

Култура
„Виртуална и разширена реалност” представи свои разработки в „Етър”-а

снимка: ЕМО „Етър“
Проф. Стоян Малешков от „Виртуална и разширена реалност” – лабораторен комплекс на София тех парк, заедно с членове на екипа си представи в „Етър”-а разработки на виртуална и разширена реалност.
Сътрудничеството с музея даде възможност да бъдат създадени приложения на много добро качество, уникални за страната, които бяха показани в края на миналата година на изложение в предградията на Париж.
„Работата ни се възприе много добре и това ни даде основание да продължим да разработваме съответните методи и приложения”, каза проф. Малешков.

снимка: ЕМО „Етър“
Пред екип на „Етър”-а бяха представени две от разработките. Основната идея е публиката да види тази страна от музея, която е трудно да бъде представена в реалността. Средствата на виртуалната и разширена реалност дават възможност за това.
Първото приложение е за Шарландийската работилница в музей „Етър”, а второто – създадено специално за изложението в Париж, показва как се работи със струг, задвижван от вода.
От екипа на лаборатория „Виртуална и разширена реалност” допълниха, че едва ли един посетител, който няма специална предварителна подготовка, може да бъде допуснат до работа с определени инструменти или със стари съоръжения. Приложенията с виртуална и разширена реалност позволяват не само това да се случи, но и да бъде безопасно – както за хората, така и за механизмите, да забавлява и да служи за обучение.
Приложението дава възможност на хората преди да направят посещението си в музея, да имат информация какво преживяване ги очаква. Това е вариант за популяризиране на институцията и провокация за привличане на повече посетители.

снимка: ЕМО „Етър“
Три виртуални стаи са готови в момента. Помещението със занаята тъкачество е въвеждащо и в него има най-малко интерактивност. Идеята е хората да свикнат с виртуалната реалност, да се огледат и да усетят тази среда. Във виртуалната стая за бакърджийство и грънчарство интерактивността нараства. Тук може да се вземе бардуче, да се надуе и да се чуе звук. На третото ниво е разположен струг с въртяща се заготовка, където човек да изработи избран предмет, виртуално разбира се. Допълнително разположен лост, който може да се задвижи с ръка, симулира увеличение на скоростта, чрез пускане на повече вода.
Разбира се всичко това е във виртуалния свят. Но кой може да каже, че и той не е реален? Нали все пак го преживяваме?
Движенията на човек изглеждат доста странни. Той е в свят, който няма много общо с този, който приемаме за истински. Във виртуална реалност е. Забавно е да си там, а в същото време лесно се учат много неща. Движенията на човек биха били странни за наблюдаващия, ако нямаше разположен наблизо монитор, който позволява на повече хора да видят преживяванията във виртуалната реалност. Така скучаещи няма и всеки усеща съпричастност.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“