Новини
Без жалби и сигнали за качеството на административното обслужване

снимка: Областна администрация – Габрово
Няма постъпили жалби и сигнали, във връзка с качеството на административното обслужване в Областната администрация за изминалата 2018-та година.
Доброто управление на дейността и добро административно обслужване е една от залаганите ежегодни цели на Областна администрация – Габрово, при спазване на задължителните стандарти за качество, съгласно нормативните изисквания.
Посетителите се обслужват своевременно, като времето за изчакване не надвишава 10 минути. „Администрацията ни винаги се стреми към качествено и прозрачно административно обслужване.“ – споделя главният експерт „Човешките ресурси и административното обслужване“ Донка Гутева.
Тя е един от експертите от Областна администрация – Габрово, които бяха включени в междуведомствена работна група към Министерски съвет и продължиха работата си в групата и през 2018 г.
В работната група участваха още Николай Петров – директор на дирекция АПОФУС и Ивайло Карабойков, IT специалист. Целта бе да се извърши анализ на възможностите и да се предложат мерки за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса при предоставянето на административни услуги от областните администрации.
В резултат на работата на групата бяха прегледани и оптимизирани всички предоставяни административни услуги от областните администрации, както и намалени изискуемите документи от заявителите за извършване на услугата.
Поставеното ПОС терминално устройство в Центъра за услуги и информация на Областна администрация – Габрово, се използва много активно от потребителите на административни услуги.
577 са предоставените услуги за 2018 – та година, от които 556 са управление на държавната собственост; 12 са общоадминистративни услуги; 7 бр – предоставен достъп до обществена информация – 7 бр и 2 бр услуги, които касаят регионално развитие.
Потребителите на услуги имат възможност да се информират по различни канали: интернет страницата на администрацията, информационно табло в сградата, по телефона, запитване по електронна поща.
Работното време на звеното е без прекъсване от 09:00 ч. до 17:30 часа. В случаите, в които има потребители на административни услуги в края на обявеното работно време, работата продължава до приключване на тяхното обслужване.
Считано от 1 ноември 2018 г. Областна администрация – Габрово преустанови изпращането на документи на хартиен носител до администрациите участници в Система за електронен обмен на съобщения (СЕОС).
Целта е всички държавни администрации да преустановят обмена на хартиени документи помежду си. По силата на закона те вече са длъжни да си изпращат само електронна кореспонденция, като целта на мярката е да се намали корупцията и административната тежест за бизнеса и гражданите.
Нововъведението ще улесни работа на държавните структури, като косвено ще се отрази и на бизнеса, и гражданите, убедени са в Областна администрация – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Регионална среща събира независими търговци във Велико Търново в края на април
На 28 април във Велико Търново ще се проведе регионална среща на независимите собственици на магазини за хранителни стоки под мотото „Търговия с човешко лице“. Събитието се организира от МЕТРО България и партньори и ще се състои в Бизнес център „Велико Търново“ и ще събере представители на традиционната търговия от областта. Участието в срещата е безплатно, като е необходима предварителна регистрация. Програмата на форума ще предложи практически насоки и решения, насочени към ежедневните предизвикателства пред малките и средни търговци, както и възможности за обмяна на опит и идеи между участниците.
През 2026 г. форматът „Търговия с човешко лице“ се развива в серия от регионални срещи, които целят да бъдат по-близо до местните общности и да отговорят на специфичните потребности на бизнеса в различните части на страната.
„Срещите дават възможност за реален разговор с хората от бизнеса за това какви са трудностите днес и какви решения работят на практика. Целта ни е да създаваме среда за обмяна на опит и за устойчиво развитие на традиционната търговия“, коментира Лазар Лулчев, ръководител сектор „Франчайз“ в МЕТРО България.
В програмата са включени теми, свързани с развитието на пазара на бързооборотни стоки, тенденциите при различни продуктови категории и поведението на клиентите в кварталните магазини. Акцент ще бъде поставен върху практически идеи за развитие на асортимента, увеличение на продажбите и устойчиви модели за управление на малък търговски обект.
В „Търговия с човешко лице“ като партньори ще се включат и представители на водещи компании от FMCG сектора, които ще споделят опита си с различни продуктови категории, както и работещи бизнес решения. Сред тях са експерти от Coca-Cola HBC България, които ще поставят фокус върху развитието на категорията на безалкохолните напитки и управлението на ключови клиенти, както и от „Престиж 96“, които ще разгледат тенденциите при захарните изделия и изграждането на силни брандове. Представители на Carlsberg България ще коментират динамиката при бирата и ефективното присъствие на продуктите в търговските обекти, а Mastercard ще представи решения с добавена стойност за малките търговци, включително възможности за допълнителни услуги чрез ПОС терминали.
Срещата „Търговия с човешко лице“ ще включва и дискусионен панел, посветен на основните предизвикателства пред независимите търговци в България, както и представяне на добри практики и решения, насочени към подобряване на ефективността на бизнеса.
Форумът във Велико Търново е първото от поредица регионални събития, които ще се проведат през следващите месеци, като предстоят срещи във Варна и Пловдив.
Допълнителна информация и регистрация за участие на независими търговци са достъпни на https://trade2you.bg/.
За МЕТРО България
МЕТРО България – най-голямата компания за търговия на едро, оперираща на българския пазар вече 26 години – стъпва у нас на 18 март 1999 г., когато първите два магазина отварят врати едновременно в София и Пловдив.
Компанията обслужва клиенти от хотелския и ресторантьорския бизнес, търговци и фирми. Тя управлява 11 магазина, както и 1 база за услуга доставки, с около 2000 служители. За нуждите на B2B клиентите МЕТРО развива дейността си в многоканален модел на търговия, който съчетава магазини за търговия на едро и услуга за доставки на хранителни и нехранителни продукти. Хиляди професионални клиенти на МЕТРО България разчитат на продуктовата компетентност и качествените услуги на компанията, за да осъществяват успешно своя ежедневен бизнес. Отговорността е заложена в начина, по който МЕТРО осъществява дейността си – като създава споделена стойност за общностите чрез своята ESG стратегия.
Икономика
Близо 9 000 обявиха доходите си в НАП две седмици преди крайния срок

В офис на НАП Габрово до момента са подадени 8 836 декларации по чл.50 от ЗДДФЛ, от които по електронен път 7 417. Най-голям е относителния дял на подадените декларации с ПИК, близо 6 200.
Годишна данъчна декларация подават лицата, получили през 2025 година доходи по граждански договори и хонорари, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
Трети благотворителен турнир по адаптивно плуване в Габрово

Басейнът на ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” в Габрово ще посрещне най-добрите плувци по адаптирано плуване в България.
Очаква се в надпреварата, която ще се проведе утре, 18 април, да се включат около 120 участници от 15 клуба от цялата страна.
Тази година каузата на турнира е да бъде подпомогнат Спортно – терапевтичен център Габрово, който отвори врати началото на годината.
В центъра спорт и терапия напълно безплатно получават 40 деца и младежи.
„Нека утрешният ден бъде един спортен празник за всички присъстващи. А състезателите да покажат своите спортни умения“, сподели за „Габрово Нюз“ Георги Левичаров от сдружение „Равен старт – 2008“.
Дарители, доброволци и съмишленици отново се включват в провеждането и организирането на това важно за всички нас събитие.
Състезанието се осъществява в партньорство с Община Габрово и ПМГ „Aкaдемик Ивaн Гюзелев“.

-
Кримипреди 6 дниЧетирима се „лашнаха“ с пико по Празниците в Габрово, сред тях и жени
-
Новинипреди 7 дниОтбелязваме Светли понеделник!
-
Икономикапреди 6 дниГаброво оптимизира светофарите: Осем кръстовища под лупата на урбанистите
-
Културапреди 6 дни„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 6 дниДоживотен затвор за тревненеца, заклал майка на 3 деца
-
Икономикапреди 5 дниБлизо 9 милиона евро за нов живот на крайречната до ДХС и зала Орловец
-
Новинипреди 6 дниЗапочва дългоочакваният ремонт на стадион „Априлов“
-
Икономикапреди 4 дниОт Габрово към света: 10 години визия, технологии и устойчив растеж







