Свържи се с нас

Крими

Задържаха плячкаджия, ограбил мъж посред бял ден на бул.“Столетов“

По искане на Окръжната прокуратура в Габрово задържаха рецидивист за извършен грабеж

Published

on

Снимката е илюстративна

По искане на Окръжната прокуратура в Габрово задържаха рецидивист за извършен грабеж. На опасния бандит е повдигнато обвинение за това, че на 5 април миналата година, около 11.30 часа на бул.“Столетов“ в Габрово, при условията на опасен рецидив, отнел чужди движими вещи – сумата от 120 лв. от владението на мъж от Габрово, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила.

Рецидивистът блъснал с ръце тялото му, като човекът паднал на земята и с ръце, притискайки тялото му към земята, взел от джоб на якето сумата от 120 лв.

Съдът прие доводите на прокуратура, че от събраните по делото доказателства може да се направи обосновано предположение, че обвиняемият е извършил престъплението, предмет на повдигнато му обвинение.

По отношение на обвиняемия е повдигнато обвинение за престъпление, извършено при условията на опасен рецидив и съществува реална опасност деецът да се укрие или да извърши друго престъпление. Поради това съдът уважи искането на прокуратура и взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на лицето.

Определението на Окръжен съд – Габрово подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Велико Търново.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Задържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде

Published

on

40-годишен мъж е задържан под стража по искане на Районната прокуратура в Габрово за влизане в чуждо жилище през нощта и за опит за кражба при опасен рецидив.

Районната прокуратура привлече в качеството на обвиняем Ю.Г. за това, че на 25.05.2026 г. в гр. Габрово влязъл в чуждо жилище, като за това  употребил специални технически средства за отключване на входната врата и деянието е извършено нощем и от две лица (заедно с обвиняемата В. Х.).

Той е обвиняем и за това, че на същата дата, около 00.00 часа, от апартамент в град Габрово, при условията на опасен рецидив, чрез използване на технически средства – приспособления за отключване на секретни патрони, направил опит да отнеме чужда движима вещ – един брой месингова купа от владението на собственика, без неговото съгласие, с намерение противозаконно да я присвои.

По досъдебното производство в качеството на обвиняем за престъпление по чл.170 ал.2 от НК е привлечена и 24-годишната В.Х. На инкриминираната дата през нощта двамата обвиняеми влезли в жилището, като за отварянето на вратата използвали технически средства, пригодени за отключване.

По сигнал на съсед, който чул шум, служители РУ на МВР -Габрово задържали извършителите в апартамента, като в раницата на обвиняемия Ю.Г. била намерена и откраднатата месингова купа.

Ю.Г. е многократно осъждан – има влезли в сила присъди за общо 15 престъпления против собствеността, като по повечето от тях той е изтърпял наказание лишаване от свобода.

За престъплението по чл.170 ал.2 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода от 1 до 5 години, а за това по чл. 196, вр. с чл. 18 от НК от 3 до 15 години лишаване от свобода.

С постановление на наблюдаващ прокурор той е задържан за срок до 72 часа, в който срок прокуратурата е внесла в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер и да се укрие в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Крими

Проверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево

Published

on

Окръжна прокуратура – Габрово възложи проверка по сигнал на Омбудсмана за нарушения при изпълнение на обществена поръчка по Плана за възстановяване и устойчивост в Държавна психиатрична болница – Севлиево.

Вчера, 27 май, в деловодството на Окръжната прокуратура е постъпил сигнал от Омбудсмана на Република България за нарушения при изпълнение на обществена поръчка за строително, касаеща монтажни работи, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, в Държавна психиатрична болница – Севлиево.

Приложен е доклад от проверка в лечебното заведение на екип на институцията на Омбудсмана като Национален превантивен механизъм, в който са изложени твърдения за некачествено и непълно изпълнение на строително – ремонтни дейности, както и неизградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни или изцяло неподвижни пациенти.

Образувана е прокурорска преписка. Определеният наблюдаващ прокурор незабавно е възложил проверка на Областна дирекция на МВР – Габрово със срок 30 дни. По време на проверката ще бъдат изискани документи и ще бъдат снети обяснения от лица.

Зареди още

Крими

Сгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово

Published

on

Полицията в Габрово залови непълнолетно момче, откраднало кутия с дарения, оставена в хранителен магазин, намиращ се на ул.“Св. Св. Кирил и Методий“ в областния град.

Безочливото посегателство било извършено посред бял ден. В кутията за дарения имало общо 35 евро, които поблазнили непълнолетния и той пожелал да обсеби.

За щастие справедливостта възтържествувала не след дълго. Престъплението бе уловено от охранителни камери, а видео от тях се появи в социалните мрежи, пораждайки вълна от възмущение.

В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия криминалисти от габровската полиция установиха и задържаха извършителя на деянието. Това било непълнолетното момче, известно на МВР.

Сумата не е възстановена. По случая е заведена преписка.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица