

Култура
Георги Метев дари униформа от 60-те години на XX век на НМО – Габрово

снимка: НМО – Габрово
Ученическата си униформа от Техникума по механо-електротехника „Д-р Никола Василиади” в Габрово дари на Националния музей на образованието д-р инж. Георги Метев.

снимка: НМО – Габрово
„Тези атрибути бяха част от униформата, с която всеки ученик беше задължен да ходи, така се учехме на ред и дисциплина – каза г-н Метев връчвайки куртката и кожения колан с тока на музея. – За пръв път обух панталон през 1958 година, когато ме приеха специалност „Електрическо обзавеждане на промишлени предприятия” в Техникума. Училището беше с традиции и даваше солидна техническа и гражданска подготовка. Преподаваха ни учители от по-старата генерация, отпреди 9 септември 1944 г. Някои от тях бяха колеги и ученици на прадядо ми – учителят по математика Алекси Стойков Алексиев“.
Алекси Стойков Алексиев е един от най-уважаваните габровски учители в Габровската гимназия и Техническото училище.
Завършва висше образование в Софийския университет през 1895 година със специалност Математика.
Още същата година е назначен като учител в родния си град. Учителската професия е мечта за него и той посвещава 35 години от живота си на нея.

Алекси Стойков, снимка: НМО – Габрово
Съпругата на Алекси Стойков – Наца Стойкова, също е била учителка.
С любов към образованието е известен и другият клон от рода.
„Моят дядо по бащина линия – Георги Метев Христов, е завършил Търговското училище в Свищов и финанси в Мюнхен – разказва дарителят.
– Неговият брат Иван Метев е завършил висше образование в Белгия и е първият текстилен инженер в България.

Д-р инж. Георги Метев
Друг от братята му – Лалю Метев има две висши образования от европейски университети, бил е един от големите български банкери преди 9 септимври 1944 г., собственик на първия завод за цимент в България – „Лев“ в Плевен.
Друг от братята на дядо ми Георги е бил собственик на текстилна фабрика „Христо Метев“ в Габрово.“
Инж. Метев е дарил над 270 книги – художествена и специализирана литература, на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Технически универститет – Габрово, читалища и други институции.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„Алея на книгата“ гостува в Габрово от 12 до 15 юни


Между 12 и 15 юни Габрово ще бъде домакин на пътуващото книжно изложение „Алея на книгата“. Събитието ще се проведе в централната пешеходна зона на града, където пет изложбени шатри ще представят продукцията на 16 български издателства.
Посетителите ще имат възможност да се запознаят с нови заглавия, да се срещнат с автори и да се възползват от специални предложения за книги, подходящи за различни възрасти и интереси.
Официалното откриване на събитието ще се състои днес, 12 юни, от 17.30 часа с участието на Оркестър „Габрово“. Поредицата от срещи с автори ще започне същата вечер от 18.00 ч. в жълтата шатра, разположена до Интерактивния музей на индустрията, където писателят Георги Бърдаров ще се срещне с жители и гости на Габрово.
През четирите дни на изложението читателите ще могат да се срещнат с още известни български писатели и да получат книги с автограф. Събитието се провежда с подкрепата на Община Габрово и е част от мисията на Асоциация „Българска книга“ да насърчава четенето, да подкрепя книгоиздаването и да създава устойчиви културни инициативи в цялата страна.


Култура
„Алея на книгата“ идва в Габрово


Габрово ще се потопи в свят на книги, идеи и вдъхновение – от 12 до 15 юни централната пешеходна улица ще се превърне в сцена на най-мащабното пътуващо книжно изложение в България – „Алея на книгата“.
Пет шатри ще съберат на едно място 16 издателства, които ще представят нови заглавия, обичани автори и книжни изненади за всяка възраст. Събитието е част от културната програма на града и обещава да обогати духовния живот на габровци и гостите на града.
Официалното откриване е на 12 юни, четвъртък, в 17.00 часа с музикален поздрав от Оркестър „Габрово“. Половин час по-късно ще се състои кратка церемония, а от 18.00 ч. започва срещата с Георги Бърдаров – писателят, когото Захари Карабашлиев нарича „ангажиран, ангажиращ, болезнено-емоционален и дълбоко човечен“.
Сред най-очакваните моменти от изложението са „Срещите с автограф“, които ще се провеждат в Интерактивния музей на индустрията, в жълтата шатра. Там читателите ще имат възможност да се срещнат лично с автори, да чуят техните истории и да получат книги с посвещение.
Работно време на изложението е: четвъртък – събота: 10.00 – 19.00 ч., неделя: 10.00 – 14.00 ч.
Доц. д-р Георги Бърдаров е роден на 06. 04. 1973 г. в с. Кулата. Завършил висше образование климатология и хидрология в СУ „Св. Климент Охридски“. Доц. д-р в Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Специалист по етно-религиозни конфликти. Зам.декан на Геолого-географския факултет в СУ и ръководител на катедра „Социално-икономическа география“. Автор на научната монография „Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в ЕС“, изд. „Едикта“ и на книгата „27 велики футболни истории“, изд. „Сиела“. Създател и ко-водещ на най-успешния в България курс по презентационно и словесно майсторство, създател и ко-водещ на формата „Университет на успеха“. Автор на най-четения български разказ в интернет „За петата ракия или колко е хубав живота“. Победител в първото интелектуално риалити в България за писатели „Ръкописът“. Автор на романа „Аз още броя дните“, изд. „Сиела“, излязъл през 2016 г. Романът спечели наградата за литературен дебют на литературен клуб „Перото“. Президент на Университетски клуб по петанк. Трикратен победител е в състезанието за оратори, презентатори и разказвачи „Майстор на думите“. Разказът му „За петата ракия или колко е хубав животът“ е най-четеният български разказ в интернет. На 23 декември 2015 година печели телевизионното реалити предаване „Ръкописът“ по Българска национална телевизия, което позволява да бъде издаден романът му „Аз още броя дните“.[5] На 9 ноември 2021 година в Брюксел Бърдаров получава Наградата за литература на Европейския съюз заедно с още 12 лауреати от други държави, определяни от национални журита. Той е отличен за романа си „Absolvo te“. В Габрово Георги Бърдаров ще представи книгата „Аз още броя дните“, романът, спечелил „Ръкописът“ на БНТ.


Култура
Излезе най-новата книга за майстор Колю Фичето


Най-новата книга, посветена на Строителния колос на българското Възраждане – майстор Колю Фичето, излезе от печат. Изданието е на Исторически музей – Дряново, а негов автор е главният уредник д-р Венелин Бараков. Книгата „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“ се издава с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България, а издателството е „Фабер“, 2025.
На близо 100 цветни страници са представени архитектурните шедьоври на възрожденския майстор, родом от Дряново. Книгата започва с цитат на Константин Фичев, внук на Колю Фичето: „Може да не е много скоро, но за този човек ще се говори много и с уважение“, подчертавайки значимостта и ролята на Майстора, останал в националната ни памет.

Книгата е богато илюстрована и проследява емблематичните строежи на Колю Фичето, които е оставил след себе си за идните поколения. Д-р Венелин Бараков представя свои изследвания и наблюдения за църкви, къщи, кули – камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, произлезли от гения на възрожденския майстор – строител. Изданието не просто представя познатите строежи на Фичето, а добавя и нова, систематизирана информация за тях. Авторът проследява видовете конструкции, влиянията на Първомайстор Колю Фичето, неговите подходи, строителните и декоративни техниките, които е използвал.
Книгата „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“ може да бъде открита на касата на Исторически музей – Дряново или да бъде закупена онлайн от сайта на институцията. Нейното официално представяне ще се състои през месец септември 2025 г.


-
Културапреди 7 дни
Гала Савчева спечели златен медал с „Широка лъка пее, свири и танцува“
-
Любопитнопреди 7 дни
Ученици от ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово ще покоряват космоса
-
Новинипреди 7 дни
Грижа с посока: Ротари клуб Севлиево продължава кампанията за детско здраве!
-
Новинипреди 7 дни
Ще ремонтират ул.“Петър Михов“ и улици в 5 габровски села
-
Културапреди 7 дни
Посланикът на Кралство Белгия Пол Ламберт посети музей „Етър“
-
Новинипреди 3 дни
Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“
-
Културапреди 4 дни
Изложба „Живопис на Константин Марков“ – носител на наградата на град Дряново
-
Културапреди 2 дни
„Алея на книгата“ идва в Габрово