

Култура
Татяна Харизанова открива тази вечер новия сезон в Галерия „Видима“
Новият сезон в галерия „Видима“ ще бъде открит тази вечер, 12 февруари, с гостуването на изложбата на Татяна Харизанова „Някъде някога“.

снимка: Галерия „Видима“
Татяна Харизанова изучава графика в ПГИИ (професионалната гимназия по изобразителни изкуства) „проф. Николай Райнов“ в София, като едновременно с това чиракува и при известен майстор-бижутер. През 2002 г. завършва специалност „Гемология“ и до 2009 г. активно се занимава с бижутерия, а след това основно с живопис.

снимка: Галерия „Видима“
Татяна не се подчинява на установени стандарти и правила. Размерите на платната, обектите, сюжетите, композициите, гледните точки – всичко е плод на вдъхновение и настроение. Според нея всяка картина си има своя история, винаги я свързва със случка, събитие.

снимка: Галерия „Видима“
В платната си авторката улавя мрачното, забързано ежедневие по един различен, романтичен начин.
На сивия фон изпъкват топли цветове, жилищните блокове се гушат един в друг, хората са на групички, дърветата се кипрят с красиви есенни одежди, а горещата чаша чай и момичето до прозореца ни напомнят за уюта на дъждовните дни, когато мечтаем за хубаво време и разходки в парка.
Художничката умело смесва цветовете, експериментира с техники от графиката и не пропуска да добавя свои хрумвания.
Заглавията на картините загатват предисторията на тяхното създаване, подбуждат към размисъл за вечните екзистенциални проблеми и философията на човешкото общуване.
Движенията на четката по платното носят със себе си емоцията на авторката.
Дори в натюрмортите, в които се очаква пасивност, се усеща някакво действие – резултат от енергията на творческия процес.
Татяна Харизанова е от онези хора, които обичат своята работа.
Изложбата ще се състои от творби рисувани някога някъде през изминалата година, като ще има и такива, които не са показвани никога никъде преди!
НЯКОГА НЯКЪДЕ едно момиче прочете една книга, НЯКОГА НЯКЪДЕ на една маса имаше няколко ябълки, НЯКОГА НЯКЪДЕ едни дървета се поклащаха от вятъра, НЯКОГА НЯКЪДЕ един човек бързаше по улицата, НЯКОГА НЯКЪДЕ едно от прозорчетата в квартала светеше. НЯКОГА НЯКЪДЕ и винаги в ателието си.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 5 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие