Новини
Днес е Бабинден

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Днес, 21 януари, Акушеро-гинекологичните отделения в цялата страна отбелязват Деня на родилната помощ. По известен като Бабинден, това е един от големите народни женски празници, посветен на жените, които в миналото са помагали при раждане, както и на младите булки и невести, които вече са раждали.
По стар обичай рано сутринта на Бабин ден жените, които имат деца от 1 до 3 години, наливат вода от чешмата, слагат в нея босилек или здравец, приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръце. Поливането се извършва в градината или на стълбите.
При миенето бабата хвърля водата нагоре (колкото са капките толкова да е здравето), подскача нагоре за да са пъргави децата. Жената дарява бабата с риза, чорапи, платно и кърпа с вързана в нея монета. Бабата връзва на детето бял и червен конец и паричка, дарява детето с чорапки и риза.
Бабата акушерка слага празнична трапеза за всички жени, на които е бабувала, и ги кани на гости. Дъщерите и снахите редят трапезата. Там всяка оставя своя дар: погача, печена кокошка, баница, шише вино. В началото на трапезата сядат само жени. Чак по-късно идват мъжете и започва веселието.
Бабин ден е чисто женски празник и мъжете се крият вкъщи. Ако излезлите на мегдана развеселени жени видят мъж, хващат го и започват да го разсъбличат, докато не плати на музиканти да им свирят и не ги почерпи с кафе или нещо друго.
В някои краища на страната жените, ако срещнат мъж го къпят – или в реката, или с вода от чешмата. Само на този ден в миналото на жените се разрешавало да пият в кръчмата.
Има легенда за времето, описано в Библията, когато евреите били роби в Египет, а Египетския цар заповядал на бабите-акушерки да убиват новородените еврейски момчета. Но те не го правели, защото имали страх от Бога.
Бабин ден е популярен и до ден днешен. Но в наше време са се променили “героите” на този празник. Някога е бил празник в чест на бабите-акушерки, а днес – на медиците от родилните отделения.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Двама души загинаха при пожар в Габрово

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.
За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.
На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Култура
Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.
Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.
В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.
Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).


Крими
Мъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи

По искане на Районната прокуратура в Габрово 47-годишен мъж бе задържан за управление на автомобил с поставени на него чужди регистрационни табели и за това, че противозаконно пречил на орган на власт да изпълни задълженията си.
Мъжът е привлечен като обвиняем за това, че на 21.12.2025 г. в с. Гергини, управлявал лек автомобил „Хонда Акорд“, като си служил с табели с регистрационен номер, които са издадени за друго моторно превозно средство.
Той е обвинен и за това, че на същата дата и място противозаконно пречил на орган на властта (служител на сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР-Габрово) да изпълни задълженията си, като не изпълнил многократно подадени сигнали да спре управлявания от него лек автомобил, за да му бъде извършена проверка, увеличил скоростта си на движение, като в последствие напуснал автомобила, изоставил го и избягал.
Обвиняемият бил забелязан от полицейски екип да управлява автомобила. Полицейските служители опитали да му извършат проверка, но вместо да се подчини на дадените разпореждания и да спре, той увеличил скоростта, което наложило да бъде преследван от автопатрулния екип.
Обвиняемият успял да спре автомобила на крайпътна поляна, изоставил го и избягал. По-късно бил задържан.
Обвиняемият И.Д. е осъждан многократно. Спрямо него има влезли в сила 9 присъди, включително три за същите престъпления по чл.354 ал.1 от НК и две отново за престъпления по чл.270 ал.1 от НК, като по 4 от присъдите е изтърпял наказание лишаване от свобода.
Обвиняемият е бил задържан от прокурор за срок до 72 часа и било направено искане до съда за вземане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Искането на прокуратурата е уважено от съда.
Определението на Районен съд-Габрово подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово.

-
Новинипреди 6 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Кримипреди 49 минутиДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Новинипреди 5 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 4 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия
-
Културапреди 5 часаОбявено е 12-то издание на конкурса за събитие на годината в областта на културата
-
Кримипреди 4 часаМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 59 минутиТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Културапреди 5 часаИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм







