Свържи се с нас

Култура

Пъстра културна програма ще радва севлиевци през март

Published

on

снимка: Община Севлиево

Богат на култура и изкуство месец март предстои в Община Севлиево.

След като в последния ден от февруари, малки и големи ще се веселят в забавното ателие „Бяло и червено“, в първия ден от март ще бъдат изложени изработените мартеници. Под името „Бяло и червено“ от 10:00 часа на 1 март в „Дандолови къщи“ ще бъде открита изложбата с мартениците на всички участници в ателието.

С тържествена програма ще бъде отбелязан Националния празник 3 март.

Неделният празничен ден ще започне в 9:00 часа в Хаджистояновото училище с урок по родолюбие и Ден на отворените врати в Исторически музей – Севлиево под мотото „Нека таз свобода да ни бъде дар!“.

В 10:00 часа на централния градски площад ще се състои поклонението пред паметника на Свободата, а един час по-късно в Дом на културата „Мара Белчева“ ще се насладим на празничен концерт-спектакъл „Възрождение“ на Държавна филхармония – Враца и трио „Тенорите“. Община Севлиево подарява този концерт на жителите и гостите на Общината и входът е свободен.

 

снимка: Община Севлиево

Изложба по повод Деня на жената ще бъде открита на 5 март (вторник) в 17:30 часа в Музея на съвременното изкуство, а премиерният спектакъл на Детския театрален състав при НЧ „Развитие – 1870“ „Жълто око“ ще бъде от 10:00 часа на 12 март (вторник) в читалището. Спектакълът „Лъжата“ на театър „Вива-арте“ – София гостува в Севлиево на 14 март (четвъртък) от 19:00 часа в Дома на културата. Билети вече могат да бъдат закупени на касата.

На 18 март (понедленик) от 17:30 часа в ГХГ „Асен и Илия Пейкови“ ще бъде открита Изложба на севлиевски художници и приложници, където жителите и гостите на града ще могат да се любуват на красотата на изкуството. Само на следващия ден – 19 март, отново в 17:30 часа на същото място ще бъде открита Юбилейната изложба на Тодор Тодоров.

Пролетен концерт в навечерието на пролетта ще изнесат ФФ „Веселина“ при НЧ „Развитие – 1870“ и приятели на 21 март (четвъртък) от 18:00 часа в Дома на културата.  А в деня, когато се отбелязва „пролетта на народа“ – Благовещение (25 март), възпитаници на ДГ „Радост“ ще представят обичая Благовец. „Благовец в Историческия музей“ гледаме от 10:30 часа в „Дандолови къщи“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития

Published

on

На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.

Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.

След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.

В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.

От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.

Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят на „Северно сияние“

Published

on

От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.

Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.

Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.

Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.

Зареди още

Култура

Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“

Published

on

На 3 и 4 октомври 2024 г. в Исторически музей – Дряново ще се проведе трета поред национална научна конференция „Епохи, личности, памет”, посветена на историята на града, на личности, родени и свързани с Дряново, както и на различни проблеми на историческата наука, културното наследство, музейното дело, етноложки и други проучвания.

Тази година броят на участниците е значителен. Заявените доклади и научни съобщения са около 50. Участниците ще бъдат разделени в две секции: „История, дейци и личности, свързани с Дряново и дряновския край” и „Културно-историческо наследство, музеология, етнология, архитектура и изкуство”.

Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков. Организатори на научния симпозиум са: Исторически музей – Дряново, Община Дряново и Исторически факултет, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Конференцията ще бъде съпътствана от гостуващата изложба „Алкохол и амбалаж” на Исторически музей – Горна Оряховица. Програмата предвижда още и представяне на няколко издания: на новоизлезлия том 3 от Известия на Исторически музей – Дряново, на справочника „Следите на героичното минало” от авторски колектив от ИЕФЕМ – БАН и „Житие и страдание на Фани Попова – Мутафова” от Катя Зографова.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица