да бъде сегрегирано. По думите му стана ясно още, че деца от ромското малцинство са били насочвани да учат там от други учебни заведения и това е ставало с мълчаливото съгласие на местната власт, представлявана от ГЕРБ.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.
Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.
Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.
При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Нарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба

Служители на габровската полиция работят по два сигнала за инциденти между лица, за които към момента е установено, че са имали предходни конфликти и влошени междуличностни отношения.
Всичко започнало вчера,10 юни, около 14.00 часа, когато в районното управление сигнал подал 51-годишен мъж, който заявил, че малко по-рано същия ден, на ул. „Свищовска“, разминавайки се с трима мъже, единият от тях му нанесъл удар с лопата в областта на гърба и му били отправени заплахи.
По случая е образувано досъдебно производство.
Същият ден, около 19.40 часа, бил получен друг сигнал, че трима мъже увредили гумите на лек автомобил БМВ, паркиран в централната част на града, и са отправили закани за саморазправа към собственика му.
По случая също е образувано досъдебно производство.
След предприетите незабавни оперативно-издирвателни мероприятия около 23.20 часа били установени и задържани извършителите на двете деяния. Това мъже на 30, 26 и 20 години, криминално проявени.
Работата по случаите продължава под надзора на прокуратурата.

-
Кримипреди 7 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 3 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 7 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС
-
Новинипреди 6 дниОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“
-
Кримипреди 4 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Кримипреди 16 часаНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Новинипреди 4 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 4 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!








